Harry Tuul • 15. jaanuar 2016 kell 7:12

Sajandi koondamine VKGs

VKG etteotsa äsja asunud Ahti Asmann peab asuma koondama  Foto: Andras Kralla, Äripäev

Viru Keemia Grupi juhtkond otsustas konserveerida Kiviter-tehnoloogial töötavad põlevkiviõlivabrikud nafta märkimisväärse hinnalanguse tõttu ning koondada 500 inimest.

Põlevkiviõli tootmine jätkub kolmel Petroter-tehnoloogial töötaval põlevkivi ümbertöötlemise tehasel, mille tarbeks toodab kivi VKG Ojamaa kaevandus. 

„Tänased valusad otsused on kontserni jaoks hädavajalikud, et tagada ettevõtte pikaajane elujõulisus ja tegevuse jätkamine. Kiviter-vabrikute konserveerimisel toimuv tootmise ümberkorraldamine puudutab ligi 500 inimest. Vaatamata seni kasutusele võetud meetmetele kulude optimeerimiseks ei jäta kujunenud majanduskeskkond ja ülimadal nafta hind meile muid võimalusi ettevõtte elujõulisuse säilitamiseks,“ selgitas VKG juhatuse esimees Ahti Asmann pressiteate vahendusel.

Grupis töötas mullu ühtekokku veidi üle 2000 inimese, mis tähendab, et iga neljas kaotab nüüd töö.

Viimase poole aasta jooksul on Ida-Virumaa suurtööstused koondanud juba üle 1000 töökoha. Nii koondasid VKG ja Eesti Energia mõlemad ligi 200 inimest ning Kohtla-Järve väetisetootja Nitrofert kõik 426 töötajat.

Viru Keemia Grupi suuromanik Priit Piilmann ütles sügisel toimunud Äriplaanil, et Eestis on põlevkivi- ja keemiatööstuse sektor raskes seisus, kuid toonitas, et küll nemad sellest välja rabelevad. „Meie sektoris on kindel kriis, oleme teinud otsuseid, millel on ka tagajärjed. Aga küll me välja rabeleme,“ märkis Piilmann, pidades otsuste all silmas seda, et VKG on koondanud 250 inimest, on peatanud investeeringuid ja teinud kulude kärpeid. „Loodame ellu jääda,“ oli Piilmann lootusrikas.

Algavad läbirääkimised

Järgmisel nädalal alustavad kontserni ettevõtted konsultatsioone keemikute ametiühingu ja töötukassaga töölepingute ülesütlemise tagajärgede leevendamiseks. Seoses õlivabrikute konserveerimisega väheneb töökohtade arv kõige rohkem VKG Oilis, kuid ka teistes kontserni kuuluvates ettevõtetes: VKG Kaevandused, VKG Energia, VKG Transport, Viru RMT ja kontserni emaettevõttes.

Tema sõnul sõltub põlevkiviõli tootmise edukus nafta maailmaturu hinnast ning riigi maksudest ja tasudest. Nafta hinna drastiline langus on vähendanud VKG kui mitte-konventsionaalse naftatootja konkurentsivõimet oluliselt ning see tingiski Kiviter-vabrikute konserveerimise.

„Tegutseme kõikuval naftaturul, kus toimuvad suured struktuursed muudatused ning me peame uue reaalsusega kohanema. Praeguse nafta hinna juures ei ole õlitootmine Kiviter-tehnoloogial enam majanduslikult efektiivne. Riskide maandamiseks oleme võtnud erinevad sammud ette, kuid sellele vaatamata peame märkimisväärselt vähendama tootmiskulusid ja praegu on selleks viimane aeg,“ ütles Asmann.

VKG on Eesti üks suuremaid põlevkivi ümbertöötlemise ettevõtteid ja maailma suuruselt teine põlevkiviõlitootja.

Kontserni aastane panus riigi SKTsse on ligikaudu 1 protsent.

Kontserni omandisse kuuluvad kaevandus, põlevkivi ümbertöötlemise tehased, elektrijaam ning elektri ja soojuse jaotusettevõtted.

Kontsernis töötas 2015. aastal üle 2000 inimese.

Töötukassa teeb ettevalmisusi

Töötukassa juhatuse esimehe Meelis Paaveli sõnul on töötukassa olukorraga kursis ja valmis koondatavaid töötajaid abistama. „Teeme praegu teadaoleva info põhjal ettevalmistusi, pilt saab selgemaks esmaspäeval, kui toimub esimene töötukassa ja tööandja kohtumine tööandja juures. Kindlasti läheme VKGsse kohale korduvalt, et inimestele edasistest tegevustest kohapeal infot jagada. Oleme valmis ka selleks, et pakume alanud aastal Ida-Virumaal  teenuseid suuremas mahus, kui esialgu planeeritud,“ ütles Paavel.

„Kuigi tegemist on Eesti jaoks suure ja tõsise koondamisjuhtumiga, on töötukassal olemas võimalused ja vahendid, et kiiresti ja paindlikult olukorrale reageerida.  Saame kohe hakata VKGst koondatavaid töötajaid nõustama, otsida neile sobivaid tööpakkumisi ning osutada töölesaamiseks vajalikke teenuseid,“ lisas Paavel.

Hetkel kuum