14. november 2013 kell 21:00

Euroala võttis taas hoogu maha

Saksamaa majanduskasvu aeglustumine ja Prantsusmaa SKP ootamatu kahanemine tõmbasid kolmandas kvartalis alla kogu euroala kasvunumbrit.

Saksamaa majanduskasv aeglustus kvartalivõrdluses ajavahemikul juulist septembrini teise kvartali 0,7%-lt 0,3%-le, Prantsusmaa SKP kahanes 0,1%.

Eurostati eile avaldatud andmeil aeglustus euroala majanduskasv kolmandas kvartalis teise kvartali 0,3 protsendilt 0,1%-le.

Visalt kriisist välja. Kõik see näitab, et rahaliit toibub kriisist väga visalt – töötus on 12,2% tasemel rekordiline ja deflatsiooniohu tõrjumiseks kärpis Euroopa Keskpank läinud nädalal euro­ala enim jälgitud baasintressi niigi rekordmadalalt tasemelt nullile veelgi lähemale.

“Prantsusmaa numbrid on suur pettumus ja tõendus, et euro­ala kriis ei ole läbi,” ütles Dekabanki ökonomist Andreas Scheuerle agentuurile Bloomberg. “Regiooni toibumine on väga habras. Saksamaal läheb päris hästi, aga kasvu tempo pole kaugeltki rõõmustav.”

Itaalia majandus, mis on ­euroalal suuruselt kolmas, kahanes kolmandas kvartalis 0,1%. Hispaania sai langusest välja ja kasvas kvartaliga 0,1%.

Eestis oli majanduskasv kvartali baasil 0,4%, Lätis ja Leedus vastavalt 1,2% ja 0,1%.

Saksamaa kolmanda kvartali majanduskasvu vedas kodumaine tarbimine, teatas Saksa föderaalne statistikaamet. Kasvasid investeeringud seadmetesse ja ehitusse ning kasvu näitas ka era- ja avaliku sektori tarbimine. Import kasvas, ekspordikasv tammus paigal.

Eile teatas Euroopa Komisjon, et kavatseb teha süvaanalüüsi Saksamaa suure jooksevkonto ülejäägi põhjustest. Kui Saksamaa investeerib ja tarbib vähem kui võiks, kannatab sellest nii riik ise (lagunev infra­struktuur) kui ka raskustes euro­ala riigid, mis üritavad end ekspordi abil jalgele saada.

Sihini raske jõuda. AMN Amro Banki analüütik Nick Kounis ütles, et euroala majandus toibub aeglaselt. “Toibumine ei paista piisavalt tugev, et inflatsioon lähiperspektiivis Euroopa Keskpanga sihiks seatud 2% tasemele kergitada. Nii hoiavad madalad kasvunäitajad üleval võimalust, et Euroopa Keskpangal tuleb veelgi samme astuda.”

Eurostati esialgsel hinnangul aeglustus euroala inflatsioon oktoobris 0,7%-le.

Hetkel kuum