25. märts 2014 kell 21:00

EAS langetab otsuse enne prokuratuuri

Kuigi prokuratuur pole veel teada andnud, kas kavatseb Andres Rannamäe juhtumi uurimist alustada, teatas EASi nõukogu esimees Cinzia Siig eile, et nende otsus langetatakse tuleval neljapäeval.

EASi nõukogu kogunes ­eile erakorralisele koosolekule, et arutada tekkinud skandaali seoses EASi uue juhiga. Nõukogu liige Andrei Korobeinik ütles, et neil oli arutelu, kus nad said Rannamäe seisukohad teada. “Mina olen oma arvamuse kujundanud ja neljapäeval EASi korralisel koosolekul hääletan sellele vastavalt,” märkis Korobeinik. Kui Andres Rannamäe ei peaks neljapäeval ametis jätkama, siis Korobeiniku sõnul on olemas teised juhatuse liikmed, kes saavad tööd teha, kuni tuleb uus kandidaat.

Nõukogu esimees Cinzia Siig märkis, et eilsel koosolekul midagi veel ei otsustatud. “Nõukogu kuulas ära Andres Rannamäe argumendid ja selle, mis tal endal teema kohta öelda oli,” ütles Siig ajakirjanikele pärast erakorralise koosoleku lõppu. “Neljapäeval koguneb nõukogu korralisele koosolekule ja langetab otsuse.”

Maine saab kannatada. EASi nõukogu 11 liikmest  on Siigi sõnul nii mõnelgi asjast oma arvamus. “EASi juht pole uurimise all. Kindlasti on see mainerisk ­EASile,” möönis Siig.

Prokuratuur võttis aega oma otsuse tegemiseks 2. aprillini.

Rahandusministeeriumil oli Rannamäe võimalik rahakantimise kahtlustus teada juba pea pool aastat, ometi tuli see välja alles hiljuti. Siigi sõnul tekitab see palju küsimusi. “Miks seda varem sahtlis hoiti, ma ei oska öelda. Kohe, kui Rannamäe valituks osutus, need kahtlustused ka avalikuks tulid,” möönis Siig.

EASi uus juht Andres Rannamäe ütles eile pärast koosolekut, et talle jäi mulje, et nõukogu mõistis tema selgitusi.

“Mul on selged faktid ja argumendid, et see pole absoluutselt seotud minuga, et tegelikult on see kahe allhankija omavaheline makseteema. Üks allhankija palus kanda summa teisega seotud ettevõtte kontole ja seal vahel see ongi. See on faktiliselt ja dokumentaalselt ka tõendatud,” ütles Rannamäe.

Küsimusele, miks just nüüd see teema tõstatus ja kas kellelgi kolmandal võiksid olla huvid seoses uue juhatuse esimehe kandidaadiga, ei soovinud Rannamäe vastata. “Need küsimused on põhjendatud, kuid ma ei hakka spekuleerima. Juhuslikult see välja ei tulnud ja süüdistus on ju ka selliselt esitatud,” märkis Rannamäe.

Seda, kas ta pärast tulevast neljapäeva ka oma ametis jätkab, ta öelda ei osanud.

 

Taust

Kahtlustus

Eesti Ekspress kirjutas, et möödunud neljapäeval Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse uueks juhatuse liikmeks valitud Andres Rannamäe võib olla seotud 570 000 euro teadusraha kantimisega.Äripäev kirjutas, et Andres Rannamäe võis Luterma nõukogus olles saada nõukogu liikme tasu läbi endale kuuluva firma. Maksu- ja tolliameti arvates olid need konsultatsioonitasudena deklareeritud tehingud näilised, hoidmaks kõrvale maksude tasumisest. Vaidlus otseselt enam Rannamäe firmat ei puuduta, sest maksuametiga käib kohut pankrotistunud Luterma

Hetkel kuum