Pille Ivask • 16. august 2015 kell 16:00

Kiratsev majandus annab saudi naistele võimaluse

Kiratsev majandus võib saudi naistele võimaluse anda  Foto: epa

Kuigi Saudi Araabia majanduse kohal on murepilved, võib see olla hea võimalus sealsetele naistele eneseteostuseks, kirjutab Bloomberg.

Töötuba Saudi Araabia pealinnas Riyadhis. Tulevastel kohalikel valimistel osalevad kandidaadid istuvad laua ümber ning käivad välja oma nägemuse tulevikust: kes tahab aidata lapsi, parendada pealinna elutingimusi või saada poliitiliseks eeskujuks.

Kuningriigis, kus muidu on võimalusi valimisteks üsna vähe, oleks selline vaatepilt veel viie aasta tundunud võimatuna. Ruumis on 21 naiskandidaati, kes kõik kannavad abayat ehk maani ulatuvat musta naiste rüüd ja õpivad, kuidas kandideerida, kampaaniat teha ning eelarveid koostada.

36 aastane Haifa Al-Hababi teatab, et tema eesmärk eelseisvatel valimistel on aidata kaasa muutustele. „Valitsus on andnud meile võimaluse ja ma kavatsen seda kasutada,“ selgitab ta.

Kuna Saudi Araabias on elamiskulud aina kasvamas ning naftabarreli hind jääb taas alla 50 dollari, on saudidel aina vähem rikkust, mida ümber jaotada. Samuti on riigi rahvaarv alates 1970. aastate naftabuumist kolmekordistunud. Lõpuks jõuamegi me selleni, et keskmisel saudi perekonnal on vaja kahte palka, et säilitada praegune elamisstandard: tööl peavad käima nii mees kui ka naine.

Atlantic Councili direktor Stefanie Hausheer Ali lausus, et taolist muutust hakkab üha enam nägema järgneva 15 aasta jooksul.

Vastuseisuga silmitsi

Saudi Araabia kuningas Abdullah, kes valitses alates 2005. aastast kuni tänavu jaanuarini, mil ta suri, laiendas hoolimata vastupanust naiste õigusi.

Näiteks kaotas Abdullah varasema keelu, mis sätestas, et naised võivad hotellis ööbida vaid siis, kui neil on meessoost eestkostja kirjalik luba. See omakorda võimaldas naistel hakata lihtsamini ärireisidel käima. Samuti määras Abdullah aseministriks esmakordselt naise, avas kuningriigis esimese ülikooli, kus mehed ja naised õppisid koos. Lisaks sellele võimaldas Abdullah osaleda naistel 2012. aasta Londoni olümpiamängudel, küll aga oli nende keha võrreldes teiste naissportlastega oluliselt kaetum. Endine kuningas nimetas naisi ka oma 150liikmelisse riigi nõuandjate kogusse.

Saudide uus kuningas Salman pole Abdullahi tehtud uuendusi siiani tagasi võtnud, keskendudes hoopis riigi välispoliitikale.

Kõige selle tulemusena siseneb Saudi Araabia tööturule rekordiliselt palju naisi.

Elavdab majandust

Abu Dhabi kommertspanga peaökonomist Monica Malik lausus, et töökohtade arvu suurendamine ning naiste kui potentsiaalselt suure tööliskonna kaasamine võimaldab majandusel elavneda.

Kuigi töötavate naiste hulk on Saudi Araabias üha suurenenud, moodustavad naised kogu saudide tööliskonnast üksnes 16 protsenti. Riigi tööraportis seisab, et 60 protsendi Saudi Araabia naistest on töötud.

Hoolimata sellest, et naiste staatus on kuningriigi ühiskonnas tõusnud, rakendub neile siiani palju keelde. Naised ei tohi näiteks autoga sõita ning vajavad eestkostja luba, et reisida või operatsioonile minna.

Poliitilise sotsioloogia professor Foziah Abu Khalid lausus, et naiste hääleõiguse suurendamine võimaldab teha kuuldavaks kõigi Saudi Araabia inimeste häält.

Khalid lausus, et praegune eesmärk saada naised volikogusse ei jää ainukeseks. Pikemas perspektiivis tahetakse jõuda selleni, et ühiskonna ning võimuladviku vahel saab olema poliitiline partnerlussuhe.

Valitsus korraldab naistele erinevaid töötubasid, kus nad saavad infot selle kohta, kuidas käib hääletamine ning kuidas saab valimistel kandideerida.

Al-Riyadhi töötoas osalenud kohalikel valimistel kandideeriv Al-Hababi lausus, et piirangud on teinud naised ebakindlamaks. Teinegi naine, kes osaleb kohalike omavalitsuste valimisel, lausus, et kandideerimisega püüavad saudi naised näidata, et ka naised tahavad ühiskonnas midagi muuta. „Ja see on kõik, mis mulle on vaja, et tunda end uhke ning austatuna,“ sõnas ta lõpetuseks.

Hetkel kuum