Sirje Rank • 18. detsember 2012 kell 7:31

Rootsi keskpank kärpis intressimäära

Rootsi keskpank teatas täna, et kärbib enim jälgitud baasintressi määra 0,25 protsendipunkti võrra 1%-le.

Taolist otsust prognoosisid ühe erandiga kõik agentuuri Bloomberg küsitletud 17 analüütikut.

Rootsi kroon reageeris tugevnemisega nii euro kui USA dollari suhtes, kaubeldes euro suhtes 8,7443 krooni ja dollari suhtes 6,6433 krooni tasemel.

Keskpank ise on olnud sisemiselt lõhenenud – ühelt poolt on muret tuntud euroala kriisi negatiivsete mõjude levimisest ekspordist sõltuvasse Rootsi majandusse, teisalt pole keskpank tahtnud laenuraha hinda alla lasta olukorras, kus Rootsi majapidamiste väga suur võlakoormus kujutab endast Rootsi majandusele ja pankadele arvestatavat riski.

Keskpank põhjendas tänast otsust euroala võlakriisi silmnähtava negatiivse mõjuga Rootsi majandusele. Eratarbimine on nõrk, tööpuudus kasvab ja inflatsioonisurve on madal.

„Rootsi majanduse toetamiseks, et inflatsioonitempo tõuseks sihiks seatud 2% piirile, on keskpanga nõukogu otsustanud kärpida repomäära 0,25 protsendipunkti võrra 1%-le,“ teatas keskpank veebilehe vahendusel.

Keskpanga prognoosi järgi jääb intressimäär sellele madalale tasemele ilmselt kogu järgmiseks aastaks. Rootsi keskpank prognoosib, et olukord euroalal on jätkuvalt ebakindel ning võib halveneda, millest võib johtuda veelgi negatiivseid mõjusid Rootsi majandusele.

Keskpanga prognoosi järgi kasvab Rootsi SKP tänavu 0,9%. Tuleva aasta kasvunumbrit on keskpank oktoobris prognoositud 1,8%-lt kärpinud 1,2%-le. Tööpuudus tõuseb keskpanga prognoosi järgi tänavuselt 7,7%-lt tuleval aastal 8,1%-le.  

Hetkel kuum