Sirje Rank • 24. juuli 2014 kell 10:28

Leedu minister: euro kaitseb

Leedu jaoks on euroga liitumine veel üks pöördumatu samm lääne kultuuri ja lääneliku maailmaga liitumise suunas, ütles Leedu rahandusminister Rimantas Sadzius.

Koos NATO ja Euroopa Liiduga, millega Leedu liitus 2004. aastal, aitab euro kindlustada meie julgeolekut igas mõttes, nii majanduslikult kui sõjaliselt, ütles minister.

Leedu liitub euroaga ajal, mil Ukraina - samuti endine Nõukogude Liitu kuulunud riik - on kistud teravasse konflikti venemeelsete separatistide ja Euroopa Liiduga lähenemist toetavate jõudude vahel.

"Euroalaga liitumine annab meie inimestele suurema kindlustunde, kuid kindlasti mitte lahendust probleemidele, mis võivad tekkida sellest, et asume konfliktipiirkonnale väga lähedal," ütles Sadzius.

Leedu on ainus ELi liikmesriik, mille taotlus euroga liitumiseks on varem tagasi lükatud.

2007. aastal jäi liitumine katki, kuna Leedul jäi inflatsioonikriteerium 0,1 protsendipunktiga täitmata. Euroopa Komisjon prognoosis toona, et inflatsioon kiireneb veelgi - 2008. aastal kerkiski Leedu inflatsioonitempo 12,5%-le.

Sellel korral on Leedu majandus demonstreerinud head kohanemisvõimet ja suutlikkust kriisi tagajärgedega toime tulla, ütles Euroopa keskpanga juhatuse liige Peter Praet eile Brüsselis.

Leedu litt seotakse euroga tasemel 3,4528 litti eurost.

22. augustist on kauplustes hinnasildid paralleelselt littides ja eurodes.

Reitinguagentuur S&P tõstis aprillis Leedu reitingut kahe pügala võrra tasemele A-, mis on neljas madalaim investeerimisjärgu reiting. Fitch tõstis reitingu A- tasemele juunis, märkides, et euroalaga liitumine tõstab Leedu majanduspoliitika usaldusväärsust.

"Me anname endale aru, milline vastutus kaasneb rahaliidu liikmeks olekuga," ütles Leedu peaminister Algirdas Butkevicius. "Me tahame ellu viia põhjalikud struktuurireformide ja tagada pangandusliidu sujuva käivitumise."

Hetkel kuum