Merilin Sarapuu • 11. märts 2015 kell 6:45

Tanilase võitu vaagiti pikalt

Tarmo Tanilase võidutöö "Ostame tootlikke varasid" pälvis ülekaaluka võidu.   Foto: Andres Haabu

Eile Eduka Eesti arvamuskonkursi võitjaks tituleeritud Tarmo Tanilase võidu üle kaalus žürii pikalt, kuid leidis, et tema ideed on tunnustamist väärt.

Konkursi tugevust kiitis Tallinna Kaubamaja turundusdirektor ja žürii liige Anne-Liis Ostov, kelle sõnul oli tänavu väga palju kaalukaid ideid ja tööd olid võrreldes eelmiste aastaga paremaks muutunud. „Tõsiselt huvitav oli žürii töös osaleda,“ nentis ta.

Ostov ütles, et kuigi žürii kaalutles pikalt, kas teist aastat järjest kuulutada võitjaks Tarmo Tanilas, leiti ühiselt, et tema ideed on seda väärt. „Kiireid lahendusi kui ka pikaajalist vaadet omav artikkel, mida oli lihtne hoomata ja lihtne lugeda,“ sõnas ta.

Danske Banki tegevjuht ja žürii liige Aivar Rehe ütles, et tema isiklik lemmik oli Mikk Talpsepa kirjatöö. „Meeldis terviklähenemine ja minu arvates oli kirjutaja kasutanud häid sõnu,“ põhjendas Rehe.

Selle aasta ideed olid Rehe arvates laiapõhjalised ja sisulised ning paljuski väärt elluviimist. „Me oleme selles konkursis mitte ainult ideede generaator, aga püüame saada neid ideid ka reaalsesse ellu,“ sõnas ta.

 

 

„Ostame tootlikke varasid“Tarmo Tanilas

Ettepanek emiteerida riigivõlakirju – pool laekunud vahenditest investeerida kohalikesse taristuprojektidesse ja teine poolt mõõduka riskiga strateegiliste investeeringute fondi.

„Eduka Eesti manifest“Mikk Talpsepp

Mahukas reformikava, mis haarab laia valiku teemasid. Tekst sisaldab hulga konkreetseid ettepanekuid, kuidas suurendada rahvaarvu, korrastada haridust ja ettevõtluskliimat.

„Piiritu Eesti“Ahto Lobjakas

Näeb ette, et Eesti peab looma diasporaalpoliitika, et aktiivselt taashõlvata riigist lahkunud elanikke. Samuti kirjeldab, kuidas määratleda Eesti end Eestiga seostavate inimeste, mitte riigipiiride kaudu.

 

Tiitlit raske kaitsta

Eduka Eesti ideekonkursi võitnud Tarmo Tanilas pidas teist aastat järjest konkursi võitmist suisa erakordseks. „Nagu spordis öeldakse, et tiitlit on alati raskem kaitsta kui esimene kord võita,“ lausus ta. 

Tanilasele peavõidu toonud kirjutis "Ostame tootlikke varasid“ nägi ette, et pool võlakirjade abil laekunud vahenditest investeerida kohalikesse taristuprojektidesse ja teine poolt mõõduka riskiga strateegiliste investeeringute fondi. Loo kirjutas Tanilas kujutluspildina, kus idee on juba ellu viidud.

Teise koha ja 3000 euro suuruse auhinna võitis Mikk Talpsepp arvamusartikliga "Eduka Eesti manifest". Tegemist oli visiooniga, kuidas Eestist saab jätkusuutliku rahvaarvuga riik. Talpsepp ütles, et Eesti rahva kasvu nimel tuleks midagi kindlasti ette võtta. Tema sõnul võiks Eesti rahvas olla elujõuline, kui suurendada näiteks tõenäosust, et inimesed rohkem abielluksid või sõlmiksid kooselu, mis juriidiliselt annaks naisele rohkem kaitset.

„Ausalt öeldes arvasin ma, et tema võidab,“ nentis konkursi võitnud Tanilas, kes hindas ise kõrgelt just „Eduka Eesti manifesti“. Puuduseks pidas ta aga Talpsepa töö mahukust. „Oli väga hea, aga kui kirjutada nii paljudest erinevatest asjadest, siis see fookus läheb laiali,“ nentis Tanilas.

Lahkunud vajavad naasmiseks inspiratsiooni

Kolmanda koha ja 2000 euro suuruse auhinna võitis Ahto Lobjaka tekst "Piiritu Eesti", mis käsitleb Eestist lahkunute hõlvamise poliitikat ja võimalust määratleda Eestit end Eesti kaudu identifitseerivate inimeste, mitte riigipiiride kaudu.

Lobjakas on ka ise elanud aastaid Eestist eemal. „Mul olid isiklikud põhjused ja ükskõik mis kampaania ei oleks mind tagasi toonud, aga ma oleks tulnud tagasi varem ja mitte nii palju võõrsõnu rääkivana, kui oleks olnud programm mis oleks mind hõlvanud 20 aastat,“ lausus ta. Lobjaka sõnul vajavad Eestist lahkunud inimesed naasmiseks eelkõige inspiratsiooni ja tunnet, et riik hoolib neist.

Eesti Telekomi juhatuse esimees Valdo Kalm lausus, et temale meeldis kõige enam Just Lobjaka lähenemine. „Temal oli see laiem vaade, mida meil väikse riigi ja rahvana jääb mõnikord võib-olla puudu,“ sõnas Lobjakas.

Eduka Eesti arvamuskonkurss toimus tänavu kolmandat korda ning selle raames ilmus 80 kvaliteetset arvamusteksti. Konkursi korraldasid Äripäev, Danske Bank, Saku Õlletehas, Tallinna Kaubamaja, Mootor Grupp ning EMT ja Elion.

Hetkel kuum