Äripäev • 10. november 2015 kell 15:00

Palmer tegi ettepaneku Estonian Airi töötajate hüvitiseks

Jan Palmer tegi Estonian Airi töötajate hüvitamiseks uue ettepaneku.  Foto: Eiko Kink

Estonian Airi juhi Jan Palmeri palju pahameelt tekitanud avaldus, et lennufirma töötajad võivad koondamistasudest ilma jääda, sai äsja järje pressiteates, kus Palmer käib välja hüvitiste ettepaneku, mille plaanib esitada lennufirma nõukogule kaalumiseks.

Estonian Airi juhatuse esimehe Jan Palmeri sõnul on ettevõte praegu selgitanud ainult õiguslikke tingimusi, mis on seotud töötajate nõudmiste täitmisega likvideerimisprotsessi korral, mitte konkreetseid ettepanekuid. "Kui otsustame praegu lõpetada lepingud kõikide töötajatega, siis on meil kohustus tasuda hüvitisi vastavalt Eesti seadusele ja kehtivatele kollektiivlepingutele," märkis Palmer.

Ta selgitas, et otsitakse lahendust teha kompromissettepanek nii töötajatele kui ka kreeditoridele lepingu lõpetamiseks ja hüvitiste tasumiseks lähtudes rangelt Eesti õigusaktidest.

Nõukogule kaalumiseks antakse järgnev kompromissettepanek:

• Lõpetada kõikide töötajatega töölepingud, olenemata töötaja ametikohast ja muudest tema lepingus sätestatud tingimustest, vastavalt Eesti õigusaktidele – Töölepinguseadusele ja Töötuskindlustusseadusele, mitte kollektiivlepingutele.• Teistele kreeditoridele tehakse ettepanek aktsepteerida töötajate eelistatud kohtlemist eeldusel, kui töötajad on nõus loobuma kõikidest teistest nõuetest firma vastu.

Antud kompromisslahenduse korral oleks töötajatele makstav summa 4-5 korda suurem suhtelisest osast, juhul kui kõiki kreeditore oleks koheldud võrdselt ja mida näeb ette kehtiv seadus. Nimetatud kompromisslahenduse tingimus on see, et firma kõik kreeditorid nõustuvad eelpool nimetatud tingimustega.

Eile õhtul selgitas Palmer Estonian Airi töötajate võimalusi, millest selgus, et koondamistasude kogu ulatuses väljamaksmine on vähetõenäoline. Eilse selgituse kohaselt oli töötajatel valida, kas esitada lahkumisavaldus, kandideerida Estonian Airi töötajana teistesse lennufirmadesse ja lahkuda EAst omal soovil või jääda lennufirma hingekirja, kuid jääda töölt koju ja muutuda võlausaldajateks, kelle vahel jagatakse likvideerimisel ettevõtte vara võrdselt. Seejuures mingeid väljamakseid, st maksta koondamisrahasid ega palka, teha ei saa. Ka eelneva kahe võimaluse puhul on koondamisraha välistatud.

Hetkel kuum