Romet Kreek • 17. juuni 2014 kell 9:40

Võitlus Bagdadist 55 km kaugusel

Al-Qaedast lahku löönud ISIL peab juba võitlust vaid 55 kilomeetri kaugusel Iraagi pealinnast Bagdadist, vahendab Bloomberg.

Samal ajal kaalub USA sõjalist operatsiooni, et mässulised ei saaks lõhkuda riiki, vahendab Bloomberg. USA peab konsultatsioone isegi Iraaniga.

ISILi võitlejad ründasid läinud ööl Baquba linna.

„Vastasseis kestis enam kui kaks tundi,“ ütles Diyala provintsi pressiesindaja Basem al-Samarraie. „Diyalas valitseb hirm ja paanika.“

Al-Arabiya telekanal teatas täna, et valitusväed lõid rünnaku tagasi.

Konflikt Sunni islamistide ja Shiitide veetud valitsuse vahel tõmbab USA ja piirkondlike võimude nagu Iraani tähelepanu. Iraan teatas, et kui ISIL püüab ületada riigipiiri, siis nendega asutakse võitlusesse. USA president Barack Obama teatas eile, et saadab riiki umbes 275 USA sõjaväelast, et kaitsta diplomaatilisi esindusi Iraagis.

USA erivägede väikeste tiimide saatmine Iraagi operatsioonide nõustamiseks võib olla samuti kaalumisel, ütles Georgetowni üllikooli professor Colin Kahl, kes vastutas Obama esimesel valitsemisajal Lähis-Ida asjade eest. USA kaalub sellist võimalust, raporteeris eile Associated Press viitamata allikale.

Konflikt laienes, kui ISILi võitlejad vallutasid läinud nädalal Iraagi põhjaosa suurima linna Mosuli. Nad on liikunud edasi pealinna poole, mis tõstab OPECi suuruselt teises naftat tootvas riigis kodusõja võimalust.

Täna on nafta hind langenud. Brenti naftasordi hind on langenud Londonis 0,3%, 112,61 dollarile barrelist, kuna spekuleeritakse, et Iraagi armee peatab ISILi edenemise.

 

Hetkel kuum