Sirje Rank • 7. juuni 2015 kell 12:40

Putin: milleks Balti riigid Vene elektrisüsteemist lahutada?

Vladimir Putin andmas intervjuud Itaaalia väljaanele Corriere della Sera  Foto: Scanpix/REuters

Venemaale läheb Balti riikide lahutamine Vene elektrisüsteemist maksma 2-2,5 miljardit eurot.

Nii palju maksavad uued elektritootmisvõimsused ja ülekandeliinid, mis Venemaal tuleb sellisel juhul riigi lääneosas elektrivarustuse tagamiseks välja ehitada, rääkis Venemaa president Vladimir Putin Itaalia päevalehele Il Corriere della Sera antud intervjuus.

Putini sõnul pole tal probleemi sellega, et Balti riigid on liitunud Euroopa Liiduga. Miks aga peavad need riigid ennast Venemaa elektrisüsteemist lahti haakima – seda Venemaa president ei mõista.

„Kas energiavarustuse või millegi muuga on olnud probleeme?“ küsib ta retooriliselt ja vastab: „Ei, probleeme ei ole, ollakse lihtsalt otsustanud, et nii on parem.“

Kui nüüd veel ka Euroopa Liiduga assotsiatsioonilepingu sõlminud Ukraina peaks otsustama oma elektrisüsteemi Venemaast lahutada, siis oleksid kulud Venemaa jaoks samadel põhjustel mitte enam 2-2,5 miljardit eurot, vaid juba 8-10 miljardit eurot.

„Milleks see vajalik on?“ küsib Putin, korrates juba varemgi korduvalt välja käidud visiooni Euroopa ja Venemaa ühtsest majandusruumist, mis ulatuks Lissabonist Vladivostokini.

„Mis on Euroopa Liidu idapartnerluse mõte,“ küsib Putin. Kas selle mõte on ühendada endised Nõukogude Liidu riigid Euroopaga ühtsesse majandusruumi – nagu öeldud – Lissabonist Vladivostokini. „Või lõigata midagi ära ja rajada uued piirid kaasaegse Venemaa ja lääne territooriumide vahele, mille hulgas oleksid ka Ukraina ja Moldova?“

Putin ei näe erilist mõtet ka Euroopa turu avamises Ukraina kaupadele. „Neil ei ole midagi müüa,“ nendib ta. „Euroopa turul ei ole nõudlust Ukraina kaupade järele, ei kvaliteedi ega hinna poolest.“ Erinevalt Venemaast, mis suudaks Ukraina kaupadele turgu pakkuda.

Putin kritiseerib, kuidas Euroopa vaatab viltu Venemaa käivitatud integratsiooniprotsessidele. „Kui integratsioon toimub Euroopas, siis on kõik korras, kuid kui meie endise Nõukogude Liidu territooriumil sama teeme, siis püüavad nad seda seletada Venemaa soovina taastada impeerium,“ nuriseb Putin.

Putin tõrjub ka oma naabrite muret Venemaa võimaliku agressiooni pärast.

„Ma arvan, et ainult püstihull inimene võib ette kujutada ja sedagi ainult unes, et Venemaa ründab Natot,“ ütles Putin, olles eelnevalt kirjeldanud, kui palju USA ja lääneliitlased Venemaast enam relvastusele raha kulutavad. „Ma arvan, et mõned riigid kasutavad lihtsalt ära inimeste hirmu Venemaa ees. Nad tahavad lihtsalt etendada piiririikide rolli, mis peaksid saama täiendavat sõjalist, majanduslikku, rahalist või muud liiki abi.“

„Venemaad ei ole vaja karta," kinnitas Putin. "Maailm on nii drastiliselt muutunud, et vähegi arukad inimesed ei suuda nii ulatuslikku sõjalist konflikti tänasel päeval isegi ette kujutada. Meil on muidki asju, mille peale mõelda, võite kindlad olla."

Intervjuu ajalehele Il Corriere della Sera andis Putin enne uuel nädalal algavat Itaalia visiiti.

Hetkel kuum