Virge Haavasalu • 4. veebruar 2016 kell 14:30

Vändra Ökopagar esitas pankrotiavalduse

Vändra Ökopagari tootmine  Foto: Urmas Luik/Pärnu Postimees/Scanpix

Vahepeal ettevõtte müüki ja tootmise jätkamist üritanud Vändra Ökopagar esitas läinud nädalal Pärnu kohtule pankrotiavalduse. Peale selle on Vändra Ökopagari vallasvara SEB Panga kasuks arestitud.

20 aastat ettevõtet omanud ja juhtinud Krista Assi ei olnud valmis pikemalt pankrotiavalduse esitamist kommenteerima, soovitades ära oodata ajutiseks pankrotihalduriks määratud Jüri Truutsi edasise tegutsemise ja esimese kohtuistungi Pärnu kohtumajas 18. veebruaril. 

Kui veel eelmisel kuul ütles Assi, et likvideerijaks määratud Reet Vokk tegeleb ettevõtte müügiga ja käivad läbirääkimised potentsiaalse ostjaga, siis eile oli ta telefonis sunnitud nentima, et Ökopagari müük luhtus. Samuti nentis ta, et ei olnud rahul likvideerija tööga.

„Astusin järjekordselt ämbrisse likvideerijaga, kes jättis kõik tööd tegemata ja kandis rahad enda arvele,“ sõneles Assi. Seepärast kutsus ta ka enda sõnul Voki 21. jaanuaril likvideerijaametist tagasi ja määras iseenda tema asemele. 25. jaanuaril andis Assi ise pankrotiavalduse sisse.

Vokk oli samuti kidakeelne, öeldes, et potentsiaalne ostja loobus ja pankrotiavaldus tuli teha seetõttu, et Vändra Ökopagaril oli kohustusi liiga palju ja kohustuste täitmiseks varast ei jätku. Tema sõnul ei olnud SEB Panga kasuks tehtud kohtuotsus määravaks pankrotiavalduse sisseandmisel.

Ajutine pankrotihaldur Jüri Truuts ütles, et praegu tegeleb ta nõuete väljaselgitamise ja hindamisega. Ilmselt tuleb ka Ökopagari vara ära hinnata. „Tegemist on spetsiifilise sisseseadega, mis sobib konkreetselt pagaritöökojale. Seda, kas vara läheb müüki, otsustavad võlausaldajad,“ rääkis Truuts. Kas ettevõttes toimub mingi tervendamine või vara müük, siis pigem ta arvas, et toimub vara müük.

Ökopagarit esindasid endised kõrged politseiametnikud

Vändra Ökopagari lepingulised esindajad vaidluses SEB Pangaga olid endine keskkriminaalpolitsei rahapesu-uurija Aivar Orukask ja endine kaitsepolitseinik Viljar Subka. Subka ütles, et nende õigusbürool on lõppenud suhe Vändra Ökopagariga ja nemad ei ole kohtuotsust edasi kaevanud.

Orukask ja Subka asutasid 2013. a lõpul enda õigusbüroo AiWil. Toona ütles Orukask Eesti Ekspressile, et tema hinnangul on nende loodud AiWil Õigusbüroo nagu “kompott – kogemuste segu, üks teab ühte, teine teist”.

Mullu detsembri algul kirjutas Äripäev, et raskuste tõttu tegevuse lõpetanud Vändra Ökopagari müügi üle käivad läbirääkimised potentsiaalsete ostjatega ja kui kõik läheb hästi, saab ettevõte uue omaniku juba aasta lõpuks.

Pärnumaal asuvat Vändra Ökopagarit kakskümmend aastat omanud ja juhtinud Krista Assi on andnud ettevõtte üle likvideerijale, endisele kohtutäiturile ja praegusele õigusnõustajale Reet Vokile, kes tegeleb aktiivselt ettevõtte müügiga. „Tahame müüa ikka tervikvarana,“ selgitas Assi Äripäevale.

Kohus rahuldas SEB laenunõude

Pärnu Maakohtu otsuse põhilised punktid: 

1. Rahuldada AS SEB Pank hagi OÜ Vändra Ökopagar vastu võlgnevuse ja intressi väljamõistmiseks ning sissenõude pööramiseks kommertspandiga koormatud vallasvarale.

2. Välja mõista OÜ-lt Vändra Ökopagar AS–i SEB Pank kasuks 691 754,17 eurot.

3. OÜ Vändra Ökopagar rahaliste kohustuste täitmiseks pöörata sissenõue OÜ Vändra Ökopagar vallasvarale, mis on AS-i SEB Pank kasuks koormatud kommertspantidega.

4. Tsiviilasjas 24.07.2015 määrusega hagi tagamiseks kohaldatud abinõu – kostja vallasvara arestimine – jätta kehtima kohtuotsuse täitmiseni.

Hetkel kuum