Marta Jaakson • 21. august 2015 kell 14:15

Vare: Vene raudteed ootavad ümberkorraldused

Eesti Raudtee nõukogu esimees Raivo Vare sõnul on Venemaa raudtee juhi vahetus igal juhul väga suure tähendusega.   Foto: Raul Mee

Eile määras Venemaa peaminister Dmitri Medvedev ametisse uue raudteejuhi Oleg Belozerovi, Eesti Raudtee nõukogu esimehe Raivo Vare sõnul on muudatus igal juhul väga suure tähendusega.

„Igal juhul on kõik muudatused, mis hakkavad toimuma, väga suure majandusliku tähendusega, mitte ainult raudteega seoses, vaid ka laiemalt,“ kommenteeris Vare.

Ta selgitas, et Venemaa Raudteed on kõige suurema töötajate arvuga ettevõte, kus on miljon inimest. Paljudes Venemaa piirkondades on raudtee ka ainuke töökindel transportimise viis. „Ilmselt arvatakse, et selle tähtsus on nii suur, et sinna on vaja inimest, kes looks korda või eelseisvaid raskeid aegu nähes hoiaks seda süsteemi üleval,“ nentis Vare.

Dimitri Medvedev võttis reedel vastu Venemaa Raudteede juhi Vladimir Jakunini lahkumisavalduse ning määras eile ametisse Oleg Belozerovi.

Liberaalne, ent hinnatud juht

Vare sõnul on Belozerov spetsialist, Venemaa maanteeameti pikaajaline pealik, kes on muu hulgas transpordiministeeriumis ka raudtee teemaga tegelenud. „Üldiselt teda hinnatakse kui kõva töötegijat,“ ütles Vare.

Tema sõnul järgnevad suure tõenäosusega ümberkorraldused raudtee tütarfirmades ja juhtkonnas. Eelkõige oodatakse Belozerovilt korra loomist. Vare sõnul räägivad teadjad inimesed, et ta on veidi liberaalsemalt meelestatud, kui oli Jakunin. See tähendab, et Belozerov võib anda ka erasektorile võimaluse raudteel opereerida. Jakunin oli seda seni üsna kasinalt teinud.

Balti regioonile muutusi ei näe

Vare hinnangul Balti regioonile muudatus midagi suurt kaasa ei too. Ta märkis, et tõenäoliselt võib toimuda mingisugune mängureeglite ümberhindamine ning lisanduda võivad mõningad Vene eraoperaatorid, kellel on rohkem võimekust ja tahtmist Balti regioonis toimetada.

„Poliitiliselt on keerulisem hinnata, sest tegu oli siiski kõrgema tasandi esindajaga seal hierarhias ja see liigutamine tõenäoliselt toob kaasa ka muid protsesse, mida on raskem hinnata,“ ütles ta.

Meedia on spekuleerinud, et Jakunin läheb Vene Föderatsiooninõukokku. Kuidas täpselt Jakunini liikumine vormistatakse, on Vare sõnul tehnika küsimus. „Medvedev on sellest rääkinud. Ka Putin on seda öelnud. Esmaspäeval tuli presidendi administratsioonist ka vastav korraldus Kaliningradi kubernerile või käsutäitjale, kõik paberid liikusid ja kõik toimis. Ta läheb Föderatsiooninõukogusse ja kurjad keeled ütlevad, et esimeseks asetäitjaks,“ rääkis Vare.

Ta lisas, et suure tõenäosusega täidab Jakunin spiikri esimese asetäitja koha ning võibolla asendab kunagi Valentina Matvijenkotki. „Kui see on nii, siis on see väga kõva sõna, sest siis see ei ole mitte tema nn mahavõtmine, vaid poliitiline edutamine,“ ütles Vare ning nentis, et samas ei ole ta kuulnud, et tänasele spiikrile Matvijenkole oleks midagi ette heidetud.

Hetkel kuum