Mait Kraun • 1. august 2015 kell 9:53

13 aktsiat, mida augustis omada

21st Century Fox televisoonikeskus  Foto: Reuters

August pole aktsiaturgude jaoks tavaliselt hea – investoritele on hea meel, kui nad suudavad suve viimasel kuul turul tootlust näidata. On aga käputäis aktsiaid, millel on augustis läinud väga hästi, vahendab USA Today.

Standard & Poor’s 500 aktsiaindeksist leiab 13 aktsiat, mis on terve indeksi tootlust viimase viie aasta jooksul augustis ületanud, selgub S&P Capital IQ andmete analüüsimisest. Nende ettevõtete hulka kuuluvad näiteks autode varuosade müüja Advance Auto Parts, meelelahutusgigant 21st Century Fox ja kommunaalettevõte First Energy.

Suve lõpus pole aktsiate leidmine kerge

Suve lõpus head minekut näitavate aktsiate leidmine ei ole tegelikult üldse kerge. S&P 500 indeks on viimase viie aasta jooksul kukkunud augustis keskmiselt 1,6 protsenti – arvestades seda, kui palju on turg viimase viie aasta jooksul tõusnud, on see protsent väga kesine. Kõige rohkem tõusis turg augustis 2014. aastal – siis oli kasv 3,8 protsenti.

Aasta S&P500 tootlus augustis  2010 -4,7 protsenti 2011 -5,8 protsenti 2012 2 protsenti 2013 -3,1 protsenti 2014 3,8 protsenti Allikas:S&P Capital IQ

 

August ei ole ka pikaajalisemas perspektiivis erilist minekut näidanud. August on üks nendest kuudest, mis on viimase 65 aasta jooksul keskmiselt miinusesse jäänud, kirjutab „The Stock Trader Almanac“.

See on ka põhjus, miks võiks investoreid huvitada aktsiad, mis on suutnud augustis paremat minekut näidata. See on kuu, kus investorid on üldjuhul kaitsvamad ja riske võetakse vähem. Mitte ükski aktsia, millel oleks augustis hästi läinud, ei tule volatiilsest tehnoloogiasektorist või tsüklilisest tööstussektorist.

13-st väljavalitud aktsiast neli on ettevõtted, mis ei tooda esmatarbekaupu – nad pakuvad kaupu või teenuseid, mis ei ole tingimata funktsioneerimiseks vajalikud. Kaks nendest ettevõtetest on autode varuosade müüjad – Advance Auto Parts ja O’Reilly Automotive. Analüütikud on O’Reilly kolmanda kvartali kasumi osas optimistlikud. Nad prognoosivad, et ettevõte teenib aktsia kohta 2,34 dollarit kasumit, mis oleks selle aasta suurim kasum. Advance on viimase viie augusti jooksul kallinenud keskmiselt 4,1 protsenti ja O’Reilly 1,6 protsenti. Selline kasv ei ole paljude investorite jaoks eriline, aga augustis on pigem eesmärk mitte põletada saada.

Mitmel ettevõttel seos suveajaga

Mitmete ettevõtete puhul on näha ka selget seotust suveajaga. Näiteks võib tuua 21st Century Foxi – suvefilmid on investorite teadvuses ja paljud võivad ka aktsiatesse investeerida, sest suvel on suurem võimalus, et filmid teevad vaatajaskonna rekordeid. Keskmiselt on filmitootja aktsia tõusnud viimase viie aasta jooksul augustis 3,8 protsenti.

Kuna august on investorite seas nii halva mainega, siis on selge, et valitakse aktsiaid ka madalama riskiga sektorist. 13-st kolm aktsiat on just kommunaalsektorist – need on tuntud oma stabiilsuse ja hea dividendimäära poolest. Näiteks võib tuua FirstEnergy, mis on viimase nelja augusti jooksul tõusnud keskmiselt 3,4 protsenti. Ettevõttel on praegu ka väga korralik 4,4 protsendiline dividendimäär.

Muidugi tuleb augustis olla aktsiaturgudel ettevaatlik. Samas võib öelda, et augusti kuust saab leida ka mustreid, mida enda kasuks tööle panna.

 S&P500 indeksi aktsiad, mis on viimasel viiel aastal augustis turgu edestanud Viimasel viiel aastal augustis saavutatud keskmine tootlus Advance Auto Parts 4,1% 21st Century Fox3,8%  FirstEnergy3,4% Expedia2,7% Edwards Lifesciences2,6% Ecolab2,2% Exelon1,8%  American Tower1,8%  Dominion Resources1,6%  O'Reilly Automotive1,6%  Merck1,1%  Mead Johnson Nutrition1,0%  Assurant0,5%

Hetkel kuum