Anne Oja • 25. juuni 2012
Jaga lugu:

SEB: väiksemad ettevõtted parandavad tootlikkust

Väiksemad ettevõtted parandavad jätkuvalt laenudega tootlikkust, kommenteeris SEB äriarendusjuht Andra Altoa Eesti Keskpanga ettevõtluslaenude statistikat.

"Jätkuvalt teevad ettevõtted investeeringuid efektiivsuse säilitamiseks ning teatud juhtudel ka tootmismahtude suurendamiseks tingimustes, kus eksporditurgudel teevad kõik pingutusi kulude kokkuhoiuks," sõnas Altoa lisades, et mahtude suurendamine avaldab omakorda survet käibevahenditele ning viib pangalaenude kaasamisele.

Investeeringud ja äriaktiivsuse kasv põllumajandussektoris oli tõusuteel juba 2011. aastal ja tänavu kasv jätkub. Valdkonna ettevõtete käibed kasvasid SEBs 2011. aastal 2010. aastaga võrreldes 22%, kasvasid ka maksete arvud ja hoiuste keskmised jäägid. "Investeeringud moodsatesse lautadesse ja seadmetesse on oluliselt tõstnud ettevõtetete laenukoormust, kuid samas on aasta-aastalt kasvanud tootmisefektiivsus ja ka likviiduspuhvreid on õnnestunud koguda," ütles Altoa.

Eelseisva suhtes on tema hinnangul määravaks kaks tegurit - toetuste võimalik hilisem laekumine, mis tekitab täiendavat käibekapitalivajadust ning tootmissisendite kallinemine, mis paneb löögi alla teenitavad marginaalid.

"2012. aasta statistikal baseerudes võime kinnitada, et investeerimislaene anti enim põllumajandusse, järgneb kinnisvaraarendus, eelkõige kaubanduspinnad, ja siis tootmine," ütles Altoa. Järgmiste kuude prognoosid näitavad veel tõusu, kuna pooleliolevate projektide maht on jaepangas kasvanud mai lõpu seisuga 18% võrra. Seda toetavad avaliku sektori hanked ja korteriühistute aktiivsus energiasäästlike renoveerimistööde tegemisel.

SEB prognoosib, et Euribor jätkab sama taseme lähedal. Viimasel ajal on veidi suurenenud Euroopa Keskpanga intressikärpe võimalus, seega ka võimalus Euribori alanemiseks. "Tõusu hetkel ette ei näe," märkis Altoa.

Jaga lugu:
Hetkel kuum