Anne Oja • 26. juuni 2012 kell 12:34

Swedbank: investeerivad firmad tahavad käivet hoida

Ettevõtted investeerivad käibe hoidmiseks ja kasvatamiseks, kommenteeris ettevõtete panganduse tegevjuht Robert Kitt Eesti Panga laenustatistikat.

Kitt märkis, et  nii era- kui juriidiliste isikute laenu võtmise huvi viimasel ajal tõepoolest suurenenud. "Kui eraisikute poolel võib laenu võtmise kasvu põhjusteks tuua soodsat laenuhinda ja kogunenud sääste, sh on klientidel suurenenud võime kinnisvara soetada, siis ettevõtete poole pealt võib tuua põhjuseks ettevõtete vajadust nii olemasolevate tootmisvõimsuste hoidmiseks kui ka käibe kasvatamiseks," selgitas ta. "Lisaks vajavad ettevõtted investeeringuid tootmisvõimsuse puhvriks, et tulla toime hooajaefektide, tootmisspetsiifikaga ja ka paindlikuks toote või teenuse pakkumiseks."

Swedbanki uuringust 200 suurima tööstusettevõtte hulgas selgus, et iga kolmas tööstusettevõte plaanib investeeringuid mahu ja lisandväärtuse kasvatamiseks 2012 aastal ning ligi pooled tööstusettevõtted kavatsevad kasvatada ekspordi osakaalu. Laias laastus kehtivad need põhjused laenu võtmiseks ka teistes ettevõtetes, lisas Kitt.

Sektorite kaupa vaadates on pilt selline, et ehitusmaterjalitööstus plaanib kasvada kogu tööstusega samas tempos ehk ligikaudu 8,4%. Käibe kasv on plaanis 86% selle sektori vastanutest.

Toiduainetööstus on kõige optimistlikum sektor: 95% plaanib käivet kasvatada, 63% investeeringuid teha ja 62% ekspordi osakaalu tõsta.

Puidutööstus on eesmärkides kõige tagasihoidlikum. Vastuolulised signaalid eksporditurgudelt on muutnud ettevõtjad ettevaatlikuks. Sellegipoolest ootab 69% küsitletud ettevõtetest 2012. aastal käibe kasvu.

Rasketööstus plaanib kasvada keskmiselt kõige rohkem. 50 küsitletud ettevõttest 57% avaldas vajadust investeerimiseks. Sealjuures 88% nendest teeb seda uute tellimuste ja käibekasvu ootuses.

Muu tööstus plaanib kasvada ja investeerida kogu tööstusega samas tempos. Sarnaselt rasketööstusele on siin suur ekspordi osakaal (81%) ja tootmisreserv, eriti keskmiste ettevõtete seas (potentsiaal 49% käivet kasvatada).

"Ettevõtted on tuleviku osas mõõdukalt optimistlikud ja seda vaatamata negatiivsele infovoole Lõuna-Euroopast," kommenteeris Kitt. "Eesti majanduse väljavaateid võibki siduda mitte niivõrd uudiste peavooluga, vaid ettevõtjate võimega leida enda tootele või teenusele ostjaid. Kuna meie majandus on küllalt väike, võib ettevõtete käekäik oluliselt erineda Euroopa või maalima keskmisest."

Kitt nentis, et Euribori tase on täna ajalooliselt madal. Jaapani näitel võivad intressimäärad jääda madalaks pikemaks perioodiks, mistõttu ei ole põhjust arvata, et intressimäärad saavad ainult tõusta. "Samas ei ole hoolikas ettevõtja jätnud intressimäära riski juhuse hooleks, vaid on ennast kindlustanud intressimäärade kõikumise vastu," manitses ta. "Meie kogemusel on huvi selliste lahenduste vastu viimase poole aasta jooksul oluliselt kasvanud."

Hetkel kuum