17. august 2014 kell 6:20

Tooraineturul ohumärgid

Tooraineturg on praegustele geopoliitilistele pingetele küll võrdlemisi hästi vastu pidanud, kuid näha on ka rida ohumärke.

Tooraineturg annab maailmamajanduse kohta hoiatava pildi. Geopoliitilised pinged Iraagis ja Ukrainas on viimastel kuudel mõjutanud naftaturgu, kuid see pole nafta hindade šokki toonud. Nafta tootmine Iraagis on küll vähenenud, kuid selleks, et turul puudujääke poleks, on Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) suurim liige Saudi Araabia ise hakanud naftat rohkem tootma. Lisaks Iraagile, on see korvanud ka Nigeeria ning Iraani tootmise vähenemise.

Eelmisel kuul tõusis OPECi liikmete päevane naftatoodang 30,44 miljoni barrelini päevas, mis on viie kuu kõrgeim tase. Puudujääke naftaturul praegu pole, vaid vastupidi – on tekkinud ülejääk. See on surunud ka nafta hindasid praeguste geopoliitiliste sündmuste keskel alla.

Põhja-Euroopa Brent toornafta hind langes kolmapäeval 13 kuu madalaimale tasemele, kui maailmaturul maksis üks barrel 102,37 dollarit. Analüütikud põhjendavad seda varude küllusega, kuid selles on näha ka ohumärke maailmamajanduse kohta. „Turud on üha vähem hakanud arvestama tarnekatkestustega,” ütles CMC Marketsi peaanalüütik Ric Spooner, kuid ta lisas, et varude suurenemine näitab nafta tarbimise vähenemist.

Hetkeseisu maailmamajanduse käekäigust peegeldab ka tööstusmetalli vase hind. Vask on kõige tundlikum metall makromajanduse käekäigu kohta ja see näitab nii poliitilisi, kui ka rahanduslikke muutusi. Paraku on maailmaturul vase hind võtnud sarnaselt naftaga suuna alla.

Möödunud nädalal kauples vask kuue nädala madalaimal tasemel. Vase hinda on mõjutanud nõrgem nõudlus Hiinast, kuid ka Venemaale kehtestatud sanktsioonid on oma mõju avaldanud. „Hiina impordi numbrid suruvad vase hindu alla ja arvestades seda, et meil on sanktsioonide sõda Venemaa ja Lääne vahel, tähendab see ainult nõrka vase nõudlust,” ütles Reutersile investeerimisfirma Ava Trade peaanalüütik Naeem Aslam.

Toorkumm. Suurenevad varud tootjariikides on toorkummi hindadele kogu maailmas toonud kaasa languse. Jaapanis tegid toorkummi hinnad möödunud nädalal pikima languse pärast veebruari. Toorkummi hinnad Tais on langenud viie aasta madalaimale tasemele. Lisaks suurenenud varudele, on kummi hindu mõjutanud ka langevad toornafta hinnad. Toorkummi suurim tootja on Tai, suurim tarbija Hiina.

Nikkel. Erinevalt teistest toorainetest, on nikli hinda toetanud ootus, et Hiina astub samme oma majanduse toetamiseks. Ka Indoneesia nikli ekspordikeeld on hindu tõstnud. Briti pank Barclays prognoosib, et majanduse elavdamiseks langetab Hiina veel sel aastal kaks korda intressimäärasid. Sama loodavad ka investorid.

„Investorid on panustanud ootusele, et Hiina valitsus astub edasisi samme jõudmaks aastase 7,5 protsendise kasvumäärani,” ütles Tokyos asuva toorainete investeerimisfirma Nihon Unicom uurimustööde juht Hiroyuki Kikukawa. Nikli hind on Londoni börsil tõusnud sel aastal 34 protsenti, olles sellega metallidest suurim tõusja Londoni börsil.    

Suurimad kaevandusfirmad Rio Tinto ja BHP Billiton on sel aastal tõstnud rauamaagi tootmist ning see on kaasa toonud 31 protsendilise hindade languse. Ka on raua hinda mõjutanud Hiina majanduse probleemid ja seetõttu on raua hind langenud kaheksa nädala madalaimale tasemele. Juulis võeti Hiinas 273,1 miljardi jüaani eest uusi laene, mis on väikseim number pärast 2008. aasta oktoobrit, mil oli finantskriis.

Kuld. Investoritele on kuld olnud varjupaigaks juhul, kui maailmas peaksid esile kerkima kriisid või geopoliitilised pinged. Paraku pole praegused geopoliitilised pinged kulla hinnale tõuget andnud ning väärismetalli unts kaupleb 1300 dollari ümber. Maailma Kullanõukogu (WGC) teatas eelmisel nädalal, et nõudlus kulla järele langes teises kvartalis võrreldes möödunud aasta sama ajaga 16 protsenti 964 tonnini.

WGC raporti järgi polnud see üllatus, kuna eelmise aasta teises kvartalis langes kulla hind 25 protsenti ning selline odavnemine põhjustas korraga suuremat nõudlust kulla järele. HSBC analüütikute arvates on kulla hind praegu kinni 20 dollari vahemikus. „Hinnad jäävad kinni 1305-1325 dollari vahemikku. Kui uusi geopoliitilisi pingeid ei tule, jätkab kulla hind lähiajal külgsuunalist liikumist,” kirjutasid HSBC analüütikud neljapäeval avaldatud raportis.

Autor: Rainer Saad, Harry Tuul

Hetkel kuum