Kadi Heinsalu • 17. september 2015 kell 4:15

Apteegiturul tervis kehv

Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane leiab, et Yliopiston Apteekki laieneb Eesti turul seadusi väänates.  Foto: Andres Haabu

Apteekrite liit väidab, et Ülikooli Apteek laieneb apteegiturul ebaseaduslikke võtteid ehk varifirmat kasutades. Asja on asunud uurima konkurentsiamet.

Eelmisel nädalal saadetud avalikus kirjas väitis Apteekrite liit, et Ülikooli apteek laieneb apteegiturul OÜ Samfred abil, mis väidetavalt on varifirma, kirjutas Meditsiiniuudised.

Liit väidab, et Samfredi töötajad tegutsevat tegelikult Ülikooli Apteegi huvides. Ravimiamet on teinud taotluse asja uurida konkurentsiametile.

Konkurentsiamet hindab seoseid

Konkurentsiameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits ütles kommentaariks, et oluline on täpsustada, et konkurentsiamet ei ole alustanud menetlust ravimiameti suhtes, vaid asunud ravimiameti 5. augusti taotluse alusel uuesti hindama Ülikooli Apteegi ja OÜ Samfred vahelisi seoseid.

Ta selgitas, et konkurentsiamet andis oma varasema seisukoha pool aastat tagasi teada olnud informatsiooni põhjal ehk ajal, mil kõne all olevaid apteeke ei olnud veel olemas. "Nüüd on ilmnenud uued asjaolud, muu hulgas apteekide tegutsemine Ülikooli Apteegi kaubamärgi all," lisas Uulits. Sel põhjusel on konkurentsiamet asunud ravimiameti taotlusel olukorda uuesti hindama.

Apteekrite liidu andmetel on ravimiamet on väljastanud tänavu OÜ-le Samfred üheksa üldapteegi tegevusluba hoolimata sellest, et liidu andmetel on tegemist Soome apteegifirma Yliopiston Apteekki varifirmaga, mille abil hiilitakse mööda uute apteekide asutamise piirangust.

Ministeerium midagi kahtlast ei näe

Sotsiaalministeerium lükkas aga ümber Eesti Apteekrite Liidu saadetud pressiteates sisalduva info, et sotsiaalministeerium on algatanud sisekontrolli ravimiameti tegevuse uurimiseks seoses Samfrediga. Ümber lükati ka väide, et ravimiamet pole vaevunud apteegiturul tegutsevate ettevõtjate vahelisi seoseid korralikult uurima.

Sotsiaalministeeriumi esindaja teatas, et neil ei ole põhjust kahelda ravimiameti tegevuse seaduslikkuses ega otstarbekuses. "Üldapteekidele tegevuslubade väljaandmise otsustab ravimiamet. Mitu ravimiameti otsust seoses üldapteekidele tegevusloa andmise ja üldapteegi tegutsemiskoha muutumisega on hetkel kohtus vaidlustatud. Õigusriigis otsustab sel juhul otsuste õiguspärasuse kohus," teatas ministeeriumi esindaja.

Ministeeriumi esindaja lisas, et ravimiamet on varem pöördunud konkurentsiameti poole, et tuvastada üldapteegi tegevusloa väljastamise menetluses küsimusi tekitanud seoseid. "Konkurentsiameti vastusest ravimiametile nähtub, et kahtlustäratavaid seoseid konkurentsiamet ei tuvastanud," märkis ministeeriumi esindaja.

Konkurent kahtlustab peresidemeid

Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane teatas eelmisel nädalal, et Yliopiston Apteekki laieneb Eesti turul seadusi väänates, kasutades selleks tegevjuhi Reet Tengiga perekondlike sidemetega seotud varifirmat OÜ Samfred.

Näiteks avati uus apteek Põltsamaa Uue Apteegi vahetusse lähedusse, mis kuulub Eesti Apteekrite Liidu esinaisele Ülle Rebasele. "Kurb on see, et ravimiamet pole vaevunud isegi korralikult uurima, millised seosed eksisteerivad OÜ Samfred ja Yliopiston Apteekki vahel," kirjutas Rebane. "Lisaks perekondlikele sidemetele ühendavad neid ettevõtteid tegelikkuses veel ühine identiteet, juhtimine, töötajad ja finantseerimine."

Samfred OÜ on asutatud selle aasta alguses ja tegevuskohaks on märgitud Kuressaare. Asutajaks ja juhatuse liikmeks on Virgo Mets.

Ülikooli Apteegi juht Reet Teng sõnas, et süüdistused on alusetud, sest igasugused muud seosed peale frantsiisileppe puuduvad. "Tõesti, kevadest on meil Samfrediga frantsiisileping, kuid ei ole Virgo Mets minu sugulane või lähikondne," lisas ta. Konkurentsiamet aga peabki tema sõnul asja uurima, kui avaldus on tehtud.

Hetkel kuum