Piret Reiljan • 16 aprill 2013

"Swed pole meie käendusega kursis"

KredExi juhi Andrus Treieri sõnul pole nende kodulaenukäendust kritiseerinud Swedbanki inimesed ilmselt kursis kehtivate tingimustega.

"Me ei kasuta KredExi garantiid, kuna see ei maanda kõige olulisemat - kinnisvaraturu languse - riski ega toimi riigi garantiina," ütles Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask Äripäevale. Swedbank ei võimalda ainsana Eestis tegutsevatest suurematest pankadest võtta noortel peredel ja spetsialistidel kodulaenu KredExi käendusel. Et KredExi käendus ei toimi riigi garantiina, tähendab Siilivaski sõnul seda, et KredExi käendus ei vabasta panka kapitalisidumise nõudest. Näiteks õppelaenu puhul on tagatiseks riigi garantii ning sel juhul ei pea pank kapitali siduma.

KredExi juht Treier pole Swedbanki kriitikaga nõus. "KredExi väljastatud laenutagatised on seaduse alusel üheselt riigi poolt tagatud sõltumata sellest, kas tagatakse ettevõtete või eraisikute laenukohustusi," sõnas Treier. Ta lisas, et riikliku tagatise olemus on sätestatud ettevõtluse toetamise ja laenude riikliku tagamise seaduses, mille alusel KredEx laene käendab. Samuti täidab KredEx Treieri sõnul käenduskohustused kokkulepitud summas sõltumata kinnisvarahindade muutumisest. Käenduskohustuse täitmine ei ole seega kinnisvaraturu arengutega kuidagi seotud, teatas Treier.

"Kuna erinevalt ettevõtluslaenudest Swedbank eraisikulaenude puhul KredExi tagatisi tõepoolest ei kasuta, siis ilmselt ei ole kommentaari andnud inimesed kehtivate tingimustega täpselt kursis," märkis Treier.

Hetkel kuum