• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Molycorp Silmet avas uue labori

  Mullune Eesti edukaim ettevõte Molycorp Silmet avas eile Sillamäel uue kaasaegse laboratooriumi. Avamisele jättis aga Molycorpi tegevjuht tulemata.

  “Aasta oli 1952, kui siin territooriumil avati täiesti uus labor ja see töötas väga hästi ning pidas vastu 60 aastat. Aga kõike oli vaja natukene uuendada: tehnoloogia ei seisa, arendus ei seisa ja ka meie tehas ei seisa – me areneme kogu aeg. Lõpuks tuli soetada uued seadmed, aga kahjuks see vana maja vajalike analüüside jaoks enam vastu ei pidanud. Otsustasime uue labori ehitamiseks vana administratsioonihoone ära kasutada,” rääkis uue laborihoone ees Molycorp Silmet ASi juhatuse esimees David O’Brock enne lindi läbilõikamist.
  Külaline USAst jäi tulemata. Mida tema kõnele ei järgnenud, oli aga Molycorpi kontserni tegevjuhi ja presidendi Mark A. Smithi sõnavõtt. Ehkki Smith pidi spetsiaalselt labori avamiseks USAst Eestisse sõitma, teda keskpäeval alanud avamisel kohal ei olnud. Sel lihtsal põhjusel, et ta ei olnud selleks hetkeks enam Molycorpi töötaja – 12 tundi varem teatas Molycorp, et Mark Smith astus tagasi ning ettevõtet asub ajutiselt juhtima senine aseesimees Constantine Karayannopoulos.
  Smith lahkus ettevõttest ajal, mil seda uuris USA väärtpaberijärelevalve ja käimas oli kohtuasi seoses kaevanduses ilmnenud puudustega. Samuti on Molycorpi aktsia olnud viimasel ajal pidevas languses. Pärast Smithi tagasiastumist kukkus Molycorpi aktsia New Yorgi börsi järelturul 8,5%. Ka muud näitajad ei ole kiiduväärt  – selle aasta kolmanda kvartali kahjum oli 18,9 miljonit dollarit.
  Molycorp Silmet ASi juhatuse esimees David O’Brock ütles, et selline muutus ettevõttes on loomulik, sest üks etapp sai läbi.
  “Minu arust on see loomulik protsess, kõigil startup-firmadel on üleminekuperioodid. Mark Smith tegi suurepärast tööd, tänu temale tuli nii palju raha, et nad said selle (Mountain Passi – toim) kaevanduse uuesti avada ja sinna keemiatehase ehitada. Nüüd on aga see aeg läbi, nüüd hakkab tootmise aeg,” rääkis O’Brock, keda Smithi lahkumine ei üllatanud. Ta lisas, et tegu oli nõukogu otsusega, millega Smith pidi lihtsalt leppima.
  Muutunud ettevõte vajab ka uut juhti. Labori avamisel viibinud Molycorp Silmeti nõukogu liige jaettevõtte endine omanik Tiit Vähi pidas juhivahetust samuti loomulikuks:
  “Ma arvan, et iga arenguetapp vajab uusi juhte. Ma võrdleks seda sellega, et poolteist aastat tagasi, 1. aprillil, müüs  Tiit Vähi ühe omanikuna Silmeti maha Molycorp Silmetile . Miks – sellepärast, et ta nägi, et uus omanik on Silmeti jaoks parem,” rääkis Vähi.
  O’Brocki sõnul  ei tähenda aga juhi vahetumine Molycorp Silmeti jaoks esialgu midagi. Hoolimata raskustest USAs on siinne firma juba oma plaanid paika pannud ja uus juht võib Eestile pigem kasulikuks osutuda. “Uut juhatuse esimeest tunnen juba kaua, kuna tema oli Neo Materialsi (praegu Molycorp Canada – toim) tegevjuht. Olen temaga mitu aastat koostööd teinud, tunneme teineteise tööstiile ja need klapivad,” kõneles O’Brock. Ta ei teadnud, kas Karayannopoulosest võiks saada uus ametlik tegevjuht, öeldes vaid, et praegu on ta sellel kohal ajutiselt. “Kuid kui pikk on ajutine?” küsis ta retooriliselt.
  Küll aga on O’Brock kindel, et Smithi ajal kaduma läinud investorite usaldus taastub, sest ajutist tegevjuhti austatakse juba praegu. “Constantine’i tuntakse just haruldaste muldmetallida maailmas ja teistel on tema suhtes respekt,” märkis O’Brock.
  Olulisim on koostöö
  Molycorp Silmet ASi nõukogu liikme ja endise omaniku Tiit Vähi sõnul on kõige vajalikum uute ja vanade olijate koostöö. Järgneb intervjuu.
  Kas Teiega peetakse ettevõtte juhtimisel nõu? Ma ei tüki oma nõuga kellelegi peale ega hakka kedagi sellega segama. Nõukogudevahelisel ajal on mul siiski David O’Brockiga üsna tihe kontakt ja seda võib nimetada mitte nõu andmiseks, vaid nõu ja lahenduste otsimiseks ja arutamiseks. Ma ju tunnen seda firmat hästi ja olen olnud kolm aastat selle firma juhataja. Tunnen inimesi ja tehnoloogiaid ning kindlasti tean ma mõnda sellist asja, mida David veel ei tea, ja sellega seoses me arutame. David on väga hea juht ja saab ise hästi hakkama, aga selline uute juhtide-vanade olijate koostöö on kõige vajalikum.
  Kus on Molycorp Silmet viie aasta pärast? Ma ei armasta öelda, mis saab 5, 10 või 15 aasta pärast, sest elu on väga dünaamiline. Mõnikord tulevad võimalused sealt, kus me neid ei näe, mõnikord tulevad takistused sealt, kust me neid üldse ei oota. Tähtis on  mitte ainult omada suurt strateegilist perspektiivi, vaid ka n-ö igapäevast juhtimist. Ma usun raudselt, et Molycorp Silmet on viie aasta pärast väga kõrge tasemega kõrgtehnoloogia­ettevõte, mis on hakanud tegema materjalide kõrval juba rohkem ka lõpp-produkte.
   
  Mis on mis
  Molycorp Silmeti uus labor
  tänavuse Äripäeva TOP 100 võitnud Molycorp Silmet on muldmetallide tootja.uus analüütikalabor on sisustuse ja tehnika poolest üks Euroopa paremaid. Laboratooriumis saab teha ülitäpset analüüsi kuni tasemeni 1 ppb (osakest miljardi kohta).Seni sai analüüse teha vaid tasemel 1 ppm (osakest miljoni kohta)enam kui 150 analüüsimeetodit kasutatakse laboratooriumis, määratlemaks ligi 70 elementi ja mitmesuguseid ioone.Laboris on 51 töötajat.10 000 analüüsi tehakse laboris ühe kuu jooksul.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Elektri hind lööb gongi: ongi aeg!
Inimene hakkab ikka tegutsema siis, kui viimane häda käes ja surm silme ees. Ent miks oodata selg-vastu-seina-hetke, kui antakse juba ilmseid märguandeid, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Inimene hakkab ikka tegutsema siis, kui viimane häda käes ja surm silme ees. Ent miks oodata selg-vastu-seina-hetke, kui antakse juba ilmseid märguandeid, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Tallinna börs lõpetas päeva plussis Balti börsiindeksit vedas alla Ignitis
Tallinna börsi tõusu juhtisid täna PRFoods, Arco Vara ja Tallink. Balti börsiindeksit vedas alla aga Ignitise aktsia odavnemine.
Tallinna börsi tõusu juhtisid täna PRFoods, Arco Vara ja Tallink. Balti börsiindeksit vedas alla aga Ignitise aktsia odavnemine.
Eesti majaehituse pärandihoidja: aastas jõuan teha kuni 15 palkmaja
Eesti traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia pälvis tänavusel aasta tehasemaja konkursil Võrumaal Vastseliinas asuvas firmas Vipson Projekt käsitööna valminud palkmaja.
Eesti traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia pälvis tänavusel aasta tehasemaja konkursil Võrumaal Vastseliinas asuvas firmas Vipson Projekt käsitööna valminud palkmaja.
Jah või Ei: ettevõtte RIA.com Marketplaces 15 küsimusega kõiki valdkondi hõlmav test
Mida sa tead e-residentsusest? Aga automüügist ja kinnisvarast? Ja investeerimisest? Vasta 15-le Eesti ettevõtte RIA.com Marketplaces küsimusele ja saa teada, milles oma teadmisi täiendada!
Mida sa tead e-residentsusest? Aga automüügist ja kinnisvarast? Ja investeerimisest? Vasta 15-le Eesti ettevõtte RIA.com Marketplaces küsimusele ja saa teada, milles oma teadmisi täiendada!