Sirje Rank • 27. juuli 2015 kell 8:04

Venemaa loob oma reitinguagentuuri

Reitinguagentuuri S&P kontor New Yorgis  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa on otsustanud luua oma reitinguagentuuri, et vähendada geopoliitilisi riske, pärast seda, kui kaks kolmest maailma suurimast reitinguagentuurist Venemaa tänavu investeerimisjärgu reitingust ilma jätsid.

Agentuuri hakkab juhtima Jekaterina Trofimova, AO Gazprombanki esimene asepresident ja endine agentuuri S&P analüütik, vahendab Bloomberg.

Agentuur on plaanis käivitada järgmisest kvartalist ning seda hakkavad rahastama pangad, kindlustusfirmad ja varahaldurid, teatas Venemaa keskpank läinud nädalal lõpus.

„Reitinguagentuurid on finantsturu infrastruktuuri üks kõige olulisem element ja nende tegevus peab geopoliitilistele riskidele vastu pidama,“ märkis keskpank.

Venemaa on juba aastaid nurisenud riigile antud reitingute üle, mis tõstavad nii riigi kui ka ettevõtete jaoks laenuraha hinda. 2011. aastal nimetas president Vladimir Putin sellist asja skandaalseks. Pinged kerkisid taas, kui S&P ning Moody’s Venemaa tänavu investeerimisjärgu reitingust ilma jätsid, tuues põhjuseks nafta hinna järsu languse ja Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid.

Venemaa rahandusminister Anton Siluanov nägi reitingukärpe taga poliitilisi tegureid. Agentuur Fitch kinnitas sel kuul Venemaa reitingu tasemel BBB-, mis on investeerimisjärgu reiting.

Ka niinimetatud BRICS (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina. Lõuna-Aafrika) riikide sel kuul toimunud tippkohtumisel arutati oma reitinguagentuuri loomist.

Hetkel kuum