Vilja Kiisler • 5. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Riisalu: ettevõtjad, võtke erakonnad üle

Aivar Riisalu  Foto: Andres Haabu

Riigikogulasest ettevõtja, vastne IRLi liige Aivar Riisalu soovitas täna EVEA ettevõtlusfoorumil väikeettevõtjatel erakonnad üle võtta ja riigikokku kandideerida: siis sünniks vähem ettevõtjale kahjulikke seadusi.

"Lihtne tõde on, et maksudega ei mängita," rääkis Riisalu. "Noorenev poliitikute kildkond, kes pole ettevõtluses kunagi tegev olnud, on endale ülesande lihtsaks teinud. Kümne piires oskahvad kindlasti arvutada. Kui ikka vanem mees, keda me usume, ütleb, et raha on puudu, siis vaatame ringi, et näe. Malle tuli autoga tööle, võtame temalt, sest muidu saab ta ju auto pealt käibemaksu tagasi. Seda räägitakse surmtõsise näoga, ja nii lähebki."

Riisalu sõnul tuleb töövõtja teadvusse viia, kui palju ta tegelikult raha teenib. "Eestis räägib inimene sellest, kui palju ta kätte saab," kirjeldas ta. "Põhjala ühiskondades räägitakse palgast absoluutsummas." Enamik makse tuleks tema sõnul muuta töövõtja maksuks. "Maks peaks jõudma inimese ajudesse. Siis saaks 1000 eurot küsiv inimene aru, et tema tegelik palk on tegelikult umbes 1600 eurot, muutuks kolmekordne palgavahe Soomega kahekordseks."

Teise ülesandena nimetas Riisalu tööjõumaksude alandamist. "Töötuskindlustusmakse alaneski, aga see peaks olema sihtotstarbeline. Praegu on see raha kasutuses riigi kassavoos."

Sotsiaalsüsteem ei kata Riisalu sõnul ammugi enam tegelikke vajadusi. "Mina vähendaksin sotsiaalmaksu poole võrra ja viiksin sisse kindlustussüsteeemi. St kui ma tahan arsti juurde minna, siis maksan selle eest ise. Täna käisin arsti juures, 136 eurot oli arve." Mõistlikud tööjõumaksud vähendaksid Riisalu sõnul varimajandust otsustavalt. "Võib-olla oleks seda mõistlik teha jupikaupa, aga siiski mitte euro kaupa," pakkus ta. 

Riisalu kaitses IRLi maksureformi, öeldes, et on mõistlik aidata madalapalgalised järele maksuparandusega. "Sisemajanduse elavdamiseks on mõistlik jätta rohkem raha kätte. Mitte keegi ei hakka seda korjama sukasäärde, see läheb reaalmajandusse," oli ta veendunud. "Sisemajandus läheb käima ja siis võib riik ühel hetkel hakata sealt natuke tagasi hammustama. Ühiskond hakkab teistmoodi hingama, kui inimestele jääb rohkem raha kätte."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt