EAS otsustab enne prokuratuuri

Kaisa Gabral 25. märts 2014, 12:52

Kuigi prokuratuur pole veel teada andnud, kas kavatseb Andres Rannamäe juhtumi osas uurimist alustada, teatas EASi nõukogu esimees Cinzia Siig täna, et nende otsus langetatakse tuleval neljapäeval.

EASi nõukogu kogunes täna erakorralisele koosolekule, et arutada tekkinud järjekordset skandaali seoses EASi uue juhiga. Ajakirjanikud ootasid mitu tundi koosolekuruumi ukse taga. Nõukogu liikmed hakkasid üksteise järel vaikselt minema imbuma, kuid ei Iivi Eenmaa ega Kalev Lillo soovinud kommentaare jagada ning teatasid, et vaid nõukogu esimees annab kommentaare.

Ainuke, kes soostus midagi ütlema, oli nõukogu liige Andrei Korobeinik. „Täna oli meil arutelu. Saime Rannamäe seisukohad teada. Mina olen oma arvamuse kujundanud ja neljapäeval EASi korralisel koosolekul ma siis hääletan sellele vastavalt, juhul, kui see on meil päevakorras,“ märkis Korobeinik.

Küsimusele, kas EASi nõukogu otsustab midagi enne prokuratuuri otsust, vastas Korobeinik, et sellele küsimusele oskab nõukogu esimees kõige paremini vastata. Juhul, kui Andres Rannamäe ei peaks alates neljapäevast ametis jätkama, on Korobeiniku sõnul hetkel olemas teised juhatuse liikmed, kes saavad teha tööd seni, kuni tuleb uus kandidaat.

Ka nõukogu esimees Cinzia Siig märkis, et tänasel koosolekul midagi veel ei otsustatud. „Nõukogu kuulas ära Andres Rannamäe argumendid ja selle, mis tal endal oli teema kohta öelda,“ märkis nõukogu esimees Cinzia Siig ajakirjanikele pärast erakorralise koosoleku lõppu. „Rannamäe argumenteeris tekkinud skeemi kahtlustusi, neljapäeval koguneb nõukogu korralisele koosolekule ja langetab otsuse,“ märkis Siig.

EASi ei oota ilmselt prokuratuuri otsust. Prokuratuur võttis aega oma otsuse tegemiseks kuni 2. aprillini. Küsimuse peale, kas EAS ei lähtugi süütuse presumptsioonist ja langetab oma otsuse varem, kehitas Siig õlgu ja märkis, et pall on hetkel rohkem prokuratuuri käes. „Nõukogu on arutanud ka Andres Rannamäe tagasikutsumist. Neljapäeval pärast koosolekut oleme kindlasti targemad. Siis peaks selguma, kas Rannamäe jätkab ja senikaua saavad nõukogu liikmed tema tänaste sõnade peale mõelda,“ märkis Siig.

EASi nõukogus on 11 liiget ja Siigi sõnul on nii mõnelgi nõukogu liikmel asjast oma arvamus. „Hetkel pole EASi juht ju veel uurimise all. Kindlasti on see üsna suur mainerisk EASile,“ möönis Siig.

Rahandusministeeriumil oli Rannamäe võimalik rahakantimise kahtlustus teada juba pea pool aastat, ometi tuli see välja alles hiljuti. Siigi sõnul tekitab see palju küsimusi. „Olen ka varem öelnud, et meie andmetel oli rahandusministeeriumil see info teada juba möödunud aasta septembrist. Miks seda varem sahtlis hoiti – ma ei oska öelda. Peate nende käest küsima. Ilmselgelt see tekitab küsimusi. Ja kui juba nii kõva süüdistusega on tegemist, nagu võltsimiskahtlustus seda on, siis miks eristati siin avaliku elu tegelast ja tavainimest. Kohe, kui Rannamäe valituks osutus, siis need kahtlustused ka avalikuks tulid,“ möönis Siig.

Eesti Ekspress kirjutas, et möödunud neljapäeval Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse uueks juhatuse liikmeks valitud Andres Rannamäe osas võttis rahandusministeerium ühendust politsei ja prokuratuuriga, teavitades Euroopa Pettustevastasest Ametist (OLAF) saadud infost, et Rannamäe võib olla seotud 570 000 euro teadusrahade kantimisega.

Lisaks kirjutas Äripäev, et Andres Rannamäe võis Luterma nõukogus olles saada nõukogu liikme tasu läbi endale kuuluva firma. Maksu- ja tolliameti arvates olid need konsultatsioonitasudena deklareeritud tehingud näilised, hoidmaks kõrvale maksude tasumisest. Vaidlus otseselt enam Rannamäe firmat ei puuduta, sest maksuametiga käib kohut pankrotistunud Luterma.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. March 2014, 11:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing