27. november 2012 kell 21:00

Keit Pentus-Rosimannus, nüüd tuleb rääkida tõtt

Kuulen esimest korda Äripäeva käest, kõlab nagu järjekordne laimukampaania: selliste väidetega pareerisid reformierakondlasest keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ja tema partei halliks kardinaliks peetud abikaasa Rain Rosimannus nende vastu kavandatavat suurt võlanõuet.

Äripäev ootab nii keskkonnaministrilt kui ka tema abikaasalt, kellel on parteis tugev positsioon, ausust ja sisulisi selgitusi. Kuna üleval on pankrotistunud ettevõttele ja võlausaldajatele kahju tekitamise süüdistus, nõuab see pankrotitoimkonna välja toodud asjaolude kiiret ümberlükkamist või siis tehtud kahju heastamist, ent keskkonnaminister ja tema abikaasa on valinud täieliku teadmatuse etendamise tee ning lükanud barrikaadile pankrotistunud firma endise omaniku, Keit Pentus-Rosimannuse isa, kes on väitnud, et “kõik” on tema süü.

Kahtlased laenud. Pankrotis iseenesest ei ole midagi kuritegelikku, kuid võlausaldajate kogutud tõendid viitavad sellele, et Rosimannused võtsid Autorollo-nimelise firma enne pankrotti minekut oma kontrolli alla ning jätsid maksmata hulgaliselt üleval olnud võlgu. Võlausaldajate nõuete summa ületab 500 000 eurot. Hagiavalduses on ära toodud ka kahtlust äratavad sularahalaenud: kaks miljonit krooni on sularahas laenatud ühele Venemaa kodanikule ning miljon ettevõttele, mis on praegu likvideerimisel. Tänapäeva Eestis on sularahalaenud iseenesest juba absurdi valda kuuluv nähtus, miks neid anti?

Nii võib kergesti tekkida kahtlus, et tegelikult reaalselt raha kellelegi ei laenatudki, vaid kasutati raha firmast väljaviimiseks tankiste. Samas, Autorollol polnud advokaadi andmetel laenu andmise ajal sellises kogus sularaha olemaski. Kasutatud skeem viitab võimalusele, et ministri sidemed ei pruugi eredat valgust välja kannatada. Kuni selgust pole majas, jääb õhku küsimus, kas keskkonnaminister on oma otsustes vaba või kallutatud huvigruppide poolt, mis pole praegu avalikkusele teada.

Ilmaasjata kohtusse ei minda. Vastuväiteks võib tuua, et hagi ei ole veel esitatud, tegemist on alles plaaniga, mis ei pruugi teostuda. Seda on siiski kerge ümber lükata, sest võlanõuete kokkukogumine ja tõendite kogumine on asjaosalistele ühelt poolt mahukas ja teiselt poolt kulukas töö, mida vaevalt ilma põhjuseta ette võetaks. Kohtusse minekuks advokaate palkama ei hakka keegi, oma õiguses kindel olemata. Võlanõuete summad võivad küll täpsustuda ning ühe võlausaldaja esindaja kahtleb hagis, välistamata, et kahju polegi tekitatud või vähemasti pole selle eest vastutavad Rosimannused. Sellegipoolest viitavad kogutud tõendid praegu sellele, et Rosimannuste suhtumine võlausaldajatesse on olnud ignorantne ning seda on iseloomustanud soovimatus tekkinud probleeme väljaspool kohut tsiviliseeritud moel lahendada.

Pankrotistunud Autorollo uus omanik on Siim Roode. Äripäeval on alust arvata, et tema sidus end kõnealuse firmaga just perekond Rosimannuse initsiatiivil ja toetusel, kuigi Keit Pentus-Rosimannus on seni kokkupuuteid Roodega eitanud.

Kuna Reformierakonna rahastamisskandaalist tekkinud kriisi peamine ja suurim põhjus on olnud valetamine, siis soovitame kõnealuses juhtumis avatud ja ausameelset kommunikatsiooni. Seekord võiks valetamise reha peale astumata jätta. Kiired sisulised selgitused on vajalikud, muidu võib kõnealusest hagist saada Reformierakonna järgmine kirstunael.

Hetkel kuum