Anne Oja • 27. juuni 2012
Jaga lugu:

Swedbank: nafta hind kukub koosmõju tulemusel

Viimasel kahel kuul hoogu saanud kahtlused euroala tuleviku suhtes, aeglustuv majanduskasv ja Hiina majanduse üha segasemad väljavaated kukutavad nafta hinda armutult, leiab Swedbank.

Nafta hinnaga toimuvat kommenteerib Swedbanki Balti Investeerimiskeskuse osakonnajuhataja Kristjan Tamla.

Viimase kahe kuu nafta hinna langus on kombinatsioon päris mitmest tegurist. Peamised põhjused on aga need samad uudised, mida päevast päeva meediast kuuleme ja mis finantsturge surve all hoidnud. Need on segadus euroala tuleviku suhtes, taaskord aeglustuv maailma majanduskasv ning suurima toorainete tarbija Hiina majanduse üha segasemad väljavaated. Nii ei ole nafta olnud ainus tooraine, mille hind viimastel nädalatel kukkunud on. Samamoodi on alla tulnud ka erinevate tööstusmetallide hinnad.

Veel võib põhjustena välja tuua esiteks suhteliselt suured varud USA ja Hiina hoidlates, teiseks Iraaniga seotud poliitiliste pingete teatava vaibumise, mille tõttu ei näe enam sealtkandist igapäevaselt uudiseid, kuidas kohe hakatakse Iraani ründama ja kolmandaks dollari tugevnemise.

Edasine sõltub kõik euroala ja Hiina arengutest. Kui siin miskit halvasti läheb, langeb nafta hind suure tõenäosusega edasi. Kui mitte, siis pigem stabiliseerub tänase taseme lähedal. Tundub, et nafta hind on täna veel tasemel, kus vähemalt Lähis-Idas asuvad naftat tootvad riigid selle pärast eriti ei muretse. Seetõttu ei näe, et tänase tasemee juures naftahinna toetamiseks sealtpoolt mingeid samme astutaks. Raskemas seisus on Venemaa, mis on oma eelarvet planeerides arvestanud üle 110 dollarilise barrelihinnaga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum