17. detsember 2012 kell 21:00

Oviir: MISA filmidest ei võida ei lõimumine ega Reformierakond

Riigi raha eest Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutuse (MISA) abil tehtud filmid reformierakondlastest ei näi ausa lahendusena, ütles riigikontrolör Mihkel Oviir eile riigikogulaste küsimustele vastates.

15 riigikogu liiget päris riigi­kontrolör Mihkel Oviirilt aru MISA rahakasutamise kohta filmisarjas “Tuntud ja tundmatu Eestimaa”. ASilt Inforing telliti 77 000 euro eest 18 filmi, millest kaheksas tutvustati Reformierakonna liikmeid. Oviir märkis, et sellest juhtumist ei võida keegi.

Riigikontroll leidis mitu rikkumist. Näiteks on projektis kasutatud alltöövõtjatena äriühinguid, kes on seotud projekti partneritega, ja seesugune kulu on projektikonkursi tingimuste järgi abikõlbmatu ehk mitte kõlblik toetust saama.

Filme vaatas vaid 2 protsenti elanikkonnast. Konkursi tingimuste järgi pidi filme näidatama õhtusel ajal, mil televaatajate arv on suurim, kuid tegelikkuses olid need eetris venekeelses kanalis 3+ pühapäeva varahommikul kella kaheksa paiku. “Pühapäeva hommik pole mingi prime time (tippaeg – toim) ja see ei ole reeglitega kooskõlas,” selgitas Oviir. Ta lisas, et kanalit 3+ vaatab pühapäeva hommikuti keskmiselt 2000 vaatajat minutis, seevastu tippajal on aga vaatajate arv viis korda suurem.

“Nii jõuamegi raha kasutamise tulemuslikkuseni. Julgen sügavalt kahelda, kas see 77 000 eurot lõimumisele kaasa aitab,” lausus Oviir. “Esiteks pole kuigi mõjus filme näidata pühapäeva hommikul ja kanalil, mida viimastel andmetel vaatab 2,4% elanikkonnast. Kui riigikogu liikmed poleks seda teemat tõstatanud, ei oleks filmid ehk üldse kõlapinda leidnud,” nentis ta.

Teiseks pole Oviiri hinnangul mitu projekti oodatavat väljundit kas otseselt lõimumisega seotud (näiteks Jõhvi Kontserdimaja ja Inforingi kodulehe külastatavuse kasv) või pole võimalik hinnata põhjuslikku seost selle projekti ja tulemuse vahel. Küll aga on filmid ja nende ümber tekitatud kära veelgi süvendanud lõimumisteema politiseeritust, tõdes ta.

Oviiri sõnul paneb teda muretsema kolm fakti. “Olen nõus, et kui 18 filmist kaheksa puudutas Reformierakonda, siis ei näe asi hea välja. Projektide sisulise hindamise komisjonist oli viiest liikmest kaks samuti reformierakondlased. Projekt poleks toetust saanud, kui need kaks liiget ei oleks kõrgeid hindeid andnud,” lausus Oviir.

 

Taust

Reformierakonna liikmed MISA filmides

Riigikogu liikmed Mati Raidma, Jüri Jaanson, Andrei Korobeinik ja Tiina Lokk; keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus; Europarlamendi liige Kristiina Ojuland; Setomaa Valdade Liidu juhatuse esimees Margus Timmo ja iluvõimleja Janika Mölder.

MISA tegutseb Eesti riigi ja Euroopa raha toel, selle juht on Tatjana Muravjova ja nõukogu esimees Laine Randjärv. Mõlemad kuuluvad Reformierakonda.

Hetkel kuum