Kristjan Ats Mägi • 30. juuni 2015 kell 14:00

Suurinvestor: Eestis juhitakse Soomest paremini

Owens-Illinois (O-I) juhatuse esimees ja tegevjuht Al Stroucken (vasakul), O-I?i tegevjuht Andres Lopez Järvakandi klaasitehase uuenduse avamisel teisipäeval  Foto: Andres Haabu, Äripäev

Täna avab maailma suurim klaaspakendite tootja O-I (Owens-Illinois) Järvakandis klaasitehase, kuhu investeeris kokku 21 miljonit eurot. Intervjuus Äripäevale rääkis ettevõtte juht Albert Stroucken, et firma kolis neli aastat tagasi klaaspakendite tootmise Soomest Eestisse, sest Järvakandi tehast juhitakse Soome omadest paremini.

Kuidas on Owens-Illinoisil praegune aasta möödunud?

Meile on suurt mõju avaldanud USA dollari tugevus teiste valuutade suhtes, eriti nende suuremate valuutadega võrreldes, millega me ise kaupleme. Samas usun aga endiselt, et klaaspakendite tootmine toob tulu ja turg korrastab ennast lõpuks ise – seda enesekindlust näitab ka meie kahe miljardi eurone klaaspakendifirma ost Mehhikos (mais teatas O-I, et ostab Mehhiko suurima klaaspakendite tootja Vitro 2,15 miljardi dollari eest - toim).

Vitro ostuga suudame kindlustada kogu Ameerika turu. Oleme Vitroga lähedasi suhteid hoidnud juba selle asutamisest saati, sest nad kasutasid meie tehnoloogiat. Tegelikult oleme juba aastakümneid proovinud seda firmat osta.

Eelmisel aastal investeerisite 21 miljonit eurot Eestis Järvakandi klaaspakendite tehasesse. Millest selline otsus?

Järvakandis oli vaja tehast uuendada, et tootlikkus suureneks. Neli aastat tagasi kolisime klaaspakendite tootmise Soomest Eestisse, sest Järvakandi tehast juhitakse paremini kui Soome oma. Samuti annab tehas Järvakandis tööd väga paljudele inimestele, seega on siinsed töötajad lojaalsed ja neil on tugev vastutustunne. Teame, et meie raha on heades kätes.

Eesti on hea koht investeerimiseks, sest viimastel aastatel on siin infrastruktuur kiiresti arenenud. Mainimist väärt on ka see, et need süsteemid, mis te olete paika pannud, näiteks maksusüsteem ja töötajate treeningprogrammid, töötavad hästi selle eesmärgi nimel, et Eestil oleks Euroopa turgudel tugev konkurentsivõimekus.

Mis määrab teie investeeringute asukoha?

See sõltub klientidest. Esmalt tuleb vaadata, kas keskklassi sissetulekud suurenevad, siis kasvab ka nõudlikkus. Jälgime ka, kas selle regiooni turg võib kasvada veel kiiremini, kui põhilised Euroopa turud. Ka selle tõttu on Eesti hea koht investeerimiseks.

Aga madalad maksud ja odav tööjõud, kas need ei mõjuta kuidagi teie otsuseid?

Maksude osas on tähtis pigem jälgida, kas antud riigis pole teistest riikidest liiga erinev maksumäär. Eestis on tulumaks 20%, see sarnaneb teistele Euroopa riikidele. Meie puhul on oluline ka tööjõu lojaalsus. Kui ma saan paremat tootlikkust staažikalt, õpetatud ja intelligentselt tööjõult, siis lõpuks pole kulude erinevus odava tööjõuga väga suur.

Miks on inimesed teile lojaalsed?

Järvakandi näitel – see tehas on pika ajalooga, mis annab märku, et tehas ja klaaspakendite tootmine ei kao kuskile. Meil on ka tehased näiteks Šotimaal ja Hollandis, mis alustasid tööd 18. sajandil. Inimesed tunnevad uhkust, et nad on klaasitootjad ja oskavad klaasi hästi valmistada.

Teil on tehased kogu maailmas – milline on klaasipakendite tootmiseks parim regioon?

Üldiselt kasvab arenevate maade turg kiiremini kui arenenud maade oma. Näiteks Ladina-Ameerika, Kagu-Aasia ja Hiina. Samuti on väga suur klaaspakendite nõudlus seal, kus neid saab raha eest ka tagastada.

Kas pingeline seis Kreekas on ka O-I tööd kuidagi mõjutanud?

Kreeka on väike maa, seal ei toodeta väga palju. Meil ei ole seal tehaseid, seega see meid otseselt ei mõjuta. Olukord Kreekas on pigem ajutine nähtus.

Owens-Illinois, Inc. (NYSE: OI) on maailma suurim klaaspakendite tootja, mis on eelistatud partner paljudele juhtivatele toidu- ja joogikaupu pakkuvatele kaubamärkidele.

Ettevõte investeeris Järvakanti 21 miljonit eurot. O-I on Järvakandis klaaspakendeid tootnud juba ligi 20 aastat. Järvakandi tehas annab tööd 155 inimesele.

Investeering sisaldab uut hapniku- ja kütusesegul töötavat klaasisulatusahju, kaasaegseid kontrolliseadmeid, uusi tootmisseadmeid ning patenteeritud süsteemi, mis soojendab ümbertöödeldud  klaasi (klaasimurdu) enne sulatusahju sisestamist. Tänu investeeringule paraneb tehase energiatõhusus ja jätkusuutlikkus.

Järvakandi klaasitehasesse investeerimise otsus on osa O-I varade optimeerimise programmist.

Kontserni 2013. aasta käive ulatus 7 miljardi dollarini ning selle 21 eri riigis asuvas 77 tehases on ligi 22 500 töökohta.

Ettevõtte peakontor on Perrysburgis (Ohio, Ameerika Ühendriigid).

Mis on firmal tulevikus plaanis?

Tähtis on tehnoloogia arendamine. Kolm-neli aastat tagasi hakkasime suunama rohkem raha teadus- ja arendustegevusse. Praegu läheb meil sinna 40 miljonit dollarit aastas. Pooleteise aasta eest investeerisime 30 miljonit dollarit ühte tehasesse, kus katsetame uut tehnikat enne selle kasutusse võtmist. Oleme kindlasti muutnud klaaspakendite tootmist kõvasti uuenduslikumaks. Näiteks Järvakandis oleme suutnud juba süsinikdioksiidiheidet vähendada 47% ja dilämmastikoksiidiheidet 90% võrra.

Kas Teil on Järvakandi tehasega ka suured plaanid?

Esmalt peame vaatama, et investeering ennast ära tasuks. Kuna oleme globaalne firma, siis ei mõjuta meie otsuseid Järvakandi suhtes mitte ainult Eesti, vaid kogu maailma turg.

See aasta jääb Teil tehase tegevidirektorina viimaseks, mis saab edasi?

Lähen pensionile ametlikult järgmine aasta, aga see aasta võtab firmas ohjad üle Andres (Andrés López, praegune ettevõtte tootmisjuht - toim.). Peale seda olen veel mõned kuud juhatuse esimees kuni aastakoosolekuni. See on olnud pikk protsess, Andres on neli aastat juba selleks valmistunud. Minu ülesanne on ta aasta lõpuks firma juhtimiseks täielikult ette valmistada.

Hetkel kuum