Itaalia uus lootus - Purustaja

Sirje Rank 17. veebruar 2014, 12:41

Itaalia president Giorgio Napolitano tegi täna ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks Firenze linnapeale, kes jõudis tippu kampaaniaga saata vana poliitikute põlvkond pensionile.

Siit ka hüüdnimi - Purustaja (Demolition man, 1993. a filmi järgi). Teistes käsitlustes kõrvutatakse Renzi reformiplaane Briti endise peaministri Tony Blairi vabaturusõbraliku kursiga.

Eelkõige oodatakse Itaalia uuelt valitsuselt majandusreformide tempo tõstmist.

Itaalias toimuv ei saa euroala teisi riike ükskõikseks jätta. Tegemist on rahaliidu suuruselt kolmanda ja ühes suurimates raskustes majandusruumiga. Itaalia riigivõlg, mis küünib 130%-le SKPst ja jääb alla vaid Kreekale, on kokku üle kahe triljoni euro.

2011 sügisel kerkisid Itaalia võlakirjade intressid 7,48%-le, sundidest peaministri kohalt lahkuma Silvio Berlusconi ning tuues võimule Mario Monti tehnokraatide valitsuse. Renzi valitsus oleks arvult kolmas, mida juhib peaminister, kelle on nimetanud president ja kes ei ole valijatelt mandaati saanud. See on üks tema suuremaid nõrkusi.

Sarnaselt sai ametisse Enrico Letta, kelle valitsus püsis võimul kümme kuud. Reedel esitas Letta tagasiastumispalve, kuna Renzi, kes on sama Demokraatliku partei juht, kuhu kuulub ka Letta, teatas, et partei seda valitsust enam ei toeta. Põhjuseks liiga aeglased poliitilised ja majandusreformid.

Itaalia on rängimas majanduskriisis Teisest maailmasõjast. 2008. aastaga võrreldes on SKP kahanenud 10%. Tuhanded väikefirmad on pankrotti läinud ning töötuse määr kasvanud tasemele, mida pole nähtud läinud sajandi seitsmekümnendaist saadik.

Läinud aasta viimases kvartalis sai Itaalia majandus lõpuks kaks aastat väldanud langusest välja, kasvades 0,1%.

Itaalia senine kärpekuur on kergitanud makse ja kärpinud kulusid, rihtides makronäitajaid, suuremaid struktuurireforme Letta võimul olles tehtud ei ole. IMF hoiatab, et ilma struktuursete reformideta suudab Itaalia majandus kasvada vaid 0,5% aastas.

Töötus jätkab kasvu - 2007. aastast on tööpuudus riigis kasvanud kaks korda, küündides detsembris 12,7%-le. Itaalia noortest on tööta üle 40%. Majandust koormab suur bürokraatia, kõrged maksud ja nende maksmisest kõrvalehoidmine. Teised raskustes euroala riigid nagu Hispaania ja Portugal on Itaaliast reformidega kaugemale jõudnud, eksporti kasvatanud ja riiki uusi välisinvesteeringuid juurde saanud.

Renzi lubab nüüd ka Itaalias radikaalseid reforme. Ettevõtjatele madalamaid makse ja muudatusi tööjõuturul, mis lihtsustaks koondamisi ja uute töötajate palkamist. Uue töötukindlustuse süsteemi loomist, mida Itaalial veel ei ole.

Reformide läbiviimiseks, mis tooks riiki uusi investeeringuid, on Renzi valmis euroala eelarvedefitsiidi reeglitest üle astuma, ütles ta jaanuari alguses intervjuus ajalehele Fatto Quotidiano.

Renzi tahab reformida ka riigi poliitilist süsteemi, mis on andnud Itaaliale sõjajärgsel ajal üle 60 valitsuse. Renzi enda valitsus oleks arvult 65. Koos Silvio Berlusconi konservatiividega on ta algatanud valimisseaduse muutmise, et vähendada valitsuse suurt sõltuvust väikeparteide erinõudmistest. Ühtlasi on ta seisukohal, et Itaalia parlamendiliikmete arvu tuleb oluliselt vähendada. Praegu küünib see pea 1000-le.

Paraku ei ole Renzi Demokraatlikul parteil ja selle liitlastel piisavat toetust parlamendi mõlemas kojas. Nii tuleb tal veel liitlasi otsida, kellest tõenäolisim on Berlusconi parteist lahku löönud uus paremtsentristide partei, mida juhib Angelino Alfano. Agentuur Reuters vahendas, et majandusküsimustes suudetaks kindlasti ühisosa leida.

Arvamusküsitluste järgi on Renzi praegu Itaalia populaarseim poliitik. Vähem meeldib itaallastele see, et uus valitsusjuht tuleks taas võimule ilma uute valimisteta.

Nädalavahetusel väljaandes Il Foglio ilmunud intervjuus ütles Mario Monti, et ootab Renzilt kiireid majandusreforme, mis ei lase end pelutada ettevõtluslobist ja ametiühinguist, mis joonduvad iganenud põhimõtetest. "Kui ta tahab seda riiki muuta, tuleb tal valitsust juhtida ilma hirmuta, et ta järgmised valimised kaotab," ütles Monti.

Lootuses, et valitsuse vahetus Itaalia majandusreforme kiirendab, alanes Itaalia kümneaastaste võlakirjade tootlus täna agentuuri Bloomberg andmeil 3,64%-le, mis on viimase kaheksa aasta madalaim näit. Reedel tõstis reitinguagentuur Moody's Itaalia reitinguväljavaate negatiivselt stabiilseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2014, 14:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing