Kaisa Gabral • 12. märts 2014 kell 10:33

VIDEO: Kallas pidi end pidevalt kaitsma

Andrus Ansipi hinnangul oli Siim Kallase peaministrikohast loobumine kõigile üllatus, kuid samas kinnitas ta, et mõistab Kallast, kes tema hinnangul väsis enese kaitsmisest.

„Nagu kogu Eesti rahvale, eks see ole üllatus ka minule. Mõneti on selline loobumine ka mõistetav," rääkis Ansip. "Eks ta langes ju tugeva rünnaku alla juba siis, kui räägiti tema võimalusest kunagi presidendiks saada. Nüüd peaministri kandidaadina on need rünnakud eriti tugevaks läinud,“ märkis Ansip, kelle sõnul otsustas Kallas loobuda enese pidevast kaitsmisest 20aastaste asjade eest.

Ansipi sõnul oli Kallase peamiseks ja ainukeseks tagasiastumise põhjuseks garantiikirja skandaal.

„Kõik meediarünnakud, mille sihtmärgiks tema on langenud, on keskendunud 20 aasta tagustele paberitele. Ilmselt ta ei soovinud olla pidevalt rünnakuid tõrjuvas asendis. Sellises eas inimestel on põhjust mõelda, kas nad tahavad lõpetada infarktiga või tahaksid nad rahulikumat põlve nautida,“ seletas Ansip.

Seda, kas garantiiskandaali osas võiks olla tulemas veel uut infot ja Kallase käik võis olla ennetav, ei soovinud Ansip ennustada. “Mina ei soovi sel teemal midagi spekuleerida. 20 aasta tagusest mingist suuremast kavast paari paberi välja tõmbamine ja nendele rünnakute ehitamine väga kohane ei ole. Mina ei arva hetkekski, et Siim Kallas oleks tahtnud riigist raha välja viia, küllap ta tahtis ikka ressurssi pangandusse juurde tuua, ta on ise ka seda kinnitanud,“ rääkis Ansip.

Ta lisas, et garantiikirjad pole kunagi ju jõustunud ja tehingut ei ole olnud, mille luhtumisel peaks rakenduma garantii. "Ma ei pea neid praeguseid süüdistusi olemasoleva info põhjal kuidagi põhjendatuks, seletas Ansip.

Uus peaminister võib olla Hanno Pevkur. Uue peaministri kandidaadi otsustab Reformierakond tänase päeva jooksul. Spekuleeritakse, et selleks võib olla Hanno Pevkur. „Reformierkonna juhatus arutab täna, kes võiks uus kandidaat olla,“ lausus Ansip ja lisas, et Reform peaministri kohast loobuda ei kavatse, valikut on neil küll.

Ta kinnitas, et tema kätt pulsil ei hoia ja ise uuesti peaministriks ei kandideeri. „Minul on olnud võimalus juhtida koalitsioonide moodustamist 9 aastat ja ma ei pea vajalikuks juhtida koalitsiooni moodustamist veel kümnendaks või üheteistkümnendaks aastaks,“ lisas Ansip.

Ta möönis, et välistatud pole ka see, et Reformierakond jääb opositsiooni. „Ei ole välistatud ka see, et IRL, Keskerakond ja sotsid moodustavad koalitsiooni ilma Reformierakonnata. Minu tagasiastumise otsust ei mõjuta miski, tegin selle otsuse juba kaks aastat tagasi,“ märkis Ansip.

Hetkel kuum