• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kuldar Leisi firma suundub börsile

  Linda Nektari börsilemineku tseremoonia. Kuldar Leis on vasakult teine. Foto: Andres Haabu

  Võrumaa joogitootja Linda Nektar viib aktsiad Nasdaq Tallinna First North alternatiivturule, et anda jõudu uute toodete ekspordile. Osa aktsiatest, umbes 9,2 protsenti on homsest vabalt kaubeldavad.

  Iga päev 11 töötajaga Võrumaa firma börsile ei lähe, mis muudab selle sammu huvitavaks. “Täiesti! Mulle väga meeldib, et Linda Nektar metsade vahelt börsile läheb. Kobela (firma asukoht - toim) on Eesti mõistes ju ikkagi kaugel,” oli Linda Nektari vähemusaktsionär ja nõukogu liige Kuldar Leis elevil. “Töötajate leidmine on keeruline, kui asuda Tallinnast väljaspool, aga toetan, et kaugemal asuvad ettevõtted rahvusvahelistuksid.”
  Kuna Linda Nektaril on vajadus ja teisalt on ka börs valmis, klapib kõik börsiturule minekuks, rääkis Leis, kelle hinnangul võiks ettevõte huvi pakkuda väikeinvestoritele, samuti fondidele, mis tegutsevad Euroopa piires ja usaldavad Eestit.
  Börsile minnes peab firma tavalise ettevõttega võrreldes olema oluliselt avatum, kuid Leis leiab, et neile see peavalu ei tee. Pigem on probleem Baltikumi börsi väike likviidsus. “Ega seda muidu ei murra ka muudmoodi, kui et rohkem ettevõtteid ja investoreid börsile suunduks. Sellega täiesti arvestame, et börsi likviidsus on väike – oleme Premiaga seda aastaid näinud,” tõdes Leis.
  Ta nentis, et ilmselt pole rahvusvaheliseks muutumine igale ettevõttele siiski oluline. Aetakse vaikselt oma asja ega mõelda jõulisele laienemisele. Linda Nektaril ei ole aga kogu aeg hästi läinud. Viis aastat tagasi oli firma kehvas seisus, sest tootmismahud vähenesid.
  Tänu arendustööle saadi Leisi sõnul jalad alla. Linda Nektar on välja mõelnud niivõrd unikaalse filtreerimistehnoloogia, et sellega võiks maailma vallutada, usub Leis. Aga nagu alati, vajab maailmavallutamine raha - lisavahendite leidmiseks tundus mõistlik vaadata börsi suunas.
  “Töötajad võivad uhked olla, et oleme esimene Lõuna-Eesti ettevõte, mis börsile läheb. Pealegi oleme väga väike ettevõte,” sõnas Linda Nektari juht Kadri Rauba.

  Linda Nektari lugu

  Võrumaal Kobela alevikus asuva Linda Nektari juured pärinevad nõukogudeaegsest kolhoosist, mis asutati 1940. aastate lõpus. Firma hakkas kohalikest õuntest ja marjadest veini tootma 1960. aastatel. Linda Nektar erastati 1992. aastal.

  Linda Nektari suurosaluse ostis 1993. aastal Soome alkoholimonopol Primalco, sellele järgnes uute mahutite ja seadmete ületoomine Helsingi tehasest Eestisse 1998. aastal.

  See periood lõppes 2002. aastal, mil senine tuumikaktsionär, Fermex International, mille taga on nõukogu esimees Ernst Erik Hagström, ostis enamusosaluse ja muutis ettevõtte fookust - keskenduti äriklientidele.

  2003-2011 läbis ettevõte olulise muutuse, tehti toote- ja tehnoloogiaarendust ning investeeriti tootmistehnoloogiasse, paigaldati uued kääritusmahutid ja modernsed filtreerimisseadmed.

  Viimaste aastate uusim arendus on olnud tehnoloogia naturaalsete aroomide tootmiseks.

  Uus tehnoloogia
  Linda Nektaril on kaks tootesuunda: joogitööstusele tehakse toorveini, tunduvalt erilisem on aga aroomide tootmine, millega ükski teine Eesti ettevõte väidetavalt ei tegele. Rauba täpsustas, et varem jäid firma tootmisprotsessis aroomid kasutamata. Seega mõeldi välja tehnoloogiline lahendus, mis aitab aroome koguda.
  Selgus, et kättesaadud aroomid on väga hea kvaliteediga, ka on nende vastu joogi- ja toiduanetööstuses kõrge huvi – aroome kasutatakse nii jookide, maiustuste kui ka küpsetiste valmistamisel. Kuna Linda Nektar kasutab tootmisel kõige rohkem õunakontsentraati, siis põhiline ongi praeguses valikus õunaaroom.
  Eesti turule Linda Nektar ei looda, vaid tahab aroome eksportida suurimatesse Euroopa aroomimajadesse, mis asuvad näiteks Saksamaal ja Prantsusmaal.
  “Oleme ikkagi nišitegijad. Tehnoloogiat, mille oleme välja töötanud, ei ole varem kasutatud,” kinnitas Rauba. Ta lisas, et peale aroomide eksportimise tahab Linda Nektar leida partnereid aroomide filtreerimisseadmete tootmiseks ja edasimüügiks ning jagada oma teadmisi.
  Leis kiidab soomerootslasest nõukogu esimeest Ernst Erik Hagströmi, kelle juhtimisel on tehtud väga palju teadustööd ja tooteid arendatud. Leis oletas, et just koostöö teadlastega on nende edule palju juurde andnud. “Ei saa suhtuda nii, et lihtsalt vaatad, kuidas läheb. Peab tarkade inimestega koos tooteid arendama.”
  Börsil kasvatab haaret
  Rauba ei varjanud ärevust enne börsileminekut. “Olukord on uudne,” nentis ta. Rauba on pooleaastase ettevalmistuse ajal õppinud börsi hingeelu põhjalikumalt tundma. “Alguses võib bürokraatia tunduda hirmutav, aga börs on hea vahend laienemiseks. Alati ei pea investeerimiseks pangalenu võtma.”
  Linda Nektari nõukogu esimees 2001. aastast ja suurim aktsionär on Ernst Erik Hagström. 2001. aastast on ta B&S Nordic Ab tegevjuht.
  Linda Nektari müügitulu oli 2014. aastal 2,7 miljonit eurot ja puhaskasum 324 000 eurot.
  Ettevõtte kauplemistähis on LINDA ja aktsiatega hakatakse kauplema Nasdaq Tallinna First North turul homsest, 29. maist.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Auhinnatud personalijuht: mida kaasa pakkida 2021. tööaastast?
Tööaasta 2021 on andnud nõnda korraliku kogemustepagasi, et tasub mõelda, mis jätta sisse ka 2022. aastaks ning mis mitte, kirjutab Elisa personalivaldkonna juht, 2019. aastal Eesti mõjukaimaks personalijuhiks valitud Kaija Teemägi.
Tööaasta 2021 on andnud nõnda korraliku kogemustepagasi, et tasub mõelda, mis jätta sisse ka 2022. aastaks ning mis mitte, kirjutab Elisa personalivaldkonna juht, 2019. aastal Eesti mõjukaimaks personalijuhiks valitud Kaija Teemägi.
Euroopa aktsiaturud taastuvad eelmise nädala järsust langusest Baltikumis langus
Euroopa aktsiaturud on täna eelmise nädala järsust langusest taastunud, sest omikrontüvega seotud hirmud on taandunud, vahendab Reuters.
Euroopa aktsiaturud on täna eelmise nädala järsust langusest taastunud, sest omikrontüvega seotud hirmud on taandunud, vahendab Reuters.
Elektri hind tõusis uue rekordini Novembri algusega võrreldes 15kordne tõus
Eesti piirkonnas on elektri hind täna rekordiliselt kõrge, keskmine megavatt-tunni hind ulatub enam kui 290 euroni, selgub Nord Pooli andmetest.
Eesti piirkonnas on elektri hind täna rekordiliselt kõrge, keskmine megavatt-tunni hind ulatub enam kui 290 euroni, selgub Nord Pooli andmetest.
Põllumajanduse esindajad kritiseerivad valitsuse kliimaseisukohta
Valitsuse kliimaseisukoht seab toidutootmise löögi alla, samuti puudub mõjuanalüüs, teatas põllumajandus-kaubanduskoda.
Valitsuse kliimaseisukoht seab toidutootmise löögi alla, samuti puudub mõjuanalüüs, teatas põllumajandus-kaubanduskoda.