Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kentsakad aktsiamanöövrid Pärnu Sadamas

  Kunagi Juhan Pihelbuga võrdselt Pärnu Sadamat omanud Mati Einmann on nüüd kaalukausi enda poole kallutanud.Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees / Scanpix

  Kui aastaid kontrollisid 50 protsenti Pärnu Sadama aktsiatest Mati Einmann ja Juhan Pihelbu võrdselt, siis mullused vangerdused aktsiaid hoidva ettevõtte osalustes jätsid hiljuti meie seast lahkunud Pihelbu pärijad õiguslikult kehvemasse positsiooni.

  Pool Pärnu Sadama aktsiatest kuulub Rein Kilgi ettevõttele Transcom, teist poolt on AS A & O kaudu aastaid sõbralikus ja võrdses paarisrakendis vedanud Mati ja Hele Einmanni ettevõte Einhel ja Juhan Pihelbu.

  Teise aktsionäri sisesuhted pole minu tegevusvaldkondRein Kilk, Pärnu Sadama nõukogu esimees ja ASi Transcom kaudu Pärnu Sadama 50protsendiline omanik

  "Mati Einmann ja Juhan Pihelbu tandemina ühelt poolt ja mina teiselt poolt olime erinevates ettevõtmistes äripartnerid viimased 15 aastat, kuni Juhani lahkumiseni siit ilmast. Minu hinnangul oli Mati ja Juhani läbisaamine väga hea, kui mitte öelda suurepärane.

  Minu veendumuse kohaselt oli Juhan oma põlvkonna tulemuslikumaid tegijaid mitte ainult Pärnu, vaid kogu Eesti majandusruumis. Väljaspool Pärnut teatakse teda vähem ehk tema lausa erakordse tagasihoidlikkuse tõttu. Alustas toonases Pärnu Laevaremonditehases keevitajana ja töötas end üles samas kohas Pärnu rikkaimaks meheks.

  A&O aktsionäridevahelisi varakäsutusi oskavad kommenteerida ja põhjendada eelkõige ja kõige paremini asjaosalised ise. Pärnu Sadama nõukogu esimehena ei kuulu teise aktsionäri sisesuhted minu tegevusvaldkonda.

  A&O ja Transcomi vahelised suhted on pärast 2013. aastal sõlmitud kompromissi olnud üksmeelsed ja töised. Ehitasime juurde kaks kaikohta, tõime hakkepuidu Vana-Pärnusse, asfalteerisime mitu hektarit laoplatsi, ehitasime uue halli ja palju muud. Selle aasta alguses sõlmisime ühe maailma edukaima süvendamisfirmaga Jan De Nul Pärnu Sadama laevakanali süvendamislepingu, mille tulemusena saab Pärnu kaardile kui kruiisilaevade potentsiaalne sihtkoht."

  Väited Juhani seljataga tegutsemise kohta on valedMati Einmann, Pärnu Sadama juhatuse liige

  "Juhan Pihelbu ja minu usalduslik, läbipaistev ja tülideta äripartnerlus kestis 23 aastat. Nagu Juhani järelhüüdes ütlesin, olime töö kõrval ka sõbrad.

  Kõik väited Juhani teadmatuse ning tema seljataga tegutsemise kohta on valed. Kinnitan, et AS A&O aktsionärid, sh Juhan, kiitsid kõik teie kirjeldatud tehingud heaks ja fikseerisid need ka kirjalikult. Olen käitunud ainult aktsionäride antud juhiste ja volituste alusel. Oma sõnade kinnituseks olen valmis teile näitama kõiki vastavaid dokumente. Paljasõnalisuse vältimiseks lisasin näiteks ASi A&O aktsionäride otsuse, millega on kiidetud heaks PSA OÜ kehtiva põhikirja kehtestamine ja Galt Capital OÜ lisandumine PSA OÜ osanikeringi. Digiallkirjade kinnituslehel näete ka Juhani allkirja. Loodan, et mõistate, ma ei saa saata teile kogu digikonteinerit, kuna see sisaldab ka konfidentsiaalset informatsiooni.

  Seni teadmata põhjusel ei ole asjaosaliste poole keegi otse pöördunud, mistõttu minu hinnangul kasutatakse teid kellegi huvide realiseerimise vahendina. Eriti olen häiritud, et see isik, kes minu peale nii räigelt valetab, on anonüümsuse katte all - ajakirjanikuna tagate talle sellise kaitse."

  Detsembri alul 77. sünnipäeva pidanud Pihelbu saadeti uue aasta teisel laupäeval Pärnus viimsele teekonnale. Talle ettevõtte A & O kaudu kuulunud Pärnu Sadama aktsiad lähevad loomulikult pärijatele. Kuid kas Pihelbu perekond kontrollib vara samamoodi kui veel aasta tagasi? Selgub, et mitte päris.
  Skeem tõi uue osaniku
  Eelmise aasta märtsi lõpus asutati A & O tütarfirma PSA OÜ, mille ainsaks juhatuse liikmeks sai Einmann. Kuu aega hiljem liikusid PSAsse Pärnu Sadama aktsiad. Mitterahalise sissemakse eseme üleandmise lepingule kirjutas nii aktsiate üleandja A & O esindajana kui ka aktsiate vastuvõtja PSA esindajana alla Einmann.
  Oktoobris suurendati PSA OÜ osakapitali 289 euro võrra ning see osa läks Galt Capital OÜ-le, mis kuulub Einmanni tütrele Barbara Einmannile ja tütre elukaaslasele, varem advokaadina töötanud Indrek Minkale.
  PSA OÜ põhikirja järgi tekkis olukord, kus põhikirja muutmise, osakapitali suurendamise või vähendamise ning iga üle 25 000eurose tehingu otsustamise poolt peab olema vähemalt 91/100 koosolekul esindatud häältest. Ehk ilma Galt Capitali häälteta neid otsuseid enam teha ei saa.
  Äripäevale saadetud vihje järgi on Einmann saanud Pihelbu haiguse ajal enamuse ja kontrolli Pärnu Sadama aktsiaid hoidvas PSA OÜs ning Juhan Pihelbu pärijatel on praegu väga keeruline näiteks nõuda dividendide maksmist PSA OÜst või kaasa rääkida sadama aktsiate müügi, nende hinna jm üle.
  "Tegemist on kahjuks klassikalise skeemiga, kus ühinguõiguse formalistlikkust ära kasutades on ühingule kuuluv vara nihutatud patiseisust ehk konsensust nõudvast 50/50 suhtest tütresse ja seeläbi ainuüksi ühe aktsionäri mõjugrupi kontrolli alla," kommenteeris üks igapäevaselt äriõigusega kokku puutuv Eesti tuntud vandeadvokaat. Ta rõhutas ka, et ei ole kunagi Pärnu Sadama teemadega kokku puutunud ega tea, mida aktsionärid on omavahel kokku leppinud. Seetõttu saab ta kommenteerida üldiselt, millistest õigustest võib keegi sellise skeemi tulemusena ilma jääda.
  Levinud käekiri
  Teine, ettevõtjast Äripäeva allikas muigas osaluse liigutamisest kuuldes ja nimetas seda ühe Eesti advokaadibüroo käekirjaks. Skeemi tulemusena puksitakse, või siis leebema variandi puhul ostetakse kaasomanik lõpuks välja, eriti kui tollel ei ole tehingute kohtu kaudu tagasipööramise nõudmiseks raha või tahtmist, arvas ta.
  Kuid nii Einmann kui ka Juhan Pihelbu tütar Merily Pihelbu lükkasid kategooriliselt tagasi väite, et midagi on kellegi seljataga tehtud."Kõik väited Juhani teadmatuse ning tema seljataga tegutsemise kohta on valed. Kinnitan, et AS A & O aktsionärid, sealhulgas Juhan, kiitsid kõik teie kirjeldatud tehingud heaks ja fikseerisid need ka kirjalikult. Olen käitunud ainult aktsionäride antud juhiste ja volituste alusel," kirjutas Einmann Äripäevale. Miks PSA osanike hulka lisandus Galt Capital, ta aga selgitada ei soovinud.
  Ka Merily Pihelbu kinnitas juristiga konsulteerimise järel, et: "AS A&O ning PSA OÜga seotud otsused ning muudatused on kõikide aktsionäride poolt konsensuslikult läbi arutatud, kirjalikult kinnitatud ning nii mulle kui teistele Juhan Pihelbu pärijatele teada."
  Keegi punub intriigi?
  Võib ka olla, et Einmann kindlustas enda positsiooni juhuks, kui keegi kõrvalt peaks Pihelbu pärijatele tegema aktsiate ostuks väga hea pakkumise. Sest tahtjaid paistab olema.
  Nii Merily Pihelbu kui ka Einmann vihjavad kellelegi, kes on huvitatud aktsionäride vahele kiilu löömisest, et siis sogases vees kala püüda. Einmann ütles, et ta teab, kes see inimene on. "Minu hinnangul kasutatakse teid kellegi huvide realiseerimise vahendina. Eriti olen häiritud, et see isik, kes minu peale nii räigelt valetab, on anonüümsuse katte all - ajakirjanikuna tagate talle sellise kaitse," sõnas Einmann.
  "On kummaline, et keegi anonüümne, väidetavalt Pärnu Sadamaga mitteseotud isik, pöördub antud teemaga meedia poole, mitte ei küsi selgitust meilt endilt. Seega võib minu hinnangul tema tegevus olla sihilik, eesmärgid ebaeetilised ning pigem meie ärihuve kahjustavad," märkis ka Merily Pihelbu.
  Einmanni-Pihelbu firmale kuuluvad Pärnu Sadama aktsiad olid aga 2013. aasta oktoobris sõlmitud kompromisslepingu järgi panditud teise aktsionäri, Kilgi ettevõtte Transcom kasuks.
  Meenutame veidi ajalugu
  Paar aastat tagasi oli Kilk äriliselt käpuli, järjest läksid põhja Pere kontsern, Werol ning tema muud ärid. Samal ajal olid kohtud koormatud Einmanni-Pihelbu ja Kilgi üksteise vastu esitatud hagidega. Õli lisas tulle Einmannile-Pihelbule kuulunud Pärnu Sadama aktsiate müük transiidiärimees Endel Sifile. Eeldati, et Kilk on nii mudas, et tal raha eelisostuõiguse kasutamiseks enam ei ole. Kuid Kilgile oli see suurärimehena elu ja surma küsimus. Ta suutis mülkast välja rabeleda ja Siff taandus Pärnu Sadamast.
  Kogu omavaheline kemplemine lõppeski 2013 oktoobris Harju maakohtus sõlmitud aktsionäridevahelise kompromissiga ning avalikkusele anti teada, et kõik läheb endistviisi edasi. "Sõlmitud kompromissleping tähendab, et kõik senised aktsionäridevahelised erimeelsused on ületatud ja kohtuvaidlused lõpetatakse," kommenteeris toona Kilk konfidentsiaalseks jäänud lepingu sõlmimist.
  A & O-le kuuluvate Pärnu Sadama aktsiate pantimine Transcomi kasuks viitab aga, et Einmann-Pihelbu võtsid kompromissiga endale päris suure rahalise kohustuse. Asjaosalised seda ei kommenteeri, kuid ühe Äripäeva allika sõnul võib see ulatuda vähemalt paari-kolme miljoni euroni.
  A & O majandusaruanded näitavad, et kui 2012. aastal olid ettevõtte "muud ärikulud" 2000 eurot, siis 2013. juba 2 miljonit eurot. Samal aastal võeti lühiajalisi laene kokku 1,25 miljonit eurot ning ettevõtte juriidilised kulud olid ligi 200 000 eurot.
  Artiklit on toimetuse poolt täpsustatud 13.02.2015
  Algses artiklis oli kolmandas lõigus kirjutatud, et Juhan Pihelbule kuulunud Pärnu Sadama aktsiad lähevad tema pärijatele. See lause oli ebatäpne, sest Pihelbule kuulusid AS A & O aktsiad ning A & O on oma tütarfirma PSA OÜ kaudu omakorda Pärnus Sadama üks omanikest.
 • Hetkel kuum
Tõnu Mertsina: nii pikka tootlikkuse langust ei ole Eestis vähemalt 20 aastat olnud
Eesti ettevõtete hinnang oma konkurentsivõimele nii sise- kui ka välisturul on langenud selle sajandi madalaimale tasemele. Halvenenud konkurentsivõime võib pidurdada majanduskasvu taastumist, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Eesti ettevõtete hinnang oma konkurentsivõimele nii sise- kui ka välisturul on langenud selle sajandi madalaimale tasemele. Halvenenud konkurentsivõime võib pidurdada majanduskasvu taastumist, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Tallinna Vesi tõstab kodudele hinda kolmandiku jagu
Tallinnas ja Sauel tõuseb uuel aastal veeteenuse hind eraklientidel 30% ja äriklientidel pea 6% juhul, kui konkurentsiamet Tallinna Vee taotluse heaks kiidab.
Tallinnas ja Sauel tõuseb uuel aastal veeteenuse hind eraklientidel 30% ja äriklientidel pea 6% juhul, kui konkurentsiamet Tallinna Vee taotluse heaks kiidab.
Kinnisvaraturg istub põhjas: järgmisel suvel enam sama hinnaga osta ei saa Parkimiskoht ja panipaik topitakse vägisi tasuta kaasa
Igasügisesel suurel kinnisvarainvestorite kokkutulekul "Kinnisvaraseminar 2023" tõdesid arendajad ja tuntud kinnisvaragurud, et see, mis praegu toimub kinnisvaraturul, on järgmisel aastal möödanik. Põhi on käes just praegu!
Igasügisesel suurel kinnisvarainvestorite kokkutulekul "Kinnisvaraseminar 2023" tõdesid arendajad ja tuntud kinnisvaragurud, et see, mis praegu toimub kinnisvaraturul, on järgmisel aastal möödanik. Põhi on käes just praegu!
Reaalajas börsiinfo
Toiduauto ärimees suve halvimast festivalist: tegime 70 eurot kassat
Esimese suve toiduauto ärimehena tegutsenud Myrakas rääkis saates „Äri Eestimaal“, et suvi läks ettevõttel hästi ning entusiasm on tal endiselt alles. Siiski leidus positiivsete kogemuste kõrval ka tõrvatilk meepotis, kui ta meenutas suve kõige õnnetumaks väljasõiduks kujunenud pannkoogifestivali. „See on meie jaoks halva festivali etalon,“ rääkis Myrakas.
Esimese suve toiduauto ärimehena tegutsenud Myrakas rääkis saates „Äri Eestimaal“, et suvi läks ettevõttel hästi ning entusiasm on tal endiselt alles. Siiski leidus positiivsete kogemuste kõrval ka tõrvatilk meepotis, kui ta meenutas suve kõige õnnetumaks väljasõiduks kujunenud pannkoogifestivali. „See on meie jaoks halva festivali etalon,“ rääkis Myrakas.
Maru Metalli juht kardab, et sektoris läheb raskemaks
ASi Maru Metall juhatuse esimehe Heiti Zukovitsi hinnangul läheb ehitusmaterjalitootjatel tulevikus olukord raskemaks, selgus saates “Äripäeva TOP”. See-eest on ASi Toode peadirektor Aivo Rosenberg positiivsemalt meelestatud.
ASi Maru Metall juhatuse esimehe Heiti Zukovitsi hinnangul läheb ehitusmaterjalitootjatel tulevikus olukord raskemaks, selgus saates “Äripäeva TOP”. See-eest on ASi Toode peadirektor Aivo Rosenberg positiivsemalt meelestatud.
Marcus Keller: pool Eesti taastuvenergiast on illusioon "See, mis praegu ühiskonnas toimub, on haletsusväärne jalgade lohistamine"
Isegi, kui me ohverdame eneseväärikuse ning külmetame talvel tõukerattaga ummikus, oleme saavutanud ainult indiviidi hävitamise ja vaba tahte lõhkumise, kui me toodame taastuvenergia sildi all süsihappegaasi edasi, kirjutab majandusteemalise blogi Eksponent.ee toimetaja Marcus Keller.
Isegi, kui me ohverdame eneseväärikuse ning külmetame talvel tõukerattaga ummikus, oleme saavutanud ainult indiviidi hävitamise ja vaba tahte lõhkumise, kui me toodame taastuvenergia sildi all süsihappegaasi edasi, kirjutab majandusteemalise blogi Eksponent.ee toimetaja Marcus Keller.
CUPRA avas ainulaadse garaaži uksed
Tallinnas Sõpruse puiesteel avas uksed CUPRA Garage, mille sarnast ei ole terves Eestis ega ka lähipiirkonnas. Tegemist on uudse kontseptsiooniga CUPRA kui automargi tutvustamisel oma klientidele.
Tallinnas Sõpruse puiesteel avas uksed CUPRA Garage, mille sarnast ei ole terves Eestis ega ka lähipiirkonnas. Tegemist on uudse kontseptsiooniga CUPRA kui automargi tutvustamisel oma klientidele.
Eesti sai 300 miljonile taasterahast sammu lähemale
„Meil on täna Eestile häid uudiseid!“ seisavad Euroopa Komisjoni teates selle presidendi Ursula von der Leyeni saatesõnad sellele, et komisjon kiitis heaks meile 286 miljoni euro väljamaksmise taaste- ja vastupidavusrahastust.
„Meil on täna Eestile häid uudiseid!“ seisavad Euroopa Komisjoni teates selle presidendi Ursula von der Leyeni saatesõnad sellele, et komisjon kiitis heaks meile 286 miljoni euro väljamaksmise taaste- ja vastupidavusrahastust.
Põhjala pruulikoja juht nägi tulevikku nõukogust teisiti ja lahkus
Põhjala pruulikoda kaks aastat juhtinud Ivar Aus on alates esmaspäevast vaba mees. „Lahkumine oli sõbralik, kuid meil oli ettevõttega erinev nägemus, kuidas eelseisvad väljakutseid lahendada, kuidas nendega edasi liikuda,“ ütles Aus selgituseks.
Põhjala pruulikoda kaks aastat juhtinud Ivar Aus on alates esmaspäevast vaba mees. „Lahkumine oli sõbralik, kuid meil oli ettevõttega erinev nägemus, kuidas eelseisvad väljakutseid lahendada, kuidas nendega edasi liikuda,“ ütles Aus selgituseks.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.