3. juuli 2014 kell 21:00

Munitsipaal­korterid tõid ülisuure kasumi

Tallinna linna tellitud munitsipaalkorterite projektid on arendajatele ülikasumlikuks osutunud, nagu ka Tallinna koolide renoveerimiseks ja haldamiseks sõlmitud lepingud.

OÜ Raadiku Arendus on andnud Tallinnale Lasnamäel 20 aastaks rendile 9 kortermaja. 2009. aastal sõlmitud lepingu järgi muudetakse rendimakse suurust tarbijahinnaindeksi muutuste järgi. Mullu maksis Tallinn arendajale 8,8 miljonit ­eurot, aasta varem 300 000 eurot vähem. Raadiku Arenduse mullune puhaskasum küündis 7,6 miljoni euroni. Sellest 3 miljonit oli raamatupidamislik kasum ning 4,6 miljonit SWAP-intressi kasum.

Aastaga jaotamata kasumit 27,5 mln eurot. Ette­võte kasutab intressimäära kõikumisega seotud riskide katmiseks tuletisinstrumendina intressimäära SWAPi, mis kajastatakse bilansis õiglases väärtuses. Õiglase väärtuse muutused kajastatakse kasumiaruandes finantskulu või -tuluna. Intressimäära SWAPi väärtus on iga hetk muutuv suurus ja sõltub Euribori liikumisest. Kui ­Euribor ületab fikseeritud intressimäära, on intressimäära ­SWAPil positiivne väärtus.

SWAPi intressi kasumitega on Raadiku Arendusel eelmise aasta lõpu seisuga kogunenud jaotamata kasumit 27,5 miljonit eurot. Ettevõte kuulub ­Astlanda Ehitusele ja Vallikraavi Kinnisvarale. Esimese omanikud on Jaanus Otsa, Olaf Herman, Kajar Kruus, Kaupo Kolsar jt. Vallikraavi Kinnisvara kuulub ­Aivar Tuulbergile ja Raivo Rannale.

Teine munitsipaalelamute projekt Lasnamäel on Loopealsel. Mullu sai Loopealse Elamu OÜ Tallinna linnalt üüri­tulu 2,3 miljonit eurot, millele lisandus 0,85 miljonit üüritulu elanikelt. Ettevõtte kasum oli 3,76 miljonit eurot, millest raamatupidamislik kasum oli 260 000 eurot ning SWAP-intressi kasum 3,5 miljonit eurot.

Kasum ei päästnud miinusest. Varasematel aastatel saadud suurte SWAP-intressi kahjumite tõttu oli Loopealse Elamu oma­kapital eelmise aasta lõpus 12,8 miljoni euroga miinuses. “Intressivahetuslepingu õiglase väärtuse kajastamise mõjul on ettevõtte omakapital negatiivne.

Ettevõte ei kavatse intressivahetuslepingut enne tähtaega lõpetada ning seepärast ei ole ka reaalset kohustust õiglast väärtust tasuda,” märgitakse majandusaruandes.

Loopealse Elamu omanikud on Vallikraavi Kinnisvara kaudu Tuulberg ja Rand, Irest Ehituse kaudu Rein Kiudsoo, Emil Pärn, Tarmo Liinold ja Teet Margus. Teine pool ettevõttest on Nordea Bank esindajakonto nimel.

Samadele omanikele kuulub ka Loopealse Arendus, kes vastavalt Tallinnaga sõlmitud lepingutele saab kasutada munitsipaalmajade kõrvale jäävat ala korterelamute ehituseks. Mullu valmis aadressil Meeliku 21 esimene kortermaja. Ettevõtte käive oli ligi 5 miljonit eurot ja puhaskasumit teeniti 1,3 miljonit eurot.

Koolilepingud tõid 7,4 mln eurot kasumit

Tallinna linnal on nelja ettevõttega lepingud 16 kooli ning kahe lasteaia renoveerimiseks ja pikaajaliseks haldamiseks, kokku teenisid lepingupartnerid mullu 7,4 miljonit eurot puhaskasumit.

Palju on tähelepanu pälvinud Urmas Sõõrumaa firma Vivatex Holding ning ehitus- ja kinnisvaraettevõtjate Jaanus Otsa ja Olaf Hermani firma BCA Center.

30 aastat renditulu. 2006. aastal Tallinna linnavalitsusega sõlmitud lepingute järgi renoveeris kumbki ettevõte viis kooli ning seejärel haldavad neid järgmised 30 aastat. Tallinna linn maksab ettevõtetele vastavalt konkursil pakutud hinnale renti.

Vivatex Holding sai mullu linnalt 4,5 mln eurot. Ettevõtte puhaskasumiks tuli ligi 2,8 mln eurot. Kokku on puhaskasumit kogunenud 10 mln eurot.

BCA Center suuromanikud on firmade kaudu Otsa ja Herman, lisaks kuuluvad väiksemad osad firmade kaudu Eve Hermanile ja Luksemburgi ettevõttele Callisto S.A. Omanikele maksti mullu dividendideks 600 000 eurot ning aasta varem 290 000 eurot. BCA Centeri eelmise aasta puhas­kasum oli 2,33 mln eurot.

Lisaks on Tallinna linnal leping OÜga Kooliarendus, kes renoveeris 2010. aastal 9,3 mln euro eest neli kooli. Linn maksis eelmisel aastal Kooliarendusele kasutusrenti 1,8 mln ­eurot ning ettevõte lõpetas aasta 1,2 mln euro suuruse puhas­kasumiga. Leping linnaga kestab 2039. aastani.

Ettevõtte omanikud on firmade kaudu Tiit ja Toomas Kõuhkna, Aivar Tuulberg, Raivo Rand, Vallo Paal, Jaanus Otsa, Olaf Herman ja veel rida Astlanda Ehitusega seotud ettevõtjaid.

Miljonikasum. 2011. aastal sõlmis Tallinn hoonestusõiguse- ja üürilepingud K&L Arendusega kahe koolimaja ja kahe laste­aia renoveerimiseks. Ettevõte investeeris kordategemisse 9,8 mln ­eurot. Eelmisel aastal sai K&L Arendus linnalt üüritulu 1,8 mln eurot ja aasta lõppes 1,1 mln ­eurose kasumiga.

Firma omanikud on Eve Herman, Kaupo Kolsar, Kajar Kruus, Luksemburgi firma Callisto S.A ja advokaadibürood Kaevando & Partnerid ja Glimstedt.

Hetkel kuum