27. august 2014 kell 21:00

Võlakirjade tootlused uuel rekordmadalal

Eile langesid Saksa, Itaalia ja ­Hispaania valitsuse võlakirjade tootlused uuele rekordmadalale tasemele, kuna turud ootavad uusi stiimulmeetmeid Euroopa Kesk­pangalt.

Analüütikud usuvad, et EKP võib majanduse elavdamiseks rakendada samasugust kvantitatiivset leevendamist ehk rahatrükkimise programmi nagu seda on teinud Ameerika keskpank Föderaalreserv. Samas leidub ka neid, kelle arvates võivad turud praegu üle reageerida. “Pidage meeles, et see on mees (EKP juht ­Mario Draghi –toim), kes lubas kaks aastat tagasi teha ­euro päästmiseks kõik, mis tema võimuses,” ütles London Capital Groupi maakler Jonathan ­Sudaria.

Eile langes Saksamaa 10aastase tähtajaga võla­kirja tootlus 0,90 protsendini, mis on uus rekordmadal tase. Itaalia ja Hispaania sama tähtajaga võlakirjade tootlused langesid vastavalt 2,362 protsendini ja 2,082 protsendini, mis on samuti rekordmadal tase, kirjutas Wall Street Journal.

Kasvanud on ootused, et Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi võtab kvantitatiivse leevendamise kasutusele juba uuel aastal. Deutsche Banki analüütikud prognoosivad, et EKP teeb enda kvantitatiivse leevendamise programmi teatavaks järgmisel keskpanga kohtumisel ja programm saab olema suunatud ainult erasektorile.

Nõrgad majandusnäitajad võivad tähendada uusi stiimulmeetmeid. Saksa tarbijakindlusele oodatakse septembris langust. Ettevaatav GfK uuring näitas, et tarbijakindluse indikaator langeb augusti 8,9 punktilt septembris 8,6 punktile. “Majandusootused tegid järsu languse rahvus­vaheliste pingete suurenemise tõttu,” ütles GfK.

“Saksa tarbijakindluse näitaja oli kohutav ja see näitab, kui väga me vajame suuremat kindlust eurotsoonis. Selleks võib olla edasine rahapoliitika leevendamine,” ütles investeerimis­firma Ava Trade turgude peaanalüütik Naeem Aslam.

Itaalias kukkus tarbijakindlus augustis kolmandat kuud järjest, langedes madalaima tasemeni pärast aprilli.

Hetkel kuum