Eliisa Matsalu • 6. veebruar 2015 kell 14:00

Hinnatõus tuleb aasta teisel poolel

Nafta odavnemine tõi jaanuaris kaasa viie aasta madalaima tarbijahinnaindeksi.  Foto: Raul Mee

Jaanuaris leidis aset Eesti viie aasta kiireim hinnalangus, teatas statistikaamet. Hinnad hakkavad kallinema aasta teises pooles, ütles Swedbanki vanemanalüütik Liis Elmik.

Statistikaameti teatel langesid hinnad eelmise aastaga võrreldes -1,3%. Viimati langesid hinnad nii märkimisväärselt viis aastat tagasi, kui tarbijahinnaindeks langes -1,7%. Seejuures hinnalangus aina süveneb – kokku on hinnad Eestis langenud alates maist ehk kaheksa kuud.

Swedbanki vanemanalüütik Liis Elmiku sõnul mõjutas hinnataset kõige rohkem aastaga viiendiku võrra langenud mootorikütuste hinnad, samuti toidu hinnalangus. Elmik märkis aga, et hinnad – eelkõige energia ja toidu omad – hakkavad taas kasvama selle aasta teisel poolel. Kuigi Swedbanki prognoosi järgi peaks toornafta kaotama eurodes arvestatuna ligikaudu kolmandiku oma hinnast, alaneb Elmiku sõnul mootorikütuste hind Eestis oluliselt vähem. Seda seepärast, et kütuse jaehind moodustub lisaks toornaftale ka tarnimisega seotud kulusid ja riigipoolseid makse.

Elmik lisas, et toidu hinnad on praegu madalad tänu toiduainete ülepakkumisele. Nõudluse ja pakkumise vahekord peaks tema sõnul tasakaalustuma, mis toob jällegi kaasa ka hindade mõningase kallinemise aasta teisel poolel. Impordikaupade hindu tõstab aga euro odavnemine, teenuste hindu jätkuvalt tugev palgakasv.

„Hindade langus on tarbijate reaalse ostujõu suurenemise ja ettevõtete tootmiskulude languse tõttu lühiajalises perspektiivis üldjuhul positiivne,“ ütles Elmik. Pikema aja jooksul võib hindade langus tema sõnul majanduse arengut kahjustada. „Kui oodatav hinnalangus toob kaasa palkade ja kasumite prognooside alandamise, siis hakkavad vähenema ka tarbimine ja investeeringud,“ ütles ta. Elmik lisas, et hetkel enamik Eesti tarbijad hinnalangust ei tunneta.

Jaanuari kuu hindade muutus võrreldes eelmise aasta sama ajaga

Mootorikütused odavnesid 20,7%

Kaubad 2,3% odavamad, teenused 0,6% kallimad.

Mootorikütus odavnes 20,7%.

Toit odavnes 2,5%. Köögiviljad odavnesid 13%.

Toidukaupadest kallines enim kohv – 21%, enim odavnes aga suhkur – 43%.

Allikas: Statistikaamet

Tarbijale head uudised

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas ütles, et nafta hinna väga madala taseme tõttu jätkub Eestis ka tarbijahindade langus. Tõusu võib temagi sõnul oodata aasta teises pooles.

Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai märkis, et kaheksa kuud väidanud hinnataseme langus on olnud tarbijate jaoks soodne. Seda näitab tema sõnul ka jaemüügi enam kui 6% kasv terve eelmise aasta vältel.

„Tänu reaalpalga tõusule on majapidamiste hinnangud oma majandusolukorrale järjepidevalt paranenud ja nad rahastavad ostusid varasemast julgemalt ka laenude abil,“ ütles Kattai. Ta lisas, et senine hinnalangus on hakanud mõjutama ka tarbijate inflatsiooniootusi, mis pöördusid jaanuaris esimest korda pärast 2010. aastat langusse.

„Kui inflatsiooniootused jäävad madalale pikemaks ajaks, siis võivad tarbijad hakata kestvuskaupade oste edasi lükkama ja see aeglustaks jaemüügi kasvu,“ ütles Kattai.

Hetkel kuum