Sirje Rank • 24. september 2015 kell 8:30

SEB panga juht Volkswageni skandaalis

SEB juht Annika Falkengren  Foto: EPA

Rootsi SEB panga juht Annika Falkengren on ühtlasi autotootja Volkswagen nõukogu liige, mis seab küsimärgi alla, kuidas ta skandaali kistud autotootja probleemide keskel panga juhtimisega, VW kriisi lahendamise ja kõigi oma teiste lisaülesannetega toime tuleb.

Sellise küsimuse on juba esitanud mitu SEB panga suuromanikku, keda küsitles Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Falkengren on Volkswageni nõukogus alates 2011. aasast. See kohustus nõuab tõenäoliselt järjest rohkem tähelepanu, arvestades VW probleeme ja skandaale, kirjutab leht. Falkengren võib ka Volkswageni ümber puhkenud vassimise skandaali tõttu USAs kohtu alla minna.

„Me oleme tõsiselt mures selle pärast, kuidas see SEBd võib mõjutada. Eriti kui panga tegevjuht riskib USAs süüdistuse saamisega,“ ütles lehele üks anonüümseks jäänud panga omaniku esindaja.

Esimesena tekkisid probleemid VW veokitootjal MAN, mida kahtlustatakse Scaniaga kartellikokkuleppes, mis võib tuua suure trahvi. Siis raputas VWd võimuvõitlus firma juhtkonnas, nüüd puhkes suurskandaal selle ümber, et firma bluffis teadlikult mootorite heitmenäidud paremaks, kui need olid.

VW juhatuse liikmena istub Falkengren kriisi keskel, mis võib ajalukku minna kaasaja ühe suurima kriisina, kirjutab leht. Ja nüüd kui Martin Winterkorn on VW tegevjuhi kohalt tagasi astunud, on nõukogu liikmete roll seda suurem. See välistab ka praegu sellest ametist lahkumise.

Paljud SEB suured institutsionaalsed omanikud küsivad, kuidas Annika Falkengren kavatseb kõike seda teha jõuda. Lisaks on ta nõukogu liige ka sellistes firmades nagu Securitas, Scania, Foundation Asset Management. Ja kõige tipuks veel ka Rootsi pangandusliidu juht.

„See oli juba varem probleem, et Annika Falkengrenil on SEB tegevjuhi koha kõrval liiga palju tegevust nõukogu liikmena teistes firmades. VW kriisiga ei saa selline olukord enam jätkuda. Talle makstakse palka selle eest, et ta täiskohaga töötaks SEB omanike ja klientide jaoks. Nüüd on aga risk, et ta sellele enam täistööaega pühendada ei saa,“ ütles DI-le üks SEB institutsionaalse omaniku esindaja.

Ka panganduse alal on praegu palju uusi reegleid, mis nõuavad pangajuhtidelt palju tähelepanu.

Murelikuks teeb SEB omanikke ka see, et VW nõukogu liikmete vastu võidakse algatada näiteks USAs kohtuprotsess. Nad võisid blufist teadlikud olla. Kas saab Falkengren sellisel juhul suurpanga juht edasi olla?

Annika Falkengren DI-le teemat ei kommenteerinud. SEB pressiesindaja teatas, et Falkengrenil ei ole rohkem kohustusi kui ELi reeglid seda lubavad.

Pärast artikli ilmumist Dagens Industris astus Falkengreni kaitseks välja SEB panga nõukogu esimees Marcus Wallenberg.

”Annika Falkengren on olnud SEB juht kümme aastat ja navigeerinud panga suure eduga ka finantskriisist läbi. Ta on panga jaoks paika pannud pika perspektiiviga plaani – kümne aasta plaani – ja kavatseb selle kindlasti ellu viia,“ teatas Wallenberg pressiteate vahendusel, lisades lõppu, et institutsionaalsed investorid on teretulnud seda tähtsat küsimust temaga personaalselt (ta on panga nõukogu esimees) arutama. Selle asemel, et Falkengreni meedia vahendusel kritiseerida.

Hetkel kuum