Indrek Kald • 25. juuli 2012 kell 11:43

Savisaarel seos rahapesuga?

Prokuratuur alustas Keskerakonna esimehe, Tallinna linnapea Edgar Savisaarega seotud kriminaalmenetlust rahapesu käsitleva paragrahvi alusel.

Nädal tagasi kirjutas Äripäev, et kriminaalasjaga seoses saatis prokuratuur Šveitsi õiguskaitseorganitele õigusabipalve.

Savisaar ütles tänases intervjuus Keskerakonna ajalehele Kesknädal, et prokuratuur viitas õigusabitaotluses karistusseadustiku paragrahvile, mis käsitleb rahapesu. "Mul puudub informatsioon, et prokuratuur oleks üritanudki seda väljendit kuidagi täpsustada või korrektseks ajada," viitas ta saksakeelsele sõnale beschuldigten, mis tähendab süüdistatavat.

Ka osutas Savisaar uurimise seotusele tsentristlikku maailmavaadet käsitlevate raamatute väljaandmise toetamiseks 1997. aastal Šveitsis loodud fondiga.

"Fondi vahendite kogumiseks, et toetada tsentristlikku maailmavaadet ja sellekohase kirjanduse väljaandmist, asutasime Eesti sõprade abiga juba 1997. aastal. Eesti oli selleks ajaks vaid kuus aastat iseseisev riik olnud ja nendel aastatel oli Šveits kindlasti meist turvalisem koht," selgitas ta.

Küsimusele, kas fondi kaudu püüti Keskerakonda toetada, vastas Savisaar: ja mis siis. "Sellisel juhul oleksime me seda muidugi vastavalt deklareerinud. Partei toetamisega ei olnud siin aga midagi tegemist. Küll aga maailmavaate levitamisega," lisas ta. Seoses raamatute sarja väljaandmisega on fond oma tegevuse tema sõnul lõpetanud.

Savisaar kinnitas oma partei lehele, et üldiselt võib teema rahule jätta, kuna konto omamine ükskõik kus pole seadusega keelatud. "Iseasi, et mina oleksin sellise fondi jaoks alati ja mistahes oludes ikkagi Eestit eelistanud. Aga antud asjas ei olnud ma üksi. Minu enda arvepidamine on ikka alati Eestis olnud," märkis ta.

Tema sõnul on opositsioonipoliitikuks olemine Eestis ohtlik ettevõtmine. "Pead arvestama isikuvabaduste rikkumisega ja sellega, et kodu ja eraelu ei ole enam puutumatud. Pead arvestama, et sind jälitatakse ja kuulatakse pealt," väitis ta.

Savisaar on lõpetanud raamatu "Tõde Eestist" käsikirja, teos trükitakse Hongkongis ning avaldatakse ka inglisekeelsena. Algne ilmumisaeg oli mai-juuni, ent raamatu valmimine venib.

"Minu arvates askeldab kapo küllalt agarasti minu raamatu käsikirja ümber, kuigi see ju tema asi ei peaks olema. Kolli püütakse teha sellest, kuidas ja milliste rahadega selle raamatu ilmumist finantseeritakse," märkis Savisaar intervjuus.

Hetkel kuum