7. oktoober 2012 kell 21:00

Rahu! Ära torma monopoli rüppe

Üle 5000 kunde fikseeris avatud turul elektri ostmiseks elektri hinna kolmeks aastaks senise monopoli Eesti Energiaga. Kolmeks aastaks veel enne seda, kui konkurendid oma pakkumistega välja on tulnud. No kuhu on kiire, tahaks küsida.

Ühelt poolt näitab selline number vaid napid päevad pärast Eesti Energia pakettide väljatoomist elektrimüüja osavat müügitööd, mis konkurentide tulekuks ette valmistab.

Tarbija poolt vaadates viitab see aga sellele, et elektrituru avanemine tähendab osale inimestele endiselt müstilist ja hirmutavat suurust. Kuidas muidu selgitada niivõrd piirava ja aheldava valiku tegemist tingimustes, kus teisi pakkumisi veel ei paistagi, ehkki nad on tulemas. Pigem viitab selline otsus paanilisele rapsimisele kui teadlikule ja rahakotisõbralikumale otsusele.

Kiiret ju pole.  Uued elektriostulepingud tuleb sõlmida alles detsembri alguseks. Samuti tähendab avatud turg, et konkurendid peavad hakkama kundede eurode enda kaukasse meelitamise nimel vaeva nägema. See puudutab lisaks hindadele ka näiteks teenindust ja suhtumist klientidesse ning lepingute tingimusi.

Kui ajalehed kirjutavad, et senine monopol kasutab kliente trahviklausliga enda külge aheldavaid võtteid, siis vahest tuleb konkurent inimliku ja paindlikuma lähenemisega turgu võitma. Võiks ta ju ära oodata või vähemalt vaadata, kuidas uued tulijad ka seniseid tingimusi paremaks aitavad lihvida.

Hetkel kuum