Indrek Kald • 2. detsember 2013 kell 7:51

Soome paaditootjate liit tutvus tootmisega Saaremaal

Soome paaditootjate keskliit Finnboat korraldas aastat kokkuvõtva ühisreisi tänavu Saaremaale.

84 Soome paaditootjate keskliidu liiget Saaremaale toonud Finnboati juht Jouko Huju rõhutas vajadust Põhjala riikide ühistöö ning mõttevahetuse ja uute ideede järele. "Aastakoosolek tähendas meie inimeste jaoks siin Kuressaares palju arutelusid töörühmades, töötubasid, kohtumisi. Tahtsime tiheda ajakava tõttu kohtuda seekord Saare Paadi, Baltic Workboatsi ja Luksusjahiga. Viimane kahjuks ei õnnestunud. Sellest hoolimata õigustas käik ennast, näitas, et siinne oskustase on tõesti kõrge," märkis ta Meie Maale.

Koostööst rääkides rõhutas Huju, et tootjad, katusorganisatsioonid ja erialainimesed peavad tegutsema ühiste eesmärkide nimel, kohtuma eri maades, muidu paadiehitus ei edene piisavalt. "Peame kokku hoidma, sest muidu kaotame turgu väljas pool Euroopat ja lõunapoolsetele valmistajatele," lisas ta.

Tema sõnul on halb aeg Euroopa paaditööstuses kestnud viis aastat. "Meie õnn on see, et enne seda valmistatud paadid hakkavad aeguma ning jõukamad meresõitjad soovivad uusi tooteid. Usun, et 2014. aastal hakkab olukord viimaks paranema," rääkis Huju.

Siseriiklikult on toodangu maht Soomes langenud tänavu 15% võrreldes mullusega. Ekspordi osas aga on asjad paranenud: ollakse pea sama suure protsendiga plussis. Soome suurimad turud asuvad Rootsis, Norras ja Venemaal. Esimeses kahes on selle aasta eksporditõus 10-20%, Venemaal aga langus ca 5%.

"Parematel aastatel on Soomes toodetud siiski peaaegu poole rohkem paate kui praegu," lõpetas Finnboati tegevjuht Jouko Huju.

Mitmepäevase Saaremaa-visiidi käigus esines ettekandega saare paaditootmise-laevaehituse klastrist peamise võõrustaja, Saare Paadi juht Peeter Sääsk. "Just selle mõttega, et kui külaliste seas on inimesi, kes hakkavad otsima tulevikus koostööd, on tal olemas eelteave Saaremaa võimalustest," põhjendas ta teemavalikut.

Ürituse kasutegurit loeb Sääsk siiski kaudseks. "Mida rohkem otsustajaid näeb, et siin tehakse normaalseid asju, seda suurem on lootus edaspidiseks koostööks. Uksed hakkavad avanema, me oleme kaardil arvestatavad tegijad. Mida soodsam suhtumine sealpool on, seda enam võetakse meid kui üht omasugust," märkis ta.

Hetkel kuum