Sirje Rank • 30. oktoober 2014
Jaga lugu:

Merkel tahab piirata ametiühingute võimu

Saksa raudteetööliste ametiühingu streik oktoobris.  Foto: Scanpix/Reuters

Saksamaa transpordivõrku halvanud streikide järel plaanib Saksamaa kantsleri Angela Merkeli valitsus piirata ametiühingute võimu.

Lufthansa pilootide streigid on sundinud tänavu tühistama üle 5800 lennu ning Saksa raudteefirma Deutsche Bahn inseneride streik seiskas rongid. Vastuseks pani Merkeli valitsus sel nädalal lauale eelnõu, mis näeb ette väiksemate ametiühingute rolli piiramise palgaläbirääkimistel, vahendab agentuur Bloomberg.

„Me näeme väiksemates ametiühingutes kalduvust streikida, millel on suur mõju ning mille tagajärjel paljud inimesed kannatavad,“ ütles Merkel. Me oleme otsustanud seadust muuta, et piirata kollektiivsetel palgaläbirääkimistel ametiühingute osa iga valdkonna puhul ühele ametiühingule, ütles ta.

Töötajate rahulolematus Saksamaal on tõusul. Mullu puudutasid töötajate väljaastumised kokku 1384 ettevõtet, mis on Saksa tööturu ameti andmeil suurim arv viimase kahe kümnendi jooksul.

Ametiühingute sõnul taotlevad nad palgatõusu, sest majapidamiste sissetulekud on pikka aega paigal tammunud. Inflatsiooniga arvestades ei ole majapidamiste sissetulekud ajavahemikul 2006-2012 kasvanud. Saksa ettevõtete sõnul pole neil aga olukorras, kus majandus vangub kasvu ja languse piiril, võimalust palku tõsta.

Ametiühingud näevad eelnõus oma streigiõiguse piiramist, ehkki otseselt eelnõu seda ei tee.

Jaga lugu:
Hetkel kuum