Sirje Rank • 8. detsember 2012 kell 16:03

Slovakkia loobub ühetaolisest tulumaksust

Sel nädalal kiitis Slovakkia parlament heaks maksumuudatused, millega riik muudab ära senise ühetaolise tulumaksusüsteemi, et leida eelarvesse täiendavaid tuluallikaid.

Seni kehtis üks tulumaksumäär, 19%. Tulevast aastast kerkib ettevõtte tulumaks 23%-le ning üksikisiku tulumaksule lisandub uus 25%-ne maksuaste tuluosale, mis ületab 2867 eurot kuus, vahendas agentuur Bloomberg.

Aprillist võimul olev Robert Fico valitsus on eelarvedefitsiidi vähendamiseks valinud pigem maksude tõstmise kui kulude kärpimise. Eesmärk on kärpida eelarvedefitsiit, mis tänavu küünib 4,6%-le SKPst, tuleval aaastal vähem kui 3%-le.

Loobumine 2004. aastal kehtestatud ühetaolisest maksusüsteemist, mis meelitas riiki autotootjad PSA Peugeot Citroen’i, Kia Motorsi ja Volskswageni, halvendab Slovakkia ärikliimat ja võib anda tagasilöögi, kommenteeris Unicredit panga ökonomist Lubomir Korsnak.

„Ilma makse tõstmata ei ole võimalik eelarvedefitsiiti piisavalt vähendada,“ ütles Korsnak. „Nüüd on aga Slovakkias kõrgemad maksud kui naaberriikides, millega võisteldakse välisinvesteeringute saamiseks. Maks on siiski vaid üks tegur, muudatus iseenesest ei ole veel katastroof.“

Tulumaksu tõstmine, mis opositsiooni  sõnul võib investeeringuid riigist välja viia, peaks tuleval aastal valitsuse eelarvesse tooma 377 miljonit eurot ehk 0,51% SKPst.

Fico valimislubaduseks oli piirata kasinusmeetmete negatiivset mõju suuremale osale elanikkonnast – sellest ka maksude tõstmine jõukamatele inimestele ja ettevõtete tulumaksu tõstmine. Eelarve lappimiseks on valitsus kehtestanud ka spetsiaalse lisamaksu pankadele ning reguleerinud telekommunikatsiooni ja energiafirmade tegevust.

Kõik tipp-poliitikud, kaasa arvatud president, ministrid ja parlamendisaadikud, maksavad Fico maksu-uuenduste järel oma palgalt täiendavad 5% maksudeks, kirjutas AFP.

Rahandusminister Peter Kazimir on lubanud tuleval aastal sügavamaid eelarvekulude kärpeid, et leida kate ootamatult tekkinud 250 miljoni euro suurusele „augule“. Viimase põhjustas maksutulude vähenemine majanduskasvu aeglustumisest ning valitsuse jaoks seni suurim streik, kus õpetajad nõudsid 10% suurust palgatõusu.

Slovakkia võttis euro käibele 2009. aastal, mil Fico oli esimest korda peaminister.

Hetkel kuum