5. detsember 2013 kell 21:00

92% ettevõtjaist lubab suuremat käivet

Ülekaalukas osa ettevõtjaid kavatseb järgmisel aastal käivet kasvatada, selgus SEB ­eile tutvustatud ettevõtlus baromeetrist. Küsitletud 901 ettevõttest prognoosib tuleval aastal käibe kasvu  92% .

SEB juhatuse esimees Riho Unt selgitas, et käibe kasvu põhjusena näevad ettevõtted sisetarbimise kasvu. Tema sõnul näitavad uuringu tulemused, et tööstus on endiselt Eesti majanduse lipulaev: valdkonda iseloomustab keskmisest suurem käibe kasv, mida toetab eksport.

25% ettevõtetest prognoosib rohkem kui 15protsendilist käibe kasvu. Optimism on ­Undi sõnul aastaga kasvanud, sest tänavuseks ootas käibe kasvu 18% ette­võtetest.

Ehituses tegutsejad valmis halvemaks. Teistest erineb ehitus, kus iga neljas ettevõte ennustab käibe langust. Kõige optimistlikumad sektorid on panga sõnul tööstus- ja kaubandussektor, kus pea iga kolmas ettevõte ­ootab järgmisel aastal üle 15protsendilist käibekasvu. Kõige julgemalt vaatab uude aastasse Pärnumaa.

31% ettevõtetest kavatseb rohkem eksportida, siseneda uutele turgudele või laieneda praegustel turgudel. Undi sõnul on see 5% võrra väiksem näitaja kui mullu.

Ekspordis on aktiivseim tööstus. Kõige optimistlikum maakond on Ida-Virumaa, mis paistab silma tööstusettevõtete rohkuse poolest ning kus pea iga teine ettevõte vaatab eksportturgudele.

Positiivsena võib välja tuua, et 70% eksportijatest teeb järgmisel aastal lisainvesteeringuid. See on Eestimaa keskmisest investeeringute näitajast kõrgem.

SEB majandusanalüütiku ­Ruta Arumäe sõnul on sel aastal investeeringud vähenenud, kuid aasta teises pooles on tulnud kasvumärke. “Kui buumi ajal tehti investeeringuid palju, kuid mitte õigetesse kohtadesse ehk investeeringud ei ole ennast ära tasunud, siis nüüd ollakse ette­vaatlikumad,“ märkis ta.

Vaja uusi seadmeid. Uuringust selgus, et järgmisel aastal kavandab üle 30 000euroseid investeeringuid 41% ettevõtetest, mida on 7% võrra vähem kui aasta eest. Rohkem investeeritakse seadmete soetamisse ja tootmisbaaside renoveerimisse.

Maakondadest on kõige aktiivsem investeerija suure põllumajandus- ja tööstussektoriga Järvamaa, kus sisuliselt kõik 33 küsitletud ettevõtet plaanivad järgmisel aastal investeeringuid.

Hetkel kuum