Äripäev • 3. detsember 2015 kell 8:49

Britid kukutasid Süürias Islamiriigi pihta esimesed pommid

Brittide ründelennuk Tornado Küprosel.  Foto: epa

Briti ründepommitajad Tornado lendasid täna öösel oma Küprosel asuvast Akrotiri baasist välja, et anda Süürias esimesed löögid Islamiriigi pihta.

Reuters vahendab, et tund pärast Suurbritannia parlamendi alamkojas vastuvõetud otsust rünnata terroristlikku Islamiriiki asus kuninglik õhuvägi ülesannet täitma.

Suurbritannia kaitseministeerium ei ole ametlikult kinnitanud, et Tornadode väljalend oli seotud Süüriasse lennuga, ometi oli sõjaväelastel parlamendi hääletustulemuste ootuses kõrgeim valmisolek.

Kolm tundi pärast baasist väljalendu jõudsid kaks pommitajat ka baasi tagasi – mõlemal lennukil puudus kuus pommi, mis neil startides küljes oli, vahendas telekanal iTV.

Reutersile kinnitas valitsusallikas, et Briti lennukid ründasid õhust Süüria terroriste. Millised olid täpsemad sihtmärgid, ta ei öelnud.

Eile hilisõhtul võttis Suurbritannia parlamendi alamkoda vastu otsuse, et riik osaleb Süürias Islamiriigi terroristide vastases operatsioonis. Otsuse poolt oli 397, vastu 223 parlamendi liiget. Hääletamisele eelnes üle 10 tunni debatte.

Suurbritannia viib 2014. aasta septembrist Iraagi valitsuse kutsel läbi Islamiriigi-vastast operatsiooni, mille käigus on Iraaki saadetud kohalikke välja õpetama 350 sõjaväelast, kelle käsutuses on terroristidele löökide andmiseks 18 lennukit ja 10 mehitamata luurelennukit. Süüria kohal tegid britid seni vaid luurelende.

2014. aasta suvel haaras Islamiriik märkimisväärse osa Süürast ja Iraagist ning kuulutas neil aladel välja kalifaadi.

Hetkel kuum