Pille Ivask • 17 juuli 2015

Suur uuring: mis takistab rikkaks saamist?

Ajakirjanik Napoleon Hill kirjutab oma raamatus "Thing and Grow Rich", et eesmärgistatus on üks edu pante  Foto: epa

Ajakirjanik Napoleon Hill analüüsis enam kui 20 aasta jooksul 500 miljonäri. Aastal 1937 andis ta oma uuringule tuginedes välja ka raamatu, kus peitub nii mõnigi mõte, mis peab paika ka praegu.

Hill märgib oma raamatus, et on 30 põhjust, mis ei lase inimestel rikkaks saada. Business Insider kirjutab, et nendest 30st on 17 asjakohased ka praegu.

Puudub eesmärk. Hill kirjutab, et täiesti lootusetu on inimene, kellel pole paika pandud keskset eesmärki, mille poole püüelda. Kui sa tahad rikkust koguma hakata, peaks kõigepealt alustama säästmise plaani koostamisest ning eesmärgi seadmisest, palju sa säästa tahad, soovitab ta. Seejärel koosta finantsplaan ning määra kindlaks, kuhu sa oma raha täpselt suunad.

Liiga vähe ambitsioonikust. Tahe saavutada peab olema kesmisest suurem, ütleb Hill. „Selline inimene, kes ei taha midagi saavutada ega ole selle eest nõus hinda maksma, on lootusetu,“ põrutab ta.

Rikkus ei tule niisama. Selle nimel peab töötama ning see nõuab kannatust ja järjekindlust. Hea viis alustamiseks on oma raha investeerida ning sellelt saadud tulude abil oma rikkust üles ehitama hakata. Investeerimine ei võta palju aega ning suur pingutust, ent siiski nõuab see sinupoolset tegutsemist.

Vale abikaasa valik. Hilli meelest on see üks peamisemaid ebaõnnestumise põhjuseid. „Kui suhe pole harmooniline, on ebaõnnestumine kiire tulema,“ kirjutab ta ning lisab, et seesuguse ebaõnnestumise puhul peab arvestama ka sellega, et inimene on õnnetu, muserdunud ning see hävitab ka igasuguse ambitsioonikuse.

Kasuta oma haridust õigesti. Pärast kooli lõpetamist ei tasu loorberitele puhkama jääda, pigem on mõistlik omandada pidevalt uusi teadmisi ja end täiendada. Hill rõhutab, et haridusest on kasu üksnes siis, kui sa seda õigesti rakendada oskad.

Vilets enesedistsipliin. Rikkus muutub taas rohkem käega katsutavaks, kui sa omad head enesekontrolli ehk sa suudad talitseda soovi kulutada. Rikkaks saamisel on tähtis tähele panna, et tulud peavad ületama kulusid. Selleks on väga oluline end tunda ning ennast kontrollida.

Hoolitse enda eest. „Ükski inimene ei naudi edu, kui tervis pole korras,“ kirjutab Hill. Seega pole ka üllatav, et paljud miljonärid on ühtasi sportlikud. Hea tervis hoiab ka emotsioonid korras.

„Tänasida toimetusi ära viska homse varna!“. Üks põhilisi põhjuseid, miks inimesed ebaõnnestuvad oma tegemistes, on viivitamine ja edasi lükkamine. „Suur osa meist ebaõnnestub, sest me pidevalt ootame seda „õiget aega“, et millegi tähtsaga alustada. Ära oota. Aeg pole kunagi „see õige“," ütleb Hill. Ta soovitab, et kui tahad millegagi algust teha, alusta kohe.

Püsivuse puudumine. „Enamik meist on tublid alustajad, aga kehvad finišeerujad. Inimesed on altid loobuma, kui esimesed takistused teele tulevad,“ kirjutab Hill. Ära loobu enne, kui sa oled saavutanud selle, mida sa tahad. „Ma olen aru saanud, et ei oma tähtsust, mitu korda sa ebaõnnestud. Peamine, et üks kord läheks täkkesse,“ ütles miljardär Mark Cuban väljaandele Smart Business.

Negatiivsus. Hill kirjutab, et edukaks saamiseks peab vältima negatiivsust. „Edu tuleb võimu kaudu ning võim omakorda tuleb inimeste koostöö kaudu,“ selgitab ta. Lisaks on positiivse ellusuhtumisega inimesed värskete uuringute kohaselt tööl edukamad ning tõenäosus jääda töötuks väiksem.

Otsustusvõimetus. Otsustusvõime pole üksnes mitte rikaste, vaid ka liidrite hulka kuuluvate inimeste üks omadus. Lõppude lõpuks, halb otsus on parem kui otsuse tegemata jätmine.

Kartus riskida. Liiga palju riskida on sama halb kui liiga vähe riskida. Mis puutub aga rahasse, siis tõenäoliselt oleks kõige mugavam raha hoiustada ning sellelt väikest intressi teenida. Siiski, niimoodi rikkaks ei saa ning tasub siiski investeerida.

Valede inimestega hängimine. Edukaks saamise puhul on väga oluline, et inimesed, kellega sa ühes seltskonnas viibid, on targad, andekad ning sihikindlad inimesed. Sama kehtib ka ülemuse kohta.

Hambad ristis töötamine. Üks oluline otsus, mida peaks kaaluma, on töökoha vahetus, kui sulle su töö kohe üldse ei meeldi. „Ükski inimene ei õnnestu milleski, mis talle ei meeldi,“ õpetab Hill. Lõppkokkuvõttes võib lahkumine töökohalt, mis sulle ei meeldi, olla palju parem kui hambad ristis pingutamine.

Liiga vähene fokuseeritus. „Kontsentreeru ühele kindlale asjale, mida sa tahad saavutada,“ teab Hill ja lisab, et kui sa midagi tahad, siis selle soovi täitmine võiks muutuda mõnes mõttes ka kinnisideeks.

Liiga vähe kirge. „Ilma entusiasmita ei tundu inimene veenev. Veelgi enam, entusiasm on nakkav,“ ütleb Hill. „Ilma kireta pole sul energiat ning ilma energiata pole sul mitte midagi. Donald Trump on öelnud, et pole ühtki head asja siin ilmas, mis oleks saavutatud nii, et looja ise selle suhtes kirge ei tunne.

Suletus uutele asjadele. Hilli meelest on oluline pidevalt uute ideede ja mõtetega kaasa minna ning olla uuenduslik. Mõtle kastist välja!

Pehmete väärtuste puudumine. Eduka äriimpeeriumi ülesehitamisel on olulised ka nii-öelda pehmed oskused. Ainult heast strateegiast ei piisa. Mark Cuban kirjutas ajakirjas Entrepreneur, kuidas olla ettevõtluses edukas. „Inimestele ei meeldi kokku puutuda jobudega. Alati on lihtsam olla tore kui jobu. Ära ole jobu,“ põrutas ta.

Hetkel kuum