8. september 2014
Jaga lugu:

Edukas Eesti puhub kasvudebati uuesti lõkkele

Tänavu juba kolmandat korda hoo sisse saav Eduka Eesti arvamuskonkurss pakub kõigile Eesti majanduslikust ja ühiskondlikust edust huvitatutele võimaluse sellekohases debatis sõna kaasa öelda.

Äripäev kuulutab Eduka Eesti uue hooaja välja veendumuses, et Eesti edu ei ole midagi iseendastmõistetavat, mis tuleb ja püsib iseenesest. Edu nimel tuleb teha pidevat tööd nii ettevõtjatel, poliitikutel kui ka kõigil ühiskonna liikmetel – ja osalemine Eesti edenemise debatis on kahtlemata üks tõsiseltvõetav viis seda teha.

Enne tegu on alati sõna, enne sõna on aga mõte. Mida klaarimaks oleme mõelnud nii lähemad sihid kui ka kaugemad eesmärgid, mida laiapõhjalisema tuntuse ja toetuseni on need jõudnud, seda kergem on neid ideid ellu viia.

Selged mõtted, kergem tegutseda. Eesti peaminister Taavi Rõivas teatas peaaegu et esimese asjana pärast ametisse saamist, et Eesti ei vaja suurt narratiivi. Muutunud julgeoleku­olukord on ilmseks teinud, et narratiivi olemasolu ja tuntus maailmas osutub mitmeski mõttes julgeolekutagatiseks.

USA presidendi Barack Obama Eestis peetud kõne tegi mõneteistkümne minutiga Eesti narratiivi tutvustamiseks maailmas enam kui Eesti poliitikud ise paljude aastate jooksul või kui tahes osav turundusstrateegia aastakümnetega. Narratiivi luua, põhjendada ja tutvustada saame ise aga siis, kui meil on teadvustatud eesmärgid ning töös nende saavutamise teed.

Ettevõtjatel on olnud rasked ajad. Eesti ettevõtluskeskkonnale on viimased aastad olnud keerulised. “Kui palju ettevõtjaid veel pigistada annab, enne kui drastiliselt hääbub Eesti ettevõtlusvaim, mis on meid edukalt toonud läbi taasiseseisvuse aastate?” küsib peatoimetaja Meelis Mandel, ja avaldab lootust, et pole siiski veel hilja leida Eesti arengu kiirendamise ideid, mis ei seisne pelgalt ettevõtjatele suuremate koormiste kehtestamises ja edukamate inimeste lisamaksustamises.

Ettevõtjate mure, et lätlased ning leedulased on viimastel aastatel olnud majanduskeskkonna arendamisel edukamad kui meie, on toitu saanud sellest, et hiljuti lahkus Eestist kaks tehast.

Kirjutamist võib alustada kohe. Eesti edu debatis osalemine on tänavu Äripäeva veergudel ehk pisut keerulisem, samas kahtlemata ka põnevam väljakutse kui kahel eelneval aastal. Aukartustäratav hulk ideid on juba avaldatud: esimesel hooajal 86 ja teisel 92 arvamuslugu.

Autoril, kes soovib üle avaldamiskünnise pääseda, on tark juba avaldatuga kursis olla, et mitte pahaaimamatult jalgratast leiutada. Äripäeva veebiväljaandes on kõik Eduka Eesti tekstid koondatud ühte keskkonda, kuhu jõuab ühe hiirekliki abil Äripäeva  veebi esilehelt.

Viimase hetke kirjutised jäävad tooreks. Toimetus soovitab Eduka Eesti konkursile esitatavad ideed hästi läbi mõelda ning korralikult vormistada. Idee originaalsus ja teostatavus on küll kõige olulisem, kuid lugu peab olema ka hästi kirjutatud, see tähendab, et argumentatsioon peab olema veenev ning korralikult vormistatud. Ülejala e-posti visatud poolikud ideepojukesed üle avaldamiskünnise ei pääse.

Kahe aasta kogemus näitab, et viimasel ­minutil kiiruga läkitatud kaastööd pole suuremalt jaolt avaldamisküpsed. Niisiis, alustage kohe.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt