Mait Kraun • 9. november 2015 kell 16:00

Gundlach: Venemaad ootab demograafiline katastroof

Varahaldusfirma DoubleLine Capitali asutaja ja juht Jeffrey Gundlach.  Foto: Bloomberg

Miljardär ja investor Jeffrey Gundlach arvab, et Venemaa püüdlused oma piire laieneda tulenevad demograafilistest ja majanduslikest põhjustest, mitte poliitilistest.

Gundlachi sõnul on Venemaal demograafiline kriis, mistõttu püütakse teiste riikide venekeelset elanikkonda enda võimu alla saada, vahendab CNN Money.

Venemaa rahvastik vananeb kiirelt. Töötava elanikkonna hulk väheneb järgmise 35 aastaga 14 protsendi võrra, mis seab ohtu riigi pikaajalise majanduskasvu.

“Venemaal on ees maailma ajaloo suurim rahvaarvu kokkuvarisemine,” ütles Gundlach eelmisel nädalal ETF.com konverentsil. Legendaarne investor lisas, et selleks pole vaja sõda, näljahäda ega haigusi.

“Seega ei ole üllatus, et Vladimir Putin tahab üle võtta riike, kus on palju venelasi. Riigil on inimesi vaja,” ütles ta. DoubleLine Capitali asutaja tõi välja ka Venemaa kõrge suremuse ja madala sündivuse.

Ka Maailmapank on Venemaa probleemi teravalt esile tõstnud. Hiljuti soovitati Venemaale, et riik võiks kasutada poliitikaid, mis paneks inimesed rohkem säästma. See võimaldaks tõsta pensioniiga. Tähelepanu osutati ka suitsetamisele ja alkoholi liigtarbimisele.

“Asjakohaste muutusteta poliitikas ja elanikkonna harjumustes takistab vananev ühiskond majanduse kasvu ja rahanduslikku jätkusuutlikkust,” ütles Maailmapank. Pank tõi ka välja, et üle 60aastaste osakaal on 1950. aasta 7,7 protsendilt kasvanud 2010. aastaks 18 protsendini.

Hetkel kuum