• OMX Baltic0,11269,58
 • OMX Riga−0,17931,04
 • OMX Tallinn−0,041 752,15
 • OMX Vilnius0,44995,31
 • S&P 500−1,395 588,27
 • DOW 300,5941 198,08
 • Nasdaq −2,7717 996,92
 • FTSE 1000,698 244,31
 • Nikkei 225−2,3640 126,35
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,91
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0096,49
 • OMX Baltic0,11269,58
 • OMX Riga−0,17931,04
 • OMX Tallinn−0,041 752,15
 • OMX Vilnius0,44995,31
 • S&P 500−1,395 588,27
 • DOW 300,5941 198,08
 • Nasdaq −2,7717 996,92
 • FTSE 1000,698 244,31
 • Nikkei 225−2,3640 126,35
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,91
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0096,49
 • 10.02.15, 13:53

Manöövrid Pärnu Sadamas

Kui aastaid kontrollisid 50 protsenti Pärnu Sadama aktsiatest Mati Einmann ja Juhan Pihelbu võrdselt, siis mullused vangerdused aktsiaid hoidva ettevõtte osalustes jätsid hiljuti meie seast lahkunud Pihelbu pärijad õiguslikult kehvemasse positsiooni.
Kunagi Juhan Pihelbuga võrdselt Pärnu Sadamat omanud Mati Einmann on nüüd kaalukausi enda poole kallutanud.
 • Kunagi Juhan Pihelbuga võrdselt Pärnu Sadamat omanud Mati Einmann on nüüd kaalukausi enda poole kallutanud.
 • Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees / Scanpix
Pool Pärnu Sadama aktsiatest kuulub Rein Kilgi ettevõttele Transcom, teist poolt on AS A & O kaudu aastaid sõbralikus ja võrdses paarisrakendis vedanud Mati ja Hele Einmanni ettevõte Einhel ja Juhan Pihelbu.
Kommentaarid
Teise aktsionäri sisesuhted pole minu tegevusvaldkond Rein Kilk, Pärnu Sadama nõukogu esimees ja ASi Transcom kaudu Pärnu Sadama 50protsendiline omanik
"Mati Einmann ja Juhan Pihelbu tandemina ühelt poolt ja mina teiselt poolt olime erinevates ettevõtmistes äripartnerid viimased 15 aastat, kuni Juhani lahkumiseni siit ilmast. Minu hinnangul oli Mati ja Juhani läbisaamine väga hea, kui mitte öelda suurepärane.
Minu veendumuse kohaselt oli Juhan oma põlvkonna tulemuslikumaid tegijaid mitte ainult Pärnu, vaid kogu Eesti majandusruumis. Väljaspool Pärnut teatakse teda vähem ehk tema lausa erakordse tagasihoidlikkuse tõttu. Alustas toonases Pärnu Laevaremonditehases keevitajana ja töötas end üles samas kohas Pärnu rikkaimaks meheks.
A&O aktsionäridevahelisi varakäsutusi oskavad kommenteerida ja põhjendada eelkõige ja kõige paremini asjaosalised ise. Pärnu Sadama nõukogu esimehena ei kuulu teise aktsionäri sisesuhted minu tegevusvaldkonda.
A&O ja Transcomi vahelised suhted on pärast 2013. aastal sõlmitud kompromissi olnud üksmeelsed ja töised. Ehitasime juurde kaks kaikohta, tõime hakkepuidu Vana-Pärnusse, asfalteerisime mitu hektarit laoplatsi, ehitasime uue halli ja palju muud. Selle aasta alguses sõlmisime ühe maailma edukaima süvendamisfirmaga Jan De Nul Pärnu Sadama laevakanali süvendamislepingu, mille tulemusena saab Pärnu kaardile kui kruiisilaevade potentsiaalne sihtkoht."
Väited Juhani seljataga tegutsemise kohta on valed Mati Einmann, Pärnu Sadama juhatuse liige
"Juhan Pihelbu ja minu usalduslik, läbipaistev ja tülideta äripartnerlus kestis 23 aastat. Nagu Juhani järelhüüdes ütlesin, olime töö kõrval ka sõbrad.
Kõik väited Juhani teadmatuse ning tema seljataga tegutsemise kohta on valed. Kinnitan, et AS A&O aktsionärid, sh Juhan, kiitsid kõik teie kirjeldatud tehingud heaks ja fikseerisid need ka kirjalikult. Olen käitunud ainult aktsionäride antud juhiste ja volituste alusel. Oma sõnade kinnituseks olen valmis teile näitama kõiki vastavaid dokumente. Paljasõnalisuse vältimiseks lisasin näiteks ASi A&O aktsionäride otsuse, millega on kiidetud heaks PSA OÜ kehtiva põhikirja kehtestamine ja Galt Capital OÜ lisandumine PSA OÜ osanikeringi. Digiallkirjade kinnituslehel näete ka Juhani allkirja. Loodan, et mõistate, ma ei saa saata teile kogu digikonteinerit, kuna see sisaldab ka konfidentsiaalset informatsiooni.
Seni teadmata põhjusel ei ole asjaosaliste poole keegi otse pöördunud, mistõttu minu hinnangul kasutatakse teid kellegi huvide realiseerimise vahendina. Eriti olen häiritud, et see isik, kes minu peale nii räigelt valetab, on anonüümsuse katte all - ajakirjanikuna tagate talle sellise kaitse."
Detsembri alul 77. sünnipäeva pidanud Pihelbu saadeti uue aasta teisel laupäeval Pärnus viimsele teekonnale. Talle ettevõtte A & O kaudu kuulunud Pärnu Sadama aktsiad lähevad loomulikult pärijatele. Kuid kas Pihelbu perekond kontrollib vara samamoodi kui veel aasta tagasi? Selgub, et mitte päris.
Skeem tõi uue osaniku
Eelmise aasta märtsi lõpus asutati A & O tütarfirma PSA OÜ, mille ainsaks juhatuse liikmeks sai Einmann. Kuu aega hiljem liikusid PSAsse Pärnu Sadama aktsiad. Mitterahalise sissemakse eseme üleandmise lepingule kirjutas nii aktsiate üleandja A & O esindajana kui ka aktsiate vastuvõtja PSA esindajana alla Einmann.
Oktoobris suurendati PSA OÜ osakapitali 289 euro võrra ning see osa läks Galt Capital OÜ-le, mis kuulub Einmanni tütrele Barbara Einmannile ja tütre elukaaslasele, varem advokaadina töötanud Indrek Minkale.
PSA OÜ põhikirja järgi tekkis olukord, kus põhikirja muutmise, osakapitali suurendamise või vähendamise ning iga üle 25 000eurose tehingu otsustamise poolt peab olema vähemalt 91/100 koosolekul esindatud häältest. Ehk ilma Galt Capitali häälteta neid otsuseid enam teha ei saa.
Äripäevale saadetud vihje järgi on Einmann saanud Pihelbu haiguse ajal enamuse ja kontrolli Pärnu Sadama aktsiaid hoidvas PSA OÜs ning Juhan Pihelbu pärijatel on praegu väga keeruline näiteks nõuda dividendide maksmist PSA OÜst või kaasa rääkida sadama aktsiate müügi, nende hinna jm üle.
"Tegemist on kahjuks klassikalise skeemiga, kus ühinguõiguse formalistlikkust ära kasutades on ühingule kuuluv vara nihutatud patiseisust ehk konsensust nõudvast 50/50 suhtest tütresse ja seeläbi ainuüksi ühe aktsionäri mõjugrupi kontrolli alla," kommenteeris üks igapäevaselt äriõigusega kokku puutuv Eesti tuntud vandeadvokaat. Ta rõhutas ka, et ei ole kunagi Pärnu Sadama teemadega kokku puutunud ega tea, mida aktsionärid on omavahel kokku leppinud. Seetõttu saab ta kommenteerida üldiselt, millistest õigustest võib keegi sellise skeemi tulemusena ilma jääda.
Levinud käekiri
Teine, ettevõtjast Äripäeva allikas muigas osaluse liigutamisest kuuldes ja nimetas seda ühe Eesti advokaadibüroo käekirjaks. Skeemi tulemusena puksitakse, või siis leebema variandi puhul ostetakse kaasomanik lõpuks välja, eriti kui tollel ei ole tehingute kohtu kaudu tagasipööramise nõudmiseks raha või tahtmist, arvas ta.
Kuid nii Einmann kui ka Juhan Pihelbu tütar Merily Pihelbu lükkasid kategooriliselt tagasi väite, et midagi on kellegi seljataga tehtud."Kõik väited Juhani teadmatuse ning tema seljataga tegutsemise kohta on valed. Kinnitan, et AS A & O aktsionärid, sealhulgas Juhan, kiitsid kõik teie kirjeldatud tehingud heaks ja fikseerisid need ka kirjalikult. Olen käitunud ainult aktsionäride antud juhiste ja volituste alusel," kirjutas Einmann Äripäevale. Miks PSA osanike hulka lisandus Galt Capital, ta aga selgitada ei soovinud.
Ka Merily Pihelbu kinnitas juristiga konsulteerimise järel, et: "AS A&O ning PSA OÜga seotud otsused ning muudatused on kõikide aktsionäride poolt konsensuslikult läbi arutatud, kirjalikult kinnitatud ning nii mulle kui teistele Juhan Pihelbu pärijatele teada."
Keegi punub intriigi?
Võib ka olla, et Einmann kindlustas enda positsiooni juhuks, kui keegi kõrvalt peaks Pihelbu pärijatele tegema aktsiate ostuks väga hea pakkumise. Sest tahtjaid paistab olema.
Nii Merily Pihelbu kui ka Einmann vihjavad kellelegi, kes on huvitatud aktsionäride vahele kiilu löömisest, et siis sogases vees kala püüda. Einmann ütles, et ta teab, kes see inimene on. "Minu hinnangul kasutatakse teid kellegi huvide realiseerimise vahendina. Eriti olen häiritud, et see isik, kes minu peale nii räigelt valetab, on anonüümsuse katte all - ajakirjanikuna tagate talle sellise kaitse," sõnas Einmann.
"On kummaline, et keegi anonüümne, väidetavalt Pärnu Sadamaga mitteseotud isik, pöördub antud teemaga meedia poole, mitte ei küsi selgitust meilt endilt. Seega võib minu hinnangul tema tegevus olla sihilik, eesmärgid ebaeetilised ning pigem meie ärihuve kahjustavad," märkis ka Merily Pihelbu.
Einmanni-Pihelbu firmale kuuluvad Pärnu Sadama aktsiad olid aga 2013. aasta oktoobris sõlmitud kompromisslepingu järgi panditud teise aktsionäri, Kilgi ettevõtte Transcom kasuks.
Meenutame veidi ajalugu
Paar aastat tagasi oli Kilk äriliselt käpuli, järjest läksid põhja Pere kontsern, Werol ning tema muud ärid. Samal ajal olid kohtud koormatud Einmanni-Pihelbu ja Kilgi üksteise vastu esitatud hagidega. Õli lisas tulle Einmannile-Pihelbule kuulunud Pärnu Sadama aktsiate müük transiidiärimees Endel Sifile. Eeldati, et Kilk on nii mudas, et tal raha eelisostuõiguse kasutamiseks enam ei ole. Kuid Kilgile oli see suurärimehena elu ja surma küsimus. Ta suutis mülkast välja rabeleda ja Siff taandus Pärnu Sadamast.
Kogu omavaheline kemplemine lõppeski 2013 oktoobris Harju maakohtus sõlmitud aktsionäridevahelise kompromissiga ning avalikkusele anti teada, et kõik läheb endistviisi edasi. "Sõlmitud kompromissleping tähendab, et kõik senised aktsionäridevahelised erimeelsused on ületatud ja kohtuvaidlused lõpetatakse," kommenteeris toona Kilk konfidentsiaalseks jäänud lepingu sõlmimist.
A & O-le kuuluvate Pärnu Sadama aktsiate pantimine Transcomi kasuks viitab aga, et Einmann-Pihelbu võtsid kompromissiga endale päris suure rahalise kohustuse. Asjaosalised seda ei kommenteeri, kuid ühe Äripäeva allika sõnul võib see ulatuda vähemalt paari-kolme miljoni euroni.
A & O majandusaruanded näitavad, et kui 2012. aastal olid ettevõtte "muud ärikulud" 2000 eurot, siis 2013. juba 2 miljonit eurot. Samal aastal võeti lühiajalisi laene kokku 1,25 miljonit eurot ning ettevõtte juriidilised kulud olid ligi 200 000 eurot.
Artiklit on toimetuse poolt täpsustatud 13.02.2015
Algses artiklis oli kolmandas lõigus kirjutatud, et Juhan Pihelbule kuulunud Pärnu Sadama aktsiad lähevad tema pärijatele. See lause oli ebatäpne, sest Pihelbule kuulusid AS A & O aktsiad ning A & O on oma tütarfirma PSA OÜ kaudu omakorda Pärnus Sadama üks omanikest.

Seotud lood

 • ST
Sisuturundus
 • 18.07.24, 11:28
Kulla hind hüppas uute rekorditeni, 2500 dollari tase on käeulatuses
Kulla hind tõusis nii dollaris kui euros uute rekorditeni. Turgude hinnangul on pärast Föderaalreservi juhi Jerome Powelli esmaspäevast sõnavõttu aina tõenäolisem, et keskpank otsustab juba septembris intressimäärasid kärpida. Just see andis lühiajalist pilti vaadates kullale tõuke ületada maikuus saavutatud tipud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele