• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tööstus. Keeruline turundus viis tervisetoote laia maailma

  Frankfurdi lennujaamas Boosti mahlabaarides ostetud smuuti tooraine pärineb tegelikult Eestist, Balbiino jäätisevabrikust, nüüdsest sisaldab see ka tervisele kasulikke baktereid.

  Mida on erilist jääjogurtis (külmutatud jogurtis) ja kus seda kasutatakse – sellest ei ole tõenäoliselt enamik inimesi kuulnud.
  Frantsiisi alusel toimiv Austraalia päritolu Boost Juice Barsil on 290 müügipunkti enam kui 15 riigis, viis aastat tagasi jõudis kaubamärk Austraalia eestlase Robert Tohveri eestvedamisel Eestimaa pinnale. Boosti looja Janine Allis töötas baarides pakutava menüü retseptid välja 12 aastat tagasi koos toitumispetsialistidega. Eesmärk on pakkuda kõrge toiteväärtusega kiiret kõhutäidet.
  Retseptides kasutatava jääjogurti eripära seisneb selle tervislikkuses – säilitatud on elavad bakterid ning toode on madala rasvasisaldusega.
  “Kõikidele frantsiisipartneritele on ilmselt kõige keerulisem jääjogurti kättesaadavus – näiteks Inglismaale tarniti jääjogurtit Austaaliast. Meie otsustasime kaasata kohaliku tootja, kes suudaks õigete omadustega ja kvaliteedinäitajatega toote arendada, ning alustasime koostööd Eesti jäätisetootja Balbiinoga,” rääkis Tohver. “Tarnisime omakorda Inglismaalt võrdluseks näidised ning Austraaliast saabunud esindaja kontrollis toote üle.”
  Uudne lahendus võttis aega. Balbiino turundusjuhi Enel Kolgi sõnul oli Boosti jääjogurtite arendusprotsess väga pikk.
  “Töötasime välja Balbiino jaoks täiesti uudse lahenduse. Et bakterid ellu jääksid, ei  tohi jogurtit enne külmutamist pastöriseerida, see aga omakorda tähendas, et ka jogurt tuleb valmistada ise, meie tehases,” iseloomustas Kolk. “Oleme katsetega kindlaks teinud, et kasulikud bakterid säilitavad suures osas oma eluvõime ja head omadused ka sügavkülmas –18 °C juures. Jääjogurtid sisaldavad probiootilisi baktereid, mis tugevdavad inimese immuunsüsteemi ja parandavad seedimist: Lactobacillus acidofilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus bulgericus ja Bifidobacterium. Ühes tunnis valmib pea 200 viieliitrist jääjogurtit, mida kasutatakse Boosti kokteilide valmistamisel.”
  Tunnustus Eesti toidu kvaliteedile. Eesti oli esimene Boosti frantiisi esindav välisriik, kes hakkas ise toorainet valmistama.
  “Kindlasti on see tunnustus Eesti toidutööstuse kvaliteedile. Praegu tellime Balbiinolt kolme sorti jääjogurtit ning sorbetti, mida valmistatakse vee baasil,” tõi Tohver esile. Balbiino tootmine vastab kõrgeimatele BRC (British Retail Consortium) toiduohutuse ja kvaliteedi nõuetele.
  “Kaks aastat tagasi loobusime esimese Boosti baarina ka toiduvärvi karmiin kasutamisest, mida sisaldab enamik maasikamaitselisi tooteid, ning asendasime selle peedimahlaga,” rääkis Tohver.
  Robert Tohver kinnitab, et juba algselt oli Balbiinoga koostöö aluseks eksport teistesse riikidesse Boosti frantsiisipartnerite kaudu.
  “Juba aasta eksporditakse jääjogurtit Saksamaale – Frankfurdis smuutit ostes tea, et see tuleb tegelikult Eestist. Algselt tarniti toorainet Inglismaalt, kuid Eesti kasuks rääkis parem kvaliteet ning konkurentsivõimeline hind,” selgitas Tohver. “Aasta lõpus avatakse esimene mahlabaar Peterburis ning läbirääkimised käivad tooraine ostuks Eestist, mis on sealse turu omapärasid arvestades aeganõudev protsess.”
  Tohver hindab koostööd Balbiinoga väga kõrgelt. “Kogu tootearendus ja suhtlus oli väga professionaalne, sest Eestis elusaid baktereid sisaldavaid külmutatud tooteid varem valmistatud ei ole,” märkis ta. “Soovitame hea meelega ekspordivõimalust teistesse mahlabaari esindustesse.”
  Bakteritega tooted saavad üha popimaks
  Sirje Potisepp, Eesti Toiduliidu juhatajaKindlasti on Eesti ettevõttelt tooraine ostmine tervislike jääkokteilide jaoks tunnustust väärt ning paneb ettevõttele ka vastutuse. Balbiino näol on tegemist arenemistahtelise ja -võimelise ettevõttega ning peaksime olema uhked, et Eesti ettevõtte poole pöörduti. See annab positiivse kuvandi kogu Eesti toiduainetööstusest kui innovaatilisest ja pidevas arengus olevast sektorist.Funktsionaalsetele toodetele pööratakse toiduainevaldkonnas suurt tähelepanu ja see on üks tulevikusuundadest.Tihti kaasnevad oma kaubamärgitoodetega teistele turgudele minnes Eesti ettevõtete jaoks üle jõu käivad turunduskulud ja nii jääbki üheks võimaluseks toota koostööpartneritele meelepärase kvaliteedi ja koostisega tooteid/toorainet.Küll sooviksin täpsustada, et probiootilisi baktereid ME-3 ja LA-5 sisaldava Helluse koorejäätisega tuli ka Premia turule turule 2009. aasta kevadel. Sellele eelnesid samuti pikad ja põhjalikud katsetused TFTAKI teadlaste kaasabil, et selgitada välja, kas probiootilised bakterid on pärast külmutamist ikka tõesti elus. Katsetuste ja teadus-arendustöö tulemusena nii ka läks. Toode ise oli aga mõnusalt koorene, maasikatäidise ja šokolaadiglasuuriga jäätis. Kogu arendus kuni turuletoomiseni võttis aega umbes aasta. Kahjuks ei ole Eesti tarbijad võimelised oma rahakoti ja ostude kaudu väärtustama meie teadlaste saavutusi ning nüüdseks on nimetatud jäätise tootmine lõpetatud. Võib-olla ajutiselt.
   
  Tasub teada
  Kuidas jääjogurtit valmistatakse?
  Tooraine: Jääjogurtit valmistakse 100% jogurtisegust, mis vahustatakse ja külmutatakse, seejärel lisatakse moose ja püreesid.Esimene etapp: Jogurti valmistamine, mille hulka kuulub segu keetmine, jahutamine ja bakterite kasvatamine, võtab aega ligi 36 tundi.Külmašokk: Pärast valmimist doseeritakse segu pakenditesse ning saadetakse jäätis tunniks külmatunnelisse, kus jäätised saavad –45 °C temperatuuri juures n-ö külmašoki. Külmašokk on kõigi jäätiste valmistamise juures üks olulisemaid etappe, mis ei lase jäätise sisse tekkida jääkristalle.Hoiustamine: Kui toode valmis, viiakse valmistoodang hoiustamiseks külmlattu, kus seda säilitatakse –24 °C juures.Jäätiste tootmisel ja ladustamisel ning logistikal kuni lõpp-tarbijani jõudmisel peab olema kindlustatud katkematu külmaahel.Müük: Poelettidelt võib tavatarbija leida baktereid sisaldava jogurtijäätise Fitness, mis on valmistatud samal viisil.Ühes tunnis valmib üle 3 000 180 ml Fitnessi jäätise või pea 200 viieliitrist jääjogurtit, mida kasutatakse Boosti kokteilide valmistamisel.
   
  Mis on mis
  Boost Juice Bars
  Sai alguse Austraalias aastal 2000, kui Janine Allis otsis oma kasvavale perele tervislikku, kuid maitsvat alternatiivi tavapärasele kiirtoidule.Sellest ajast alates on maailmakaardile kantud üle 290 baari – Austraalias, Tšiilis, Indoneesias, Singapuris, Kuveidis, Inglismaal, Saksamaal, Lõuna-Aafrikas­ ja Eestis.Menüüs olevad mahlad, smuutid ja hottie’d tehakse värsketest puuviljadest ja eluskultuuridega väherasvasest külmutatud jogurtist.Ekstra energiat andvad buusterid, rääkimata nisuvõrsemahlast, sisaldavad kehale ülivajalikke toitaineid.Ei kasuta oma toodangus säilitusaineid ega kunstlikke värvilisandeid.Nüüdseks Eestisse naasnud teist põlve Austraalia eestlane Robert Tohver käis pojaga igal aastal Eestis surfipuhkusel. Kord küsis poeg lennujaamas, et miks Eestis ei ole oma Boosti. Tohvril  hakkas mõte jooksma ning ta tegi ettepaneku sõbrale ja äripartnerile, endisele tipp­ujujale  Indrek Seile. Viimasele meeldis mõte kohe, sest Austraalia elustiil ja tervislik toitumine on talle südamelähedased.
   
  Kommentaar
  Kaks toodet nagu õde ja vend
  Urmas Türk, YO! Eesti OÜ juhataja ja osanikSoftserve (pehme) külmutatud jogurt, mida pakub YO! Eesti OÜ oma kohvikutes, ja Balbiino jääjogurt ehk jogurtijäätis on nagu õde ja vend, samalaadsed, kuid samas kaks erinevat toodet. Tooted erinevad valmistamistehnoloogia ja retsepti poolest. Sealt tulenevalt on erinev ka nende maitse, tekstuur, säilimispotentsiaal jne. Jogurtijäätis valmib tööstuslikult, olles lähedane klassikalisele jäätisele. Softserve jogurt toodetakse vahetult enne serveerimist.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Andrei Korobeinik: Eesti provintsilinn muutub Baltimaade oluliseks keskuseks
Pärnu suudab peagi teenindada rahvusvahelist lennuliiklust, linna läbivad Via Baltica ja tulevikus ka Rail Balticu raudtee, mis muudab provintsilinna tundmatuseni, kirjutab Keskerakonna esinumber kohalikel valimistel Pärnus Andrei Korobeinik vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Pärnu suudab peagi teenindada rahvusvahelist lennuliiklust, linna läbivad Via Baltica ja tulevikus ka Rail Balticu raudtee, mis muudab provintsilinna tundmatuseni, kirjutab Keskerakonna esinumber kohalikel valimistel Pärnus Andrei Korobeinik vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
USA peamised indeksid punased
USA peamised indeksid lõpetasid reede tehnoloogiasektori vedamisel punases, samalajal kui investorite meelsust mõjutavad potensiaalne ettevõtete maksutõus ja eelseisev FEDi kohtumine, vahendab Reuters.
USA peamised indeksid lõpetasid reede tehnoloogiasektori vedamisel punases, samalajal kui investorite meelsust mõjutavad potensiaalne ettevõtete maksutõus ja eelseisev FEDi kohtumine, vahendab Reuters.
Tootjahinnaindeks tõusis üle 15 protsendi
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis tänavu augustis võrreldes juuliga 1,7 protsenti, aga võrreldes eelmise aasta augustiga 15,5 protsenti.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis tänavu augustis võrreldes juuliga 1,7 protsenti, aga võrreldes eelmise aasta augustiga 15,5 protsenti.
Sooman: pensioniraha voolab kinnisvarast mööda
Kui kuni pooled pensioniraha välja võtjatest lubasid selle kinnisvarasse investeerida, siis reaalsus on teistsugune – elektroonikapoed on teleriostjatest pungil, kuid septembrikuine kinnisvaraturg on tavapärasest isegi rahulikum, kirjutab Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman septembrikuises ülevaates.
Kui kuni pooled pensioniraha välja võtjatest lubasid selle kinnisvarasse investeerida, siis reaalsus on teistsugune – elektroonikapoed on teleriostjatest pungil, kuid septembrikuine kinnisvaraturg on tavapärasest isegi rahulikum, kirjutab Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman septembrikuises ülevaates.