7. oktoober 2012 kell 21:00

Rootsi kroon muutumas uueks Šveitsi frangiks

Kui maailmas on pikka aega tuntud turvavaluutana Šveitsi franki, siis nüüd on seda staatust üle võtmas Rootsi kroon. Rootsi krooni kasuks räägib kõrgemate intressimäärade otsing kasvavas majanduses, kus väliskaubandus on ülejäägis ja võlakoormus langemas.

Bloombergi küsitletud analüütikute mediaanprognoos oli, et tänavu kasvab Rootsi majandus 1,2 protsenti ajal, mil euroala majandus langeb. Kuigi võiks arvata, et Rootsi eksportöörid hädaldavad tugeva krooni pärast, on näiteks Scania juhatuse esimees öelnud, et valuuta tugevnemine ei takista neid tootmisvõimsusi suurendamast.

Kontrast kukkuvale dollarile. Valuutastrateegid on tõstnud vähem kui kolme kuuga Rootsi krooni tugevnemisootust USA dollari vastu kaheksa protsendi võrra. Rootsi keskpank on andnud signaali, et nemad ei näe vajadust pidurdada krooni edenemist.  See on kontrastiks USA dollarile, mis langes kolmandas kvartalis, kuna Föderaalreservi stiimulid alandasid valuuta väärtust ning euro nõrgenes kolmandat aastat kestva võlakriisi tõttu.

“Kroon võib veel kõvasti tugevneda,” ütles FX Conceptsi asutaja ja juht John Taylor. “Rootsi liigub pärituules, kuna Bernanke ajab dollarit alla ja Euroopa tegeleb kestvate traumadega.”

Taylor usub, et Rootsi kroon võib tugevneda novembri lõpuks dollari vastu tasemele 6,35 krooni võrreldes reedese 6,6096 krooniga. 1. juunil – selle aasta kõige nõrgemal tasemel – pidi dollari eest välja käima 7,3285 krooni.

Nagu Šveitsi frank, saab ka Rootsi kroon tulu jooksevkonto ülejäägist. See tähendab, et valitsus ei pea sõltuma väliskapitalist. Kuid erinevalt Šveitsist ei plaani Rootsi keskpankurid pidurdada oma valuuta kursitõusu. Šveitsi keskpank kehtestas frangi tugevnemise tõttu sellele 2011. aasta septembris lae 1,20 eurot, olles valmis selle taseme hoidmiseks trükkima piiramatult franke ja nende eest eurosid ostma. See samm võeti ette, et säilitada Šveitsi eksportööride konkurentsivõimet välisturgudel.

“Rootsi kroonil on kõik sambad, mida vajad ühelt turvasadamalt,” ütles BBVA valuutastrateeg Peter Frank. “Šveitsi frank on võrreldes ajaloos olnud väärtusega praegu väga kõrgelt hinnatud, kuid Rootsi kroon, kui vaadata 1980ndaid või 1990ndaid, oli palju tugevam kui praegu.”

Keskpankade keskpangaks kutsutud BISi andmetel on Rootsi kroon maailmas kaubeldavuselt 9. kohal. 2010. aasta keskmisest üleilmse valuutaturu nelja triljoni dollarilisest päevakäibest oli rootsi krooni osakaal 2,2 protsenti võrreldes näiteks frangi 6,4protsendise viiluga.

Investorid hindavad kroonist veel kõrgemalt võlakirju ja aktsiaid. Kümneks aastaks 1,46protsendise aastatootlusega raha laenav Rootsi saab raha kätte umbes sama odavalt kui Saksamaa. Rootsi börsiindeks OMX Stockholm 30 on tänavu tõusnud Rootsi krooni põhiselt 10,1 protsenti, kuid eurodes on tõus 14,2 protsenti.

Päris asjata ei ole kartus, et Rootsi krooni tugevnemine võib hakata valmistama majandusele probleeme. Rootsi ekspordist läheb 70 protsenti Euroopasse. Euroopas aga nõudlus kahaneb ja tugevama Rootsi krooni koosmõjuna on augustis Rootsi väliskaubandusülejääk kahanenud jaanuari 10,4 miljardilt Rootsi kroonilt 3,3 miljardile kroonile. Rootsi II kvartali aastast majanduskasvu kärbiti teisel lugemisel 2,3 protsendilt 1,3 protsendile.

Standard Banki valuutaanalüüsijuht Steven Barrow arvab, et see võib tuua Rootsi otsustajad tagasi maa peale ja viia intressimäärade kärbeteni. Ta soovitab investoritel Rootsi krooni müüa.

Scania juhatuse esimees Martin Lundstedt ütles 26. septembril, et majandus paraneb ja nad säilitavad investeeringud tootmise suurendamiseks. Rootsi suuruselt teine veokitootja saab end kohandada liigutades tootmist Euroopa ja Ladina-Ameerika vahel ning ettevõte ei pea plaane muutma strateegiat tugevama krooni pärast, ütles ta. “Kui see jätkub pikemat aega, siis me leiame lahendused, et säilitada oma konkurentsivõime,” ütles Lundstedt.

Keskpankur: see pole midagi erakordset. Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt ütles 4. septembril, et krooni väärtus ei ole lühiajaline fenomen, vaid miski, millega võiks harjuda. “Kroon on tasemel, mis on tugevam kui mõnelgi ajal varem, kuid Rootsi krooni tugevuses ei ole midagi erakordset ega erilist,” ütles Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves 18. septembril Rootsi parlamendi rahanduskomitee ees esinedes. “See ei ole ehk nii tähelepanuväärne, kuna meil on suur jooksevkonto ülejääk, riigi rahaasjad korras ning korralik majandusareng võrreldes teiste riikidega.”

Euro vastu ootavad analüütikud samuti Rootsi krooni tugevnemist. Reedel liikus valuutapaar 8,5984 Rootsi kroonil euro eest.

 

 Tasub teada

Analüütikud ootavad tugevnemise jätku

prognoositav euro/Rootsi kroon suhte mediaanväärtus2012 IV kv 8,502013 8,372014 8,272015 8,292016 8,31

Allikas: bloomberg

Hetkel kuum