Romet Kreek • 13. detsember 2013 kell 11:12

Iirimaa päästepakett on ajalugu

Kolm aastat pärast rahvusvahelist päästmist teatas Iirimaa ametlikult päästmise lõpust, mis on märgilise tähtsusega euroala püüdlustele lahendada võlakriise.

Iirimaa vajas päästmist, et saada oma rahaasjad kontrolli alla ja on täitnud abiprogrammi tingimused, kärpinud kulusid ja tõstnud makse, et viia alla eelarvepuudujääki ja tasakaalustada majandust.

"See ei ole veel tee lõpp," ütles Reutersi teatel rahandusminister Michael Noonan. "Kuid see on teel väga oluliseks verstapostiks. Me peame jätkama sama liiki meetmetega."

Majanduskasv tuleb vaikselt Euroopasse tagasi ja Portugal püüab järgneda Iirimaale lõpetamaks päästmist tuleval aastal, kuid võlaprobleemid on jäänud kestma Kreekas, mis on sügavas depressioonis.

Tuleval aastal peaks Iiri majandus kasvama umbes 2%. Tööpuudus on langenud alla 13 protsendi 2012. aasta tipu 15,1 protsendilt. Dublin on piisavalt kindel, et ajada läbi ilma krediidiliini näol kindlustuseta turušokkide vastu.

4,6 miljoni elanikuga maa on tänu viimasel 18 kuul emiteeritud võlakirjadele end rahastanud kuni 2015. aastani ja näitab teed Kreekale, Portugalile ja Küprosele, kes on samuti vajanud päästmisi. Samuti Hispaaniale, kelle pangandussüsteemi on aidatud.

Rahandusminister Noonan ütles, et ta kaalub kahes järgmises eelarves tulumaksukärpeid.

Hetkel kuum