Kiirlaenu intressid saavad piirid

1321-aripaev 14. august 2014, 11:16

Valitsus kiitis täna heaks justiitsministeeriumis ette valmistatud seaduseelnõu, millega kehtestatakse ülempiir krediidi kulukuse määrale.

Eelnõu järgi ei tohi tarbijalaenu krediidi kulukuse määr olla suurem kui kolmekordne Eesti Panga viimati avaldatud viimase kuue kuu keskmine eraisikutele antud tarbimislaenu kulukus. Näiteks tänavu augustis oleks see olnud 102,17%. Eesti Pank hakkab seda määra avaldama iga aasta 1. jaanuariks ja 1. juuliks. Tulevikus on tarbijakrediidileping automaatselt tühine, kui selles küsitakse laenu kasutamise eest nimetatud ülempiirist kõrgemat tasu.

„See tähendab, et inimene on kohustatud ikka tagasi maksta laenatud rahasumma, aga maksma ei pea liiga kõrgeid tasusid raha kasutamise eest. Tihti võivad need olla laenust endast kordades suuremad summad ja seavad kiirlaenu võtnud inimesed väga raskesse olukorda,“ selgitas justiitsminister Andres Anvelt. Tema sõnul on näiteks Soomes krediidikulukuse määrale ülempiiri seadmine juba praegu kiirlaenude võtjate hulka vähendanud, milline eesmärk on seatud ka Eestis.

Krediidikulukuse määra arvutamise aluseks on krediidi kogukulu tarbijale. See hõlmab kõiki kulusid, kaasa arvatud intressi, lepingutasusid, makse ja muid tasusid, mida tarbija on kohustatud seoses laenulepinguga maksma. Teiseks piirab eelnõu vahekohtute õigusi tarbijavaidluse lahendamisel ehk tarbijavaidluste lahendamine saab tulevikus toimuda vaid riiklikes kohtutes. Selliseid vaidlusi ei lahendata küll hetkel vahekohtutes väga palju, kuid kuna võrreldes tavalise kohtuga on nende otsuste edasikaebamise võimalused palju piiratumad, on tarbijad sellises vaidluses kehvemal positsioonil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. August 2014, 15:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing