Kaisa Gabral • 5. november 2015 kell 14:30

Vene lennutragöödia eestlasi Egiptusest ei peleta

Coral Bay kuurort Egiptsuses Sharm el Sheikhis.  Foto: Meeli Küttim

Briti lennufirmad otsustasid julgeolekukaalutlustel lennud Egiptuse kuurorti Sharm el Sheikhi katkestada, aga Eesti reisikorraldajatel algas äsja hooaeg ja nad jätkavad lende tavapäraselt.

„Me lähtume oma reiside korraldamisel välisministeeriumi hinnangust Egiptuse olukorra kohta," ütles reisikorraldusfirma GoAdventure jurist Heiki Tulk. „Praegu on palju kuulujutte – nende järgi me oma poliitikat pole muutunud,“ rääkis Tulk.

Eesti välisministeeriumi kodulehel seisab 18. augusti kuupäevaga kiri, et Egiptusesse tasub võimalusel reisimist vältida, eriti teatud piirkondadesse. "Jälgime välisministeeriumi seisukohti ja niipea kui see muutub, teeme ka meie muudatused,“ ütles Tulk.

Tulk meenutas, et välisministeeriumi soovitusi jälgiti ka eelmisel kevadel, kui Tuneesias ründasid terroristid muuseumi ja surma sai kokku 19 inimest, neist 17 Euroopa turistid. Haavata sai 49 inimest. 

Lennutragöödia kasvatab hirmu

Osa GoAdventure'i klientidest on reisi Egiptusesse tühistanud, kuid Tulk ei osanud öelda, miks. „Ma tean, et on olnud inimesi, kes ei ole lennujaama ilmunud, kuid mis põhjusel pole tulnud – jään vastuse võlgu, pole kontrollinud,“ ütles ta.

GoAdventure saadab Egiptusesse kaks lennukit nädalas. „Hooaeg alles algas, vist algaski selle õnnetu laupäevaga, ka meilt läks esimene lend siis sinna,“ nentis Tulk.

Tulk nentis, et Vene lennuki allakukkumine mõjutab kogu lennuliiklust. „Kindlasti mõjutas laupäevane õnnetus inimeste lennuhirmu üleüldse ja mõjutab kindlasti mõnda aega puhkusele sõitmist – tõenäoliselt pole seal vahet, kas see on Egiptus või mõni muu piirkond,“ lisas Tulk.

Kas Novatoursi turundus ja- suhtekorraldusjuhi Olev Riisbergi sõnul ei jäta nad plaanipäraseid reise Egiptusesse veel ära. Järgmine reis peaks ettevõttel Egiptusesse Sharm el Sheikhi toimuma juba sel pühapäeval. „Jälgime tähelepanelikult välisministeeriumi hinnangut. Reisijate ohutus on Novatoursi prioriteet,“ lubas Riisberg.

Riisbergi sõnul on Novatours ühenduses välispartneritega. „Praegu ei ole mõtet spekulatsioonidele õhku juurde puhuda,“ soovitas Riisberg.

Praegu viibib Riisbergi sõnul Sharm el Sheikhis 218 ja Hurghadas 113 Novatoursi turisti.

Turismifirmade liit: ohuteadet pole

Ka TezTour lähtub välisministeeriumi seisukohast, ütles suhtekorraldusjuht Svetlana Vertjanova ja nentis, et praegu on Egiptuse lennukatastroofi põhjused selgusetud.

Eesti turismisfirmade liidu peasekretäri Kristen Lahteina sõnul lõpetasid britid lennud kuueks päevaks. "Otseselt lõpetatud lende ei ole, on peatatud," lausus ta. Tema hinnangul ei ole lendude peatamiseks tegelikult konkreetset põhjust, see on pigem nii-öelda igaks juhuks."

Vajadusel on reisikorraldajad Lahteina sõnul valmis olukorrale kiiresti reageerima. „Ka teised Euroopa riigid ei ole reise ära jätnud. Paanikat pole mõtet praegu teha, pigem vaadata ja jälgida olukorda,“ rahustas Lahtein.

Karmid kahtlustused

Vene lennufirmale Kogalõmavia kuulunud Airbus A321, mis oli eelmise laupäeva varahommikul teel Egiptuse kuurortlinnast Sharm el Sheikhist Peterburi, kaotas 23 minutit pärast õhkutõusmist maaga ühenduse ning kadus radariekraanidelt. Lennuk kukkus alla Siinai poolsaarel. Kõik pardal olnud 224 inimest hukkusid.

Lennuki allakukkumispäeval, 31.oktoobril, kirjutasid AFP ja Reuters, et terrorirühmituse Islamiriik kontrolli all olev grupeering võttis toimunu eest vastutuse. Egiptuse president Abdel Fattah el-Sisi aga nimetas seda põhjendamatuks spekulatsiooniks.

Ameerika telekanal CNN vahendas Ühendriikide luurespetsialistide hinnangut, mille põhjal plahvatas lennuki pardal pomm, mille olid sinna sokutanud Islamiriik või sellega seotud mässulised.

Suurbritannia välisminister Philip Hammond ütles, et Vene reisilennuki katastroofi taga on kõige tõenäolisemalt pardal olnud pomm, vahendas Reuters. 

Hetkel kuum