Sirje Rank • 26. oktoober 2015 kell 13:45

Poolas tulid võimule konservatiivsed rahvuslased

Poola börs oli valimistulemuste peale roheline   Foto: Scanpix/Reuters

Opositsiooni ootamatult ülekaalukas võit Poolas pühapäeval toimunud parlamendivalimistel tõotab Euroopale keerulisemat partnerit, investoritele aga ärikliimat, mis soosib rohkem kohalikke ettevõtjaid.

Paremkonservatiivne Seaduse ja Õigluse partei naasis kaheksa aasta järel võimule nii suure toetusega, mis annab esimest korda 1989. aastast ühele parteile tugeva baasi valitsuse moodustamiseks. Samast parteist on ka Poola president Andrzej Duda.

Valijate suure toetuse tagasid lubadused tõsta tavainimeste elujärge, kes ei tunne, et on riigi majandusedust osa saanud, lubadused pitsitada suurpanku ja välismaiseid supermarketeid ning peatada ebapopulaarsed reformid, nagu pensioniõigusliku ea tõstmine. Rahva meeleoluga läks kokku ka partei pagulastevastane hoiak.

Esialgsetel andmetel sai Seaduse ja Õigluse partei valimistel 37,7% häältest. Seni võimul olnud liberaalne Kodanike Platvorm, mida on määrinud mitmed skandaalid, sai 23,6% häältest.

Zlott nõrgeneb

Poola zlott nõrgenes valimistulemuste peale ning pankade aktsiad börsil langesid. Samas elektritootjate ja kaevandusfirmade aktsiad tõusid, sest Seaduse ja Õigluse partei tahab jätkata energia tootmist eelkõige Poola kohalikust toormest ehk söest ning on kriitiline Euroopa Liidu kliimapoliitika eesmärkide suhtes.

Enamus valimistulemusi kommenteerinud analüütikutest prognoosib zloti nõrgenemise jätku. Uuel valitsusel on voli nimetada tuleval aastal hulk uusi liikmeid Poola keskpanga rahapoliitika komisjonis. Samuti tuleb Poola presidendil leida mantlipärija keskpanga juhile Marek Belkale, kelle ametiaeg saab täis. Eeldatakse, et keskpanga uued liikmed on varmamad laenuraha hinda langetama.

Zlott nõrgenes euro suhtes 0,1%, 4,2597 zloti tasemele, olles kuuga odavnenud 0,8%.

„Eeldame, et zloti kurss jääb lähiajal heitlikuks, ning näeme riski, et see euro suhtes veelgi ülespoole liigub, et tuleval kuul euro suhtes 4,30 zloti tasemele kerkida,“ märkisid kommentaaris Danske Banki analüütikud.

Kaevuri tütar

Seaduse ja Õigluse partei peaministrikandidaat on 52aastane kaevuri tütar Beata Szydlo, kes on loonud enesest kuvandi kui tavalisest Poola naisest, kellele pole võõrad inimeste igapäevased mured. Partei hierarhias tõustes sai temast 2014. aastal partei peamine kõneisik majandusküsimustes. Tõeline läbimurre tuli kevadel presidendivalimistel, kui ta Andrzej Duda valimiskampaania juhina vastaskandidaadi 30 protsendipunkti suuruse edumaa Duda ootamatuks võiduks pööras.

Agentuur Bloomberg vahendas, et valimiste eel toimunud teledebatis nimetas Szydlo Venemaad Poola vaenlaseks. Samuti lubas ta tagasi lükata kõik Euroopa katsed sundida Poolat suuremal arvul pagulasi vastu võtma.

Valimiskampaanias rõhutas Szydlo, et tema prioriteediks on valijatele lubatud sotsiaaltoetuste suurendamine. Plaanis on nii lastetoetuste suurendamine kui ka tulumaksuvaba miinimumi tõstmine. Poola majandusedust hoolimata – SKP on viimase kaheksa aastaga kasvanud ligi veerandi võrra – saab enam kui viiendik Poola töölistest madalamat palka kui 720 dollarit kuus (653,8 eurot). 2,3 miljonit poolakat on riigist emigreerunud, et mujal paremat elu otsida.

Sotsiaaltoetuste tõstmise plaanid on analüütikud kahtlema pannud, kas Poola mitte uuesti Euroopa Liidu eelarvenormidega pahuksisse ei lähe.

Pangad maksu alla

Parteil on plaanis rida maksutõuse, mis puudutavad eelkõige välisomandis panku ja supermarketeid. Uued maksud – sealhulgas 0,39%-ne maks pankade varadele, jõustuksid juba tulevast aastast, ütles Seaduse ja Õigluse partei esindaja Euroopa Parlamendis Zbigniew Kuzmiuk.

Väikestele kohalikele ettevõtetele plaanitakse maksusoodustusi. Plaanis on käivitada ka 350 miljardi zloti (90,6 miljardi dollari) suurune keskpanga laenuplaan.

Reitinguagentuur S&P teatas valimispäeva järel, et võib alandada Poola riigireitingu väljavaadet, kui eelarve- ja rahapoliitika senine kurss oluliselt muutub.

„Tulude suurendamise plaanid ei pruugi olla piisavad suuremate kulutuste kompenseerimiseks,“ märkis S&P. Agentuur hoiatas ka, et mõned plaanid võivad õõnestada investorite huvi, mis võib negatiivselt mõjutada Poola majanduskasvu väljavaateid.

Seaduse ja Õigluse partei on lubanud majanduskasvu tempo tööpuuduse vähendamiseks kiirendada praeguselt ca 3,5 protsendilt 5%-le. Töötuse tase langes Poolas alla 10% piiri alles tänavu augustis.

Välispoliitikas tahab Seaduse ja Õigluse partei näha NATO suuremat kohalolekut Poolas. Euroopa Liidu poliitikas toob valitsuse vahetus edaspidi ilmselt rohkem vastandumisi nii pagulaste, energia- kui kliimapoliitikas. Partei näeb Euroopa Liitu kui riikide liitu ega poolda praaegu ka ka euro käibele võtmist.

Hetkel kuum