Sirje Rank • 29 oktoober 2015

Hiina valmistub aeglasemaks kasvutempoks

Hiina peaminister Li Keqiang  Foto: Scanpix/Reuters

Hiina võib oma järgmise viie aasta plaanis leppida aeglasema kasvutempoga, kui seda seni Hiina majanduse avamisest saadik nähtud on.

Peaminister Li Keqiang ütles läinud nädalal kommunistliku partei liikmetele peetud ettekandes, et valitsuse eesmärgi täitmiseks – luua mõõdukalt jõukas ühiskond, piisab järgmisel viiel aastal 6,53% suurusest SKP kasvust, vahendas agentuur Bloomberg. Kohtumine ei olnud avalik ja Bloombergi info pärineb informeeritud allikatelt.

Täna lõpeb Hiina kommunistliku partei juhtide pleenum, mis paneb paika järgmise viie aasta plaani. Korraga tuleb tagada nii majandusreformid kui ka piisavalt kiire kasv, et reformid ei tooks majanduses järsku langust.

„Väiksem kasvunumber on realistlikum,“ kommenteeris Hongkongi ülikooli rahanduse ja poliitika professor Xiao Geng. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA ökonomist Le Xia peab aga sedagi liiga ambitsioonikaks. „5-6% oleks realistlikum,“ märkis ta.

Peaministri sõnul on kõvasti pingutatud, et saavutada praegu sihiks seatud 7% suurust majanduskasvu. Kolmandas kvartalis kasvas Hiina SKP ametlikel andmetel aasta baasil 6,9%. Erasektori analüütikute arvates võib tegelik kasvunumber olla väiksem, kuna teenused ja tarbijatele suunatud ettevõtted ei suuda veel korvata kokkutõmbumist rasketööstuses.

Hiina majanduses on probleemid inflatsiooni aeglustumise ja ülevõimsustega, möönis peaminister. Poliitikategijate ülesanne on tema sõnul majandus restruktureerida, et see ei satuks n-ö keskmise palga lõksu. Ei ole vaja rõhutada vaid majanduskasvu kiirust.

Valitsuse eesmärk on aastaks 2020 SKP elaniku kohta 2010. aasta tasemelt kahekordistada.

Hiina peaministri sõnul ei peaks Hiina keskpank majanduse ergutamiseks minema rahapoliitika kvantitatiivse lõdvendamise ehk rahatrüki teed, nagu on teinud USA ja Jaapani keskpank

Jätkuvad jõupingutused, et laiendada jüaani kasutust maailmamajanduses. Li Keqiangi sõnul ei kavatse Hiina jüaani nõrgestada ekspordi ergutamiseks. Jüaani nõrgenemine on toimunud tema sõnul turujõudude toimel.

Peaministri sõnul kasvavad majanduses fiskaalsed ja finantsriskid. Hiljuti kogetud suur kukkumine Hiina börsil oli tema sõnul tingitud ülemäärasest võimendusest.

Hetkel kuum